Araç sahipleri dikkat! Bunlar eksikse trafikten men edilebilirsiniz Araç sahipleri dikkat! Bunlar eksikse trafikten men edilebilirsiniz

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremde yıkılan bir bankanın kiralık kasasında bulunan altınların sahibi Mustafa Büyükbalık, kasasında 2 milyon lira değerinde altın olduğunu ancak bankanın kendisine eksik ve hasarlı bir şekilde teslim ettiğini iddia ederek bankaya dava açtı.

Ekran görüntüsü 2023-10-16 205204

Kasayı sağlam çıkardıklarını söylediler

Mustafa Büyükbalık, depremde anneannesi, amcası, yengesi ve 2 kuzenini kaybettiğini belirterek, “Depremden birkaç gün sonra kiralık kasamızın olduğu kamu bankasının yıkıldığını öğrendik ve yetkililerle iletişime geçtik. Bize, sağlam bir şekilde kasanın kurtarıldığını belirtip teslim edeceklerini söylediler. Aradan birkaç hafta geçtikten sonra kasanın içinde ne olduğunu sorunca ben ne olduğunu ilettim kendilerine. Sonrasında bizi bankaya çağırdıklarında bize ağır hasarlı bir şekilde ziynet eşyalarımızın az bir miktarını, kamera kaydı altında verdiler” dedi.

Ekran görüntüsü 2023-10-16 205214

Eksik olan altınlar için CİMER’e başvurdu

Büyükbalık, kasasında bulunan altınların bir kısmının eksik olduğunu ve kendisine ait olmayan altınların da verildiğini söyleyerek, “Bu ziynet eşyaları arasında bana ait olmayan altınlar da vardı, ben de o altınların bizim olmadığnı belirterek tekrar kendilerine verdim. Eksik olan altınlarımızın ne olacağını sorduğumuzda bize yazılı bir beyan vermemizi istediler ve bizler de kendilerine eksik olan altınlarımızın listesini yazılı olarak verdik, ancak herhangi bir ödeme yapmayacaklarını söylediler. Sonrasında bize kazıyla ilgili bir video kaydı verdiler. Video kaydında hatalı bir kazı işlemi gerçekleştiğini tespit ettik. Bunun üzerine CİMER’e yazı yazdık” diye konuştu.

Ekran görüntüsü 2023-10-16 205233

Bankadan olumsuz yanıt geldi

Büyükbalık, CİMER’e yaptığı başvuruya bankadan olumsuz yanıt geldiğini belirterek, “Yazıda kazı işlemleri yapılırken bize haber verilmediğini, kasanın sağlam kurtarıldığı söylenip, sonrasında hasarlı bir şekilde teslim ettiklerini belirttik. Yazıya cevap kamu bankasından geldi ve olumsuz yanıt verdiler. Biz de bunun üzerine zararımızın karşılanması için hukuki işlemleri başlattık” dedi.

Kasada 2 milyon lira değerinde altın vardı

Büyükbalık, kasada eşinin, annesinin ve düğünde takılan ziynet eşyalarının olduğunu ifade ederek, “Kasada benim düğün hediyelerim, annemin ziynet eşyaları ve babamın bana hediye ettiği altınlar vardı. Bize teslim edilmeyen 570 gram altın, 80 tam, 3 yarım ve 3 çeyrek altın var ve yaklaşık 2 milyon lira değerinde. Bizim kiralık kasaya koyduğumuz bir kutuda altın set, akıtma bilezik ve bir de inci kolye vardı. Bize ilk başta kasayı sağlam bir şekilde çıkardıklarını söylediler. Sağlam olarak söyledikleri kasayı normalde benim açmam gerekirdi fakat bize bir kese içerisinde altınlarımızı hasarlı bir şekilde teslim edip, hepsinin o olduğunu söylediler” şeklinde konuştu.