Türkiye, yapılan araştırmalar sonucunda Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında en fazla siber saldırıya maruz kalan ülke oldu. Gelişen savunma sanayi sektörü ve yerli otomobil çalışmaları sonrasında ülkemiz Bulut mühendislerinin hedefi haline geldi. Bu saldırıların markalara ortalama zararı ise 4.6 milyon doları buluyor.

Bir ülkeye daha Bayraktar TB2! Bir ülkeye daha Bayraktar TB2!

EN FAZLA SALDIRI TÜRKİYE'YE
Geçtiğimiz günlerde Malezya'da düzenlenen Siber Güvenlik 2024 etkinliklerinde en fazla tehdit altında olan ülkeler sıralandı. Dünya'da beşinci sırada olan Türkiye, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında ise birinci sırada yer alıyor. 

Türkiye'ye bir önceki yıla göre siber saldırılarının artış oranı ise yüzde 120 olarak belirlendi. Dünyada en fazla tehditkar ülkeler ise ABD, İran, Çin ve Rusya'dan oluşuyor. 
Anlık siber saldırı haritasına baktığımızda ise ülkemize yönelik saldırıların yoğun bir şekilde devam ettiğini görüyoruz.

BÜYÜYEN VE GELİŞEN TÜRKİYE, BÜYÜK DEVLETLERİN HEDEFİNDE
Ülkemizin son yıllarda, savunma sanayi ve havacılık sektöründe yaptığı atılımlar tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Türkiye, insansız hava araçları, yerli helikopterler, yerli ve milli savaş uçağı ve yerli yazılımlar ile dünyanın en başarılı ülkeler listesine girmeyi başardı. Bu başarılı çalışmalar sonucunda, dünyada faaliyet gösteren çeşitli ülkelerin istihbarat servisleri, ülkemizin çalışmalarına yönelik saldırı faaliyetleri yapmayı hedefledi.