Öne Çıkanlar azerbaycan FETÖ emekli tören Milli takım

Mustafa Koç: Engelliler Için Duyarliliği Artirdik
  KOÇ  Holding’in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğiyle başlattığı "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi"nin uygulama süresi bir yıl daha uzatıldı. Mayıs 2012’de başlayan ve iki yıl sürmesi planlanan projenin henüz iki yıl dolmadan ulaştığı başarı ve yarattığı etki dikkate alınarak, farkındalık eğitimleri ile oluşan bilinç üzerine işletmelerde fiziki şartların iyileştirilmesi ve engellilerin sosyal yaşama katılmasına imkan verecek ürün, hizmet ve sosyal sorumluluk çalışmalarını çeşitlendirmek ve artırmak için projenin Mayıs 2015’e kadar devam etmesine karar verdi. Amaç, projenin etki alanını genişleterek, toplumun tüm kesimlerinde benzer ivmenin yakalanmasına öncü olmak. "68 BİN KOÇ TOPLULUĞU ÇALIŞANI, 13 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM ALDI"
Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi’nin başladığı Mayıs 2012 tarihinden bugüne kadar ki süreçte gerçekleştirilen çalışmaları değerlendiren ve projeyle ilgili 2014 yılı hedeflerini paylaşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, projenin hem Topluluk şirketleri, çalışan ve bayileri, hem de toplum tarafından bu kadar kısa sürede böylesine büyük ilgi görmesinden büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. "Projeye başlarken süreyi iki yıl olarak belirlemiştik. Ancak hem çalışanlarımızda hem de başta çocuklar ve geleceğimizin teminatı olan gençler üzerinde büyük etki yarattığını gördük" diyen Mustafa V. Koç, iki yılda Koç Topluluğu çalışanlarının yüzde 70’ine Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri vermeyi amaçladıklarını belirterek şöyle devam etti:
"Henüz iki yıl dolmadan çalışanlarımızın yüzde 89’una ulaştık. Topluluğumuza ait 34 şirkette ve Ülkem İçin Elçileri olan bayilerin liderliğinde toplam 35 ilde Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri düzenlendi. Bu eğitimlere bugüne kadar 68 bin Koç Topluluğu çalışanı, 13 bin öğrenci katıldı. Eğitimlerle çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetim temsilcilerine de ulaştık. Onların da desteğiyle, projemiz toplumsal alanda da çok büyük destek gördü. Şirketlerimiz, yenilikçi fikirleri ile bu eğitimlerin amacına ulaştığını gözler önüne serdi. Engelleri kaldırmak için tüm paydaşlara çağrı yaptığımız projemizi bir yıl daha uzatma kararı aldık." "NE KADAR KİŞİ VEYA KURUM EĞİTİM ALIRSA TOPLUMDA O KADAR ÇOK FARKINDALIK YARATACAĞIMIZA İNANIYORUM."
Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri’ni çok önemsediğine de dikkat çeken, Koç, "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri’ni çok önemsiyorum. Ne kadar kişi veya kurum eğitim alırsa toplumda o kadar çok farkındalık yaratacağımıza inanıyorum. Bu yıl daha çok sayıda ilde eğitim vererek projemize devam edeceğiz. Ayrıca Topluluk çalışanlarımızın da yüzde 100’ünün bu eğitimleri almasını sağlayacağız" dedi. Mustafa V. Koç, projeyle ilgili çalışmaların sadece eğitimle sınırlı olmadığını; şirketlerin, bayii ve mağazaların fiziki şartlarının iyileştirilmesi konusunda da 64 farklı uygulamanın gerçekleştirildiğini kaydetti. Proje kapsamında bir yandan engelli çalıştırma konusunda yasal yükümlülükler takip edilirken, diğer yandan engellilere yönelik ürün ve hizmetler geliştirildiğini ifade eden Koç, "Şirketlerimiz gerek birbirleriyle, gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse de resmi kurumlar ile işbirliği içinde projeyi destekleyici 39 sosyal sorumluluk çalışmasını hayata geçirdiler" diye konuştu. VEHBİ KOÇ VAKFI İLE YAPI KREDİ ÜLKEM İÇİN FONU Her bir şirketin kendi sektör ve sorumluluk alanına göre yeni ürün ve hizmetler tasarlamasını ya da sosyal çalışmalar ile ilave destek vermesini amaçlayan projede şirketlerden gelen yaratıcı fikirleri sevinç ve gururla karşıladığını aktaran Koç, sosyal çalışmalar kaspamında bugüne kadar toplam 13 okulun engelli dostu kılınmasına destek verildiğini ifade etti. Yaratıcı uygulama çalışmalarına bir örnek olarak, "Ülkem İçin Fonu"nu gösteren Koç, "Fondan sağlanan yönetim gelirini bağışlayan Yapı Kredi Bankası böylelikle Vehbi Koç Vakfı işbirliği ile daha fazla okulun engelli dostu olmasına destek veriyor" dedi. "BEYLİKDÜZÜ PİLOT BÖLGE OLACAK"
Koç, proje kapsamında Koç Holding’in Tohum Otizm Vakfı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaptığını, bu çerçevede İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinin engelli ve özellikle otizmli öğrencilerin eğitim sisteminden tam anlamıyla faydalanabilmesi için pilot bölge seçildiğini açıkladı. Koç, "Bu çalışma ile Beylikdüzü’nde yer alan Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde görev yapan öğretmenlere bireyselleştirilmiş eğitim programları verilecek. İlçedeki ilköğretim okullarında da engelli ve engelsiz öğrencilerin birlikte eğitim görmesini öngören kaynaştırma eğitimi yaklaşımı üzerinde çalışılacak" dedi. Projenin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için formatörler yetiştirilmesi konusunda adımlar atılacağını aktaran Koç, ilçedeki 20 okulda etkili kaynaştırma uygulamalarının eksikliğinin giderilmesi, kaynaştırma eğitimine yönelik olumsuz tutumların önlenmesi amacıyla okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerin katılacağı seminerler düzenleneceğini de sözlerine ekledi.
Öte yandan, Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri ile fark yaratan Koç Topluluğu Şirketleri ve bayileri arasından 2012 ve 2013 yılındaki çalışmaları ile öne çıkanlar Teşekkür Belgeleri’ni Mustafa Koç’un elinden aldı. Koç Topluluğu Şirketleri’nden Ford Otosan ve RAM Sigorta şirketler kategorisinde eğitimlere en fazla katılım oranları ile birinci oldu. Hatay’da gerçekleştirdiği eğitimler ile 4 bin kişiye ulaşan Ülkem İçin Gönüllü Elçisi Ford Otosan Bayii Osman Ovalı da eğitim verilen iller arasında birinci oldu.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.