Öne Çıkanlar Teröristler Şehit Türk İstanbul diyarbakır

Bu haber kez okundu.

Bakan Çağlayan: 11 Ayda 23,7 Milyar Dolarlik Inşaat Işi Aldik
EKONOMİ Bakanı Çağlayan, müteahhitlik sektörünün yurt dışında 2013 yılının ilk 11 ayında 23,7 milyar Dolarlık proje üstlendiği belirterek, sektörün gözbebeğinin Türkmenistan olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün 2013 yılında yurt dışı iş performansını değerlendirdi. Türk müteahhitlik sektörünün, dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firma sıralamasında 38 firma ile ikinci sırada yer aldığını belirten Çağlayan, bu başarının tesadüf olmadığını söyledi. Bakan Çağlayan, 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde müteahhitlik sektörünün üstlendiği 235 projenin toplam bedelinin 23,7 milyar dolar olduğunu belirterek; "Müteahhitlik sektörümüzün 2002 yılında üstlendikleri 131 projenin toplam bedeli 2,5 milyar dolar iken, bugün 2013 yılı Kasım ayı içerisinde 1 ayda üstlendikleri projelerin toplam değerinin 3 milyar doları bulduğunu büyük bir memnuniyetle görüyoruz.1972 yılından 2002 yılına kadar geçen 30 yılda tüm dünyada toplam 44 milyar dolarlık iş alınabilmişken, 2002 yılı sonundan bugüne üstlenilen proje miktarı 220 milyar doları aşmıştır. Bu, başta Başbakanımızın yoğun gayretlerinin ve desteklerinin bir sonucu olurken diğer yandan sektörden sorumlu olan Bakanlığımızın ve yüz akımız olan müteahhitlik sektörümüzün bir başarısıdır. 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde üstlenilen 23,7 milyar dolarlık projenin 10,2 milyar doları, bir başka ifadeyle yüzde 44'ü müteahhitlik sektörümüzün 'gözbebeği' Türkmenistan'da üstlenildi. Türkmenistan 48 projede toplam 10,2 milyar dolar bedel ile ilk sırada yer alırken, 26 proje ve 2,2 milyar dolar proje bedeliyle Rusya Federasyonu ikinci sırada, 48 proje 1,6 milyar dolar ile Irak üçüncü sırada, 10 proje ve 1,6 milyar dolar ile Kazakistan dördüncü sırada, 8 proje ve 1,5 milyar dolar ile Cezayir beşinci sırada yer alıyor" diye konuştu.

"2023 HEDEFİ İSE 150 MİLYAR DOLAR"

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Ocak-Kasım dönemde üstlenilen tüm projelerin ortalama değerinin 100 milyon doları aşmış durumda olduğunu belirterek; " Bu rakamlarda sevindirici bir yön daha var. Türkmenistan'da firmalarımızın üstlendikleri 48 projenin ortalama bedeli 212,5 milyon dolar olurken, Rusya Federasyonu'nda üstlenilen projelerin ortalama bedeli 85 milyon dolar, Irak'ta üstlenilen projelerin ortalama bedeli 34 milyon dolar, Kazakistan'da üstlenilen projelerin ortalama bedeli 160 milyon dolar, Cezayir'de üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 188 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu dönemde üstlenilen tüm projelerin ortalama değeri ise 100 milyon doları aşmış durumda. Ortalama proje bedellerinin her geçen gün daha da yükselmesi, firmalarımızın çok nitelikli projelere imza attıklarının kanıtıdır. Dünya ekonomisinde yaşanacak olumlu gelişmeler Türk müteahhitlik sektörüne doğrudan yansıyacak, müteahhitlik sektörümüzün dünya müteahhitlik pazarından aldıkları payı daha da artıracaktır.

Firmalarımız üstlendikleri projelerle hem Türk müteahhitlik sektörünün çıtasını her geçen gün üst noktalara taşımakta, hem inşaat malzemeleri ihracatımıza destek olmakta, hem de Türkiye'den eleman götürerek istihdam olanağı yaratmaktadır. Ayrıca, inşaat malzemeleri ihracatına katkılar ve işçi döviz gelirleri ile cari açığın azalmasına destek vermektedir. Şirketlerimiz ve ülkemiz için kalıcı ve istikrarlı büyümenin anahtarı ihracattır. Daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla çok daha sağlam bir ekonomi olacağız. Bu bakımdan Ekonomi Bakanlığı olarak hizmet ihracatımıza yönelik olarak da destek çalışmaları sürdürüyoruz. 2012'de 43,5 milyar dolar olan hizmet ihracatımızda 48 milyar doları aşmayı hedefliyoruz. 2023 hedefi ise 150 milyar dolar. İnşaat hizmetleri de bu yoldaki önemli ihraç kalemlerimizden birisidir."

"BAKANLIK OLARAK 15,1 MİLYON DOLARLIK SÖZLEŞME DESTEĞİ TAAHHÜDÜNDE BULUNDUK"

Teknik müşavirlik sektörünün, Türk inşaat sanayinin yurt dışı pazarlardaki payının artırılması açısından önem taşıdığını kaydeden Bakan Çağlayan şunları kaydetti, "Ekonomi Bakanlığı olarak teknik müşavirlik sektörünün yurt dışındaki hedef pazarlara açılımı ve pazarlarda yer edinmesi için destek programı uyguluyoruz. Bugüne kadar Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Ürdün, Irak, İran, Gürcistan, Umman, Azerbaycan, Cezayir, Kenya, Uganda, Kırgızistan, Özbekistan ve Filistin'de gerçekleştirilecek nitelikli otoyol, liman, elektrik jsantrali, sulama, metro, bölgesel kalkınma planı hazırlanması projelerine Bakanlık olarak 15,1 milyon dolarlık sözleşme desteği taahhüdünde bulunduk. Bakanlık olarak müteahhitlik sektörümüzün yurtdışında daha fazla proje üstlenmesini temin etmek ve başka ülkelerin firmalarıyla ortak iş yapmalarını teşvik etmek için bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Irak pazarında Türk-Japon firmalarının, ortaasya pazarında ise Türk-Kore firmalarının işbirliğini öngören çalışmalar önümüzdeki dönemde de başka pazarlara yönelik olarak devam edecek." (BY)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.