Öne Çıkanlar pkk adana Trump Gaziantep PYD

295 milyarlık yatırım 15 bin istihdam
 Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, verilen yatırımteşvik belgelerinin 15 bini aştığını, bu kapsamda 567 bin kişilik istihdambeklediklerini söyledi.

Bakan Elitaş, 2012'de yürürlüğe giren yatırım teşvik sistemi kapsamında 295 milyar liralık sabit yatırım öngörülen 15 bini aşkın yatırım teşvik belgesi verildiğini açıkladı. Elitaş ayrıca, bu yatırımlar kapsamında yaklaşık 567 bin kişiye kişiye istihdam sağlanmasının beklendiğini bildirdi. 

Öte yandan, üç yıl önce yürürlüğe girmesine rağmen 295 milyarlık yatırım beklenen belge için sıraya girenlerin sadece Türkler olmadığı bildirildi. Yabancıların da Türkiye'ye yatırım yaparken teşvik belgesi almak istedikleri belirtiliyor.'Hedef yoksullukla mücadele'

Hükümetin yatırımları teşvik, istihdamı artırma ve yoksullukla mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalar sonuç verdi. 2023 için sosyal politikalarla mutlak yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor. Ekonomi Bakanı Elitaş, Türkiye ekonomisinin gelir düzeyi itibariyle yıllar içinde yükselen bir performans ortaya koyduğunu belirterek, "Gelir dağılımı 2000'li yıllarda geçirdiği dönüşümle hızla iyileşti. Gözle görülür bir ivme yakalandı. Gelir dağılımı daha adaletli bir yapıya kavuştu" dedi.

Bakan Elitaş, bu iyileşmenin yoksulluğu ölçen Gini katsayısından izlenebileceğini belirterek, "Bu değerin 1'e yaklaşıyor olması gelir dağılımının kötüleştiğini, 0'a yakınlaşması iyileştiğini ifade eder. 2002'de 0.44 olan bu düzey önceki yıl 0.39'a indi" dedi. Prim desteği

Sosyal politikaların güçlendirilmesine yönelik reformların kararlılıkla sürdüğünü belirten Elitaş, istihdamın artırılmasının kalkınma planının, sosyal gelişmenin temel ekseni olduğunu kaydetti. Yatırım teşvik politikalarının da istihdamı artıracak şekilde düzenlendiğini anımsatan Bakan Elitaş, şöyle devam etti:

"Yatırım teşvik sistemi, istihdamla ilgili olarak ikisi sadece 6. bölge için geliştirilmiş destekler olmak üzere toplam 3 destek unsuru içeriyor. Sigorta primi işveren hissesi desteği uygulama süresi yatırım yerine göre 2 ile 12 yıl arasında değişiyor. Sigorta primi desteği teşvik belgesi kapsamında yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi, işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı, bakanlık tarafından karşılanıyor. Bu desteğin uygulama süresi 10 yıl. Sadece 6. bölgedeki destek, büyük ölçekli, stratejik yatırımlar için düzenlenen teşvik belgelerinde öngörülüyor."295 milyarlık yatırım 15 bin istihdam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.