Riva, Kemerburgaz, Florya ve Mecidiyeköy Projelerine dair bilgiler veren Özbek, "Tarihimizin en yüksek sponsorluk gelirine ulaştık" ifadelerini kullandı. Sportif AŞ Başkan Vekili Timur ise sarı-kırmızılı kulübün bu sezon 200 milyon Euro geliri geçtiğini dile getirdi


Galatasaray’ın yapımı devam eden Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri’nde gerçekleşen eylül ayı olağan divan kurulu toplantısında konuşan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Erden kardeşime yaptığı detaylı ve güzel sunumu için teşekkür ediyorum. 2022’de başlayan sürecimizde çok zorlu bir görev üstlendi. Gecesini, gündüzüne katarak çalıştı. Türk futbolun tarihinin kadro değeri en yüksek takımının kurulmasında da çok büyük katkı verdi. Çok başarılı bir kadro oldu. Sadece futbolda değil, nerede Galatasaray’ın ihtiyacı varsa orada. Galatasaray’a katkısı çok büyük" diye konuştu.

 

"YARDIM KAMPANYAMIZ DEVAM EDİYOR"

Seçimden sonra 14 ay geçtiğini belirten Başkan Özbek, "Galatasaray aynı zaman en büyük sivil toplum kuruluşu. Sporun yanında bir sürü daha yapması gereken vazifesi var. 6 Şubat depreminde büyük bir nüfus orada çok zor günler yaşadı hala da yaşamaya devam ediyorlar. Depremin faciasının yaralarını sarmak için çalışmalara başladık. Orada insanı yardımlarımızı yaptık. ‘Galatasaray’a çok teşekkür ediyoruz’ dediler. Boynuma sarılıp, teşekkür edenler var. Biz depremden bölgesinde barınmayı çözmek için konteyner kentler yaptık. NEF Vakfı iş birliği ile büyük konteyner kentler yaptık. O bölgeye yaptığım ziyarette bakana Galatasaray’a kalıcı konut yapabileceğimizi söyledim. 300 konutluk bir söz verdim. Geçtiğimiz ay Maraş’ta ilk temel atma yaptık ve 100 konut için harekete geçtik. Deprem önemli bir faciaydı. Giderek toplumdaki hassasiyetin kaybolduğunu hepimizi gözlemliyoruz. Benim çabam bu hassasiyetin kaybolmaması. Yeşil sahada yarıştığımız gibi hayır işlerinde de yarışmamız lazım. Bu konuyla ilgili yardım kampanyamız devam ediyor" şeklinde konuştu.

Beşiktaş, transfer komitesi kurulduğunu açıkladı Beşiktaş, transfer komitesi kurulduğunu açıkladı

"GALATASARAY SPONSOR KULÜBÜ TARİHİNDE REKOR SEVİYE SPONSORLUKLARA İMZA ATTIK"

Yakın zamanda sermaye artığı yaptıklarını ifade eden Özbek, "540 milyon TL olan Sportif AŞ’nin sermayesini 1 milyar 80 milyon TL’ye yükselttik. Çok başarılı bir sermaye artışı oldu. Katılım yüksekti. Emeğe geçenlere teşekkür ederim. Kulüplerin yaşaması için gelirlerini arttırmaya ihtiyacı var. Galatasaray Spor Kulübü tarihinde rekor seviye sponsorluklara imza attık. Onun için gelirimiz Sportif AŞ’de 218 milyon Euro’nun üzerine çıkıyor. Çalışmalarımız bitmiş değil, devam ediyor" ifadelerini kullandı.,

"RİVA'DA 2,5 MİLYAR TL DAHA GELİRİMİZ VAR"

Riva’daki proje hakkında da bilgi veren Dursun Özbek, "Bugüne kadar Galatasaray’a 170 milyon Dolar fayda sağlamıştır. Şu anda birinci ve ikinci fazlar bitmiş durumda. Üçüncü fazında çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar devam ediyor. Riva’da önümüzde yaklaşık 130 tane villa yani 30 bin metrekarelik Galatasaray’ın stoğu var. Bugünkü satış fiyatlarıyla dikkate aldığımız aman bu stoğun değeri 2.5 milyon TL çerçevesinde. Basit hesapla 2.5 milyar TL daha getirimiz var" dedi.

"FLORYA ARAZİSİ İÇİN 1 MİLYAR 85 MİLYON TL'LİK BEDEL ÖDENMİŞ OLACAK"

Mecidiyeköy’deki rezidans projesinde büyük kısmının lansmanda satıldığını söyleyen Özbek, "Florya’daki 40 dönümün satın alınması için bize Ziraat Bankası'ndan alınan 1 milyar 85 milyon TL’lik kredinin teminatı Mecidiyeköy’deki satıştan gelecek kaynaktır. Hafta başı itibarıyla hesap 808 milyon TL nakit, 260 milyon TL de senet vardı. Ziraat Bankası ile konuştum. 1 milyar 85 milyon TL’lik borcumuzun 808 milyon TL’sini alın dedim. Tamamını kapatmak üzere teklif sundum. Bunları da dikkate alarak öneri sundum. Dün toplantı yaptık. Büyük ihtimalle kabul ediyorlar. Önümüzdeki haftaya geldiğimiz zaman Florya arazisi için alının 1 milyar 85 milyon TL’lik bedel tamamen ödenmiş olacak.

Sizden yetki istediğimiz 2022’de bazı ifadeler kullandık. Biz Mecidiyeköy’deki inşaatı, Kemerburgaz’daki inşaatı mevcut daireleri satıp, finansman çerçevesinde yapacağız dedik. Mecidiyeköy’deki daireleri sattık. Öncelikle 1 milyar 85 milyon TL borcumuzu ödedik. Geriye 700 milyon TL gayrimenkulumuz var" diye konuştu.

"SON DERECE MODERN, GALATASARAY'A YAKIŞIR BİR TESİS YAPIYORUZ"

Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri'nde 1. fazın 14 bin metrekare olduğunu ifade eden Başkan Özbek, "Son derece modern, Galatasaray'a yakışır bir tesisi yapıyoruz. Çok kısa sürede burayı bitireceğiz. Acelemiz var. Florya’dan taşınmamız lazım. Florya’yı yapanlardan Allah razı olsun. Oradaki yerleşkenin bunların hepsi 4 bin 500 metrekare. Burada sadece 1. faz 14 bin 500 metrekare. Galatasaray’a yakışan tesis yakında hizmete girecek. Bu güzel mekanda idman yapmalarını imkan sağlayacağız. Florya, Galatasaray’ın önümüzdeki 15-20 yılını dizayn edecek bir proje. Rakam söylemek istemiyorum. Konuştukça sataşmalar artıyor, konuştukça etraftan bizi paçamızdan aşağıya çekmek isteyen insanlar var. Buradan onlara da sesleniyorum. Biz yukarıya gitmek çalışıyoruz, sen de benzer faaliyetler yap, siz de yukarıya çıkın. Bazı şeyleri telaffuz etmekten korkuyorum. Florya projesi Galatasaray'ın geleceğini dizayn eden bir projedir. Ne olur bu proje için bize destek verin" değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Özbek ayrıca Büyükçekmece’deki arazi, RAMS Park’ın yanında yapılması planlanan spor salonu projeleri ve Galatasaray Adası hakkında da bilgi verdi.

Son olarak Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla ekim ayında konser yapacaklarını aktaran Dursun Özbek, "Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyet’in 100. yılını Galatasaray’a yakışır bir şekilde kutlamak bizim için çok önemliydi. Galatasaray, Cumhuriyet’in yüzüdür. Geçen sezon başlayıp, bugüne kadar devam eden kutlamaları, ekim ayında yapacağımız konserle taçlandırmak istiyoruz" dedi.

ERDEN TİMUR BU SEZONKİ GELİRİ AÇIKLADI

Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, 2023-2024 sezonu için 218 milyon Euro gelirle Türk futbol tarihinin rekorunu kırdıklarını söyledi.

Timur, sarı-kırmızılı kulübün Kemerburgaz'da yapımı süren Metin Oktay Tesisleri'nde düzenlenen eylül ayı divan kurulu toplantısında futbol takımıyla ilgili sunum gerçekleştirdi.

Yıllara göre Galatasaray'ın kıyaslamalı transfer harcamaları ve gelir-gider dengesiyle ilgili veriler paylaşan Timur, "Bu sezonki kadromuzun yaş ortalaması 25,9. Oldukça genç bir kadro kurduk. En yaşlı aldığımız oyuncu 32 yaşındaki Cedric Bakambu ve Günay Güvenç. Aldığımız Hakim Ziyech, geçen sezon ara transferde evraklar yetişmediği için son dakika Paris Saint Germain'e gidemedi. Zaha'ya bir sene önce 70 milyon Euro bonservis veriliyordu. Ndombele, 62 milyon Euroya, Sanchez ise 42 milyon Euroya Tottenham'a transfer oldu. Ndombele, Tottenham tarihinin en yüksek bedel ödediği transferiydi." diye konuştu.

Bu sezon kurdukları kadronun kalitesine vurgu yapan Erden Timur, "Bu sezonki net ücret giderleri, 49,1 milyon Euro. Bunda sponsorluk katkısı da var. Sponsorlukları çıkardığımızda maaş bütçesinin Galatasaray'a maliyeti 39,1 milyon Euroya düşüyor. Bugüne kadarki en çok yıldız oyuncuyla kurulan takımlardan bir tanesi. Herkesin hatırladığı Drogba, Sneijder ve Melo'lu dönemdir. Türk futbol tarihinde ilk kez böyle bir kadro kuruldu. Bu yıl kadromuzda 13 Drogba, Sneijder, Melo ayarında futbolcumuz var. Seviye ve beklenti o kadar yükseldi ki Ndombele geldiğinde 'yani' denildi. Ancak bu oyuncu geçen sezon Napoli şampiyon olurken 40 maça çıkmıştı." ifadelerini kullandı.

"BU SEZONKİ GELİRİMİZ 218 MİLYON EURO"

Sportif AŞ Başkan Vekili Timur, sarı-kırmızılı kulübün bu sezon 200 milyon Euro geliri geçtiğini dile getirdi.

Yayın gelirinin geçmiş yıllara göre çok büyük oranda düştüğünü aktaran Timur, "Bu sezonki gelirimiz 218 milyon Euro. Bunun çok önemli bir bölümü gerçekleşti. Bu tarihin en yüksek geliridir. Bir önceki sezon gelirimiz 79,9 milyon Euroydu. Bu 218 milyon Euroya giden iş, yayın geliri bu kadar düşerken yapıldı. Bu sezonki futbolcu maaş gideri, toplam gelirimizin yüzde 22,5 oldu. Bu da tarihin en düşük seviyesidir. Bunun içinde oyuncular için olan sponsorluk yok." şeklinde bilgi verdi.

Futbol kamuoyuna çağrıda bulunan Timur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan Türkiye Futbol Federasyonundan UEFA'sına veya bağımsız kuruluşuna kadar çağrıda bulunuyorum. Herkes bizi onlarca kez denetlesin. Ahlaklı ve doğru bir şekilde iş yapmanın bu memleketteki karşılığı körü körüne, bilmeden, verisiz ve gayretsiz eleştirilmek olmaması lazım. Muhataba sorarak tüm verileri almak mümkün. Rakip takımlar bazı şeyler konuşuyor. Her türlü denetime hazırım. Buna tüm sözleşmeler dahil. Zerre kadar herhangi bir şey olmadığı anlaşılana kadar günlerimi, haftalarımı, aylarımı ayırmaya hazırım. Bazı şeyleri içime sindiremiyorum. Gerçekten doğru iş yapmaya çalışıyorum. Denetiminin sonsuz yapılmasını rica ediyorum ki herkesin, 'Bu kelimesi kelimesine doğrudur.' demesini istiyorum, bekliyorum."

Timur, Galatasaray'ın futbol şubesi operasyonları haricinde gelir kısmıyla da ilgilendiğini anlatarak, "Ben, sadece futbolla ilgilenen, giderin sorumlusu gibi aksettiriliyorum. Gelir-gider farkının geçen sezona göre artmasının yüzde 70-80'inde birebir görüşmeler yaptım. Gelirin çok önemli bir kısmında çok büyük gayretim ve emeğim olduğunu söylemek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasını birlik ve beraberlik çağrısıyla sonlandıran Erden Timur, sunumunun ardından üyeler tarafından uzun süre coşkuyla alkışlandı.