Öne Çıkanlar İstanbul Teröristler Şehit Türk diyarbakır

Bu haber kez okundu.

Dişişleri Bakanliği: Aihm’In Karari Ifade Özgürlüğünün Korunmasi Bakimindan Bir Milattir
DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) İsviçre'deki Perinçek davasına ilişkin kararıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "AİHM’nin bugünkü kararı; özgür, demokratik ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı toplumların temel unsuru olan ifade özgürlüğünün korunması bakımından bir milat teşkil etmektedir" denildi.
AİHM kararının, tarih ve hukukun siyasileştirilmesine tarihe tek taraflı bakışın hukuk yoluyla tescil ettirilmeye çalışılmasına yönelik girişimlere karşı önemli uyarı olduğu belirtildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:
"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nce (AİHM) dün (17 Aralık) açıklanan 'Perinçek-İsviçre Davası'na ilişkin kararla, İsviçre Mahkemelerince adı geçenin '1915 olaylarının soykırım olarak yorumlanamayacağı' yönündeki beyanları yüzünden mahkum edilmesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 'ifade özgürlüğü”nü düzenleyen 10'uncu maddesinin ihlalini teşkil ettiği hükme bağlanmıştır. Hatırlanacağı üzere, İsviçre-Ermenistan Derneği’nin şikâyeti üzerine açılan davada İsviçre Ceza Kanunu’nun 'Irkçılıkla mücadele'ye ilişkin maddesi çerçevesinde 'Soykırımı inkar' gerekçesiyle mahkûmiyet kararı verilmişti. AİHM’nin bugünkü kararı; 'Özgür, demokratik ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı toplumların temel unsuru olan ifade özgürlüğünün korunması' bakımından bir milat teşkil etmektedir. AİHM kararının, gerek tarihin ve hukukun siyasileştirilmesine gerek tarihe tek taraflı bakışın hukuk yoluyla tescil ettirilmeye çalışılmasına yönelik girişimlere karşı önemli bir uyarı olduğu aşikardır. Ülkemizi her bakımdan yakından ilgilendiren bu davaya Devletimizce de müdahil olunmuş ve bu çerçevede AİHM’e görüş verilmiştir. AİHM’in, 'soykırımın' son derece kesin tanımlanmış ve ispat şartları tespit edilmiş bir suç olduğunu uluslararası mahkeme içtihatlarına atıfla ortaya koyması ve bu bağlamda meşru bir tartışma konusu olan '1915 olaylarının' tarihsel ve hukuki olarak Holokost’tan farklı olduğunun altını kalın çizgilerle çizmesi, önemli bir tespittir. AİHM’in 'soykırımın' hukuki nitelendirmesi konusunda beyanda bulunmadığını da kaydettiği karar, 'soykırım' ifadesinin ciddi bir hukuki boyutu olduğunu görmezden gelen görüşlerin yanlışlığını da vurgulamaktadır. Avrupa’nın insan hakları konusunda en yetkin yargı makamı tarafından verilen bu karar, Türk tarihini tahrife ve Ermeni iddialarını 'Gerçek' olarak kabul ederek sorgulanmasını engellemeye yönelik özellikle Avrupa’da süregelen “inkârcılık” yasama faaliyetlerine gerekli cevabı da vermektedir. Ümit ederiz ki bundan sonra insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne aykırı bu tür girişimler son bulur. Böylelikle, demokratik toplumların yapıtaşı olan ifade özgürlüğünün teminat altında olduğunun Avrupa bağlamında teyidi, hukukun üstünlüğü açısından bir zafer teşkil etmektedir. Türkler'le Ermeniler'in ortak tarihlerine bakışları farklı olsa da, tarafların birbirleriyle diyalog içinde; konuyu bilimsel bir zeminde, adil ve açık görüşlülükle tartışmaları önem taşımaktadır. Türkiye bu konuda üstüne düşeni yapmaya hazırdır."

(AÖ/İD)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.