Öne Çıkanlar mutabakat ünlü şarkıcı AB haberler polis sorgusu

Bu haber kez okundu.

Dişişleri Bakani Davutoğlu, Kktc Cumhurbaşkani Eroğlu Ile Ortak Basin Toplantisi Düzenledi
DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı konutunda 3 buçuk saat süren görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, iktidar ortakları ve ana muhalefet partisinin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda müzakere süreciyle ilgili ortak bir anlayışı görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleştirilen baş başa ve heyetler arası toplantının tamamlanmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Davutoğlu, iktidar ortakları ve ana muhalefet partisinin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda müzakere süreciyle ilgili ortak bir anlayışı görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC'de, müzakere süreciyle ilgili ortak bir akıl ve ortak bir yaklaşımın bulunduğunu belirterek, "Bu KKTC'nin en büyük zenginliğidir ve Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği liderliğin de bir anlamda yansımasıdır" dedi.
Davutoğlu, "Türkiye olarak biz her zaman Kıbrıs Türk tarafının üzerinde mutabık kaldığı, birleştiği, anlaştığı her hususta onların yanında olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
İSTEDİĞİNİZ BARIŞIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN NE DESTEK GEREKİYORSA VERİRİZ
Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi bundan sonra da KKTC Devleti ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacağını belirterek şöyle devam etti: "Onların talepleri, onların beklentilerini yerine getirecek bir barışın gerçekleşmesi için ne destek gerekiyorsa veririz. Onlar müzakere ederken karşılaştıkları zorluklar konusunda kolaylaştırıcı ne yapılması gerekirse onları yaparız. Yaptık yapıyoruz. BM Genel Sekreteri'yle dün bu konularda görüşmeler yaptım Bundan sonra da temaslarım devam edecek. Sayın Downer'la da görüşme yapacağız."
BARIŞIN PARAMETRELERİ BELLİ
Önemli olanın, KKTC'nin tek bir hedefe kilitlenmesi, birlik ve beraberliğini bütün siyasi kesimleriyle muhafaza etmesi olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Kıbrıs'ta barışın parametreleri bellidir. Bu parametreler üzerinde herkesin aklı selim içerisinde yaklaşması lazım" dedi.
ANADOLU VE KIBRS TÜRK HALKININ KADERİ BÜTÜN
Türkiye'den KKTC'ye su getirme projesine değinen Bakan Davutoğlu, "Anadolu'yu bu sefer su boru hattıyla bağladığımızda herkes bir kez daha görecek ki, Anadolu'nun kaderiyle Kıbrıs Türk halkının kaderi bir ve bütündür" diye konuştu.
RUM TARAFINA MESAJ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'e de mesajı bulunduğunu belirterek, dünyada Kıbrıs sorunu kadar uzun süren ve her şeyiyle konuşulan başka bir uluslararası sorun olmadığını ifade etti ve "Şimdi siyasi irade zamanıdır" dedi. Davutoğlu, ortak metin müzakerelerinde dahi Kıbrıs Türk tarafının istekliliğini ve işbirliğine açık olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, şunları söyledi: "Önemli olan şimdi bir an önce liderlerin buluşması. İnşallah bu müzakerelerle ilgili açıklama metni üzerinde bir mutabakat oluşacaktır. Ama önemli olan sade metinler değil liderlerin göstereceği siyasi irade ve kararlılıktır. Sayın Anastasiadis ve Kıbrıs Rum tarafının artık bu müzakereleri sürüncemede bırakmaya dönük bir taktik manevra değil, kalıcı bir barışı harekete geçirecek gerçek bir müzakereyi başlatmalarıdır. Bu anlamda da Kıbrıs Türk tarafının iyi niyetini biz Türkiye olarak. tam teyit ediyoruz. Bu iyi niyeti destekleyecek her türlü adımı da atıyoruz."
ULUSLARARARASI TOPLUMA MESAJ
Bakan Davutoğlu, başta BM olmak üzere, Kıbrıs sorununu çözmek için taraflar nezdinde ikna edici ağırlığı herkesin koyması gerektiğini, garantör ülkelerin ve ilgili tarafların bir an önce pozitif katkıları ortaya koyup, kalıcı bir barışın temini yönünde çaba sarfetmesi gerektiğini kaydetti.
HERKES BİLSİN KIBRIS TÜRK HALKI HAKLARINDAN FERAGAT ETMEZ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Kıbrıs Türk halkı izolasyonlar altında inlerken, önü açık bir müzakereyle sürekli bu statükonun devamına ve bir gün 'Kıbrıs Türk halkı bıkar da haklarından feragat eder' gibi bir anlayışla yaklaşıma izin verilmeyeceğini de herkesin bilmesi lazım" dedi.
Bakan Davutoğlu, iki taraflı, iki kurucu devletin iradesine ve egemenlik anlayışına dayalı bir çözümü devreye sokmak ve hayata geçirmek gerektiğini belirterek, "ben bugün KKTC'de Sayın Eroğlu'nda ve bütün Kıbrıslı Türk liderlerde bu iradeyi görmekten büyük memnuniyet duydum. Kıbrıs Türk tarafında bu irade oldukça, eminim öyle veya böyle bir gün Kıbrıs Türk halkı kendi iradesini siyasete yansıtacaktır. Yürüttüğünüz müzakerelerde başarılar diliyorum Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bir kez daha teyit ediyorum" diye konuştu.
Konuşmasının ilk bölümünde Kıbrıs müzakere sürecine değinen Bakan Davutoğlu, Kıbrıs Türk tarafının müzakere süreçlerini çok rasyonel, son derece akılcı ve tutarlı bir şekilde yönettiğini ifade etti. 2004 yılında barışa çok yaklaşıldığını söyleyen Bakan Davutoğlu, Kıbrıs Rum tarafının barışı reddettiğini kaydetti. Bakan Davutoğlu, 2008-2012 yıllarında Birleşmiş Milletler tarafından yoğun müzakere talep edildiğinde yine KKTC liderliğinin bunu büyük bir anlayış ve işbirliği yaklaşımıyla benimsediğini, müzakereleri önce Cumhurbaşkanları Mehmet Ali Talat'ın daha sonra da Derviş Eroğlu'nun sürdürdüğünü kaydetti ve "Bu anlamda hem demokratik canlılığı hem sürekliliği gösteren hepimizin övünç duyduğu bir tablo ortaya çıktı" dedi.
Bakan Davutoğlu, Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı'na seçildiği andan itibaren, KKTC'deki ortak aklı ve devlet sürekliliğini gösterecek şekilde "Müzakerelere kalınan yerden devam edeceğim" şeklinde BM'ye beyanda bulunduğunu hatırlattı. Bakan Davutoğlu, "Bazı beklentileri yok edecek şekilde Sayın Eroğlu, devlet sürekliliği ve anlayışı içinde müzakereleri sürdürme iradesiyle aslında ezberleri bozdu. KKTC'de ortak bir aklın oluşmuş olduğunu liderliğiyle göstermiş oldu" dedi.
EROĞLU: ANAVATANLA ARAMIZDA TAM BİR GÖRÜŞ BİRLİĞİ VARDIR
KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ise konuşmasına, dost ve kardeş olarak tanımladığı Davutoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Davutoğlu ve heyetiyle ortak dava olan Kıbrıs sorunu ile ilgili çok yararlı bir görüş alış-verişte bulunduklarını ifade eden Eroğlu, "Gelinen aşamada konunun ne noktada olduğunu ve buradan nereye gidebileceğimizi konuştuk. Aramızda tam bir görüş birliği vardır" dedi. Eroğlu, Şubat 2013'te Rum Yönetim Başkanlığına seçilen lider Nikos Anastasiades’in "Ayak sürüyen, uzlaşmaz bir tutumuyla karşı karşıyayız" dedi.
Tam teşekküllü görüşmeleri yeniden başlatabilmek için üç aydan uzun bir süredir Kıbrıs Rum kesiminin ön koşulu olan ortak açıklama metni üzerinde çalıştıklarına da dikkat çeken Eroğlu, “Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının gösterdiği tüm esneklik ve yapıcı tutum, karşı tarafın katı ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle maalesef sonuçsuz kalmıştır" dedi.
Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere ortak açıklama yapılmadan başlanması önerisini hatırlatan Eroğlu, "Aslında biz herhangi bir ortak açıklama olmaksızın, yani ön koşulsuz olarak görüşme masasına oturmaya ve müzakerelere bırakıldığı yerden devam etmeye hazırız. Sayın Anastasides ortak açıklamasız müzakerelerin yeniden başlamasına karşı ise, bununla ilgili olarak da bir öneri sunduk. Yalın ve müzakere masasında konuşulması gereken öze ilişkin konuları içermeyecek, görüşmeleri yapılandıracak bir yol haritası içeren bir öneri de yaptık. Onu da kabul etmediler" dedi.
Kıbrıs Rum tarafının 2008-2012 yılları arasında iki tarafın birlikte hazırladıkları yazılı yakınlaşmaları da kabul etmediğini anlatan Eroğlu, Cumhurbaşkanı olduğu tarihten önce sağlanan yazılı yakınlaşmaları ve görüşmelere kalındığı yerden devam etmeyi kabul ettiğini ve bunu BM Genel Sekreterine bir mektupla bildirdiğini hatırlattı. Eroğlu, “Ancak, Sayın Anastasiades halen bunu yapmaktan kaçınıyor. Sayın Anastasiades bunu yapmadığı gibi, ortak açıklama oyunu ile zamana oynuyor. Geldiğimiz nokta budur. Kıbrıs Rum tarafı, ortak açıklamanın çıkmasını engelleyerek müzakereleri kaldığı yerden başlatacak Liderler görüşmesini de engelliyor" dedi.
Yunanistan’ın Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerinin Özel Temsilcilerin Atina ve Ankara’ya yapacakları eş zamanlı ziyaretleri 'Liderler görüşmesinin yapılması koşuluna' bağladığını da kaydeden Eroğlu, "Sayın Anastasiades masaya gelmemekle tüm bunların önünü tıkamaktadır. Biz müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için elimizden gelen, bizden beklenen, BM tarafından bize getirilen önerileri kendi haklarımızı koruyarak; Rumların beklentilerini de karşılayacak şekilde gereken açılımları yaptık. Bu durum, hem Birleşmiş Milletler hem Kıbrıs Rum tarafı hem de diğer ilgili tüm taraflarca bilinmektedir. Size sunduğum bu tablo karşısında, bundan sonra ne gibi bir hareket tarzı izleneceğini ilgili taraflarla istişare içerisinde belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı.
EROĞLU ANSATASİADES’E ÖN KOŞULLARDAN VAZGEÇME VE MASAYA GELME ÇAĞRISINI TEKRARLADI
Kıbrıs Rum Lider Sayın Anastasiades’e masaya gelme çağrısını tekrarlayan Eroğlu, "Bu vesileyle çağrımı yinelemek istiyorum Bu ön şartlarından vazgeç, müzakerelerin önünü aç, masaya gel ve bu sorunu en erken zamanda tarihin sayfalarına gömelim" dedi. Eroğlu ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanı ve ekibine bir kez daha verdikleri destek ve katkılarından dolayı teşekkür etti.

AR (DG/RT)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.