Dilan Polat'ın kara kutusu avukatın şoföründen bomba itiraflar

MASAK soruşturmasıyla birlikte mal varlıklarına el konulan Dilan Polat ile Engin Polat Çiftinin Avukatı Ahmet Gün'ün şoföründen bomba gibi iddialar gündemi sarstı.

Dılara Dılara
Dılara Dılara
Editör
26.10.2023 - 17:49 Yayınlanma
5164 Gösterim

Birgün”den Onur Durmuş’u haberine göre: Ünlü iş insanları Dilan Polat ve eşi Engin Polat, son dönemde mali işlerle ilgili soruşturmaların merkezinde yer alıyor. İşte bu soruşturma sırasında, çiftin mali işlerini yürüttüğü iddia edilen avukat Ahmet Gün'ün eski şoförü çarpıcı iddialarda bulundu.

Mali İşler Avukatı Ahmet Gün'ün rolü

Ahmet Gün, Dilan-Engin Polat çiftinin mali işler sorumlusu olarak biliniyor. Ancak bu görevi sırasında, çeşitli yolsuzluk iddiaları ve vergi kaçakçılığına dair suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Y.Ş. mahkemeye verdiği ifadede Ahmet Gün’ün daire verme karşılığında kendisine şirket kurdurduğunu ve bunun karşılığında senet imzalattığını iddia etti. Söz konusu senedi de mahkemeye sunan Y.Ş. adına açılan şirketin paravan olduğunu sonradan öğrendiğini ve bununla ilgili MASAK ve Vergi Denetim Kurulu’na şikayette bulunduğunu söyledi. Y.Ş, Hatta bu şikayetimin gerçek olması nedeniyle ‘İhbar ikramiyesine hak kazandığım’ tarafıma bildirildi” dedi.

Cem Yılmaz'dan Ramazanın ilk gecesi tepki çeken paylaşım! Cem Yılmaz'dan Ramazanın ilk gecesi tepki çeken paylaşım!

Sahte şirketler ve paravanlar! Şoförün İddiaları

Ahmet Gün'ün eski şoförü, Gün'ün sahte şirketler ve paravanlar oluşturarak vergi kaçakçılığına karıştığını iddia ediyor. Şoför, Gün'ün kendisine daire karşılığında sahte senetler imzalattığını ve bu senetlerin sonradan paravan şirketlerde kullanıldığını ifade ediyor.

İhbar ve ihbar ikramiyesi

Şoför, bu şirketin paravan olduğunu öğrendikten sonra MASAK ve Vergi Denetim Kurulu'na şikayette bulunuyor ve ihbar ikramiyesi kazanıyor. Bu noktada Ahmet Gün'ün faaliyetlerinin ne kadar ciddi ve büyük boyutta olduğu daha fazla dikkat çekiyor.

Yüklü cezaların iptali

İddialara göre, Ahmet Gün, vergi cezaları almış olan şirketlerin cezalarını para karşılığında iptal ettiriyor. Bu işlemler sırasında, vergi daireleri çalışanları, İstanbul Vergi Mahkemeleri Hakimleri, Danıştay üyeleri ve siyasi figürlerin de devreye sokulduğu ileri sürdü

Y.Ş. bir başka iddiasında ise, 2013-2014 yılları arasında Çağlayan Adliyesi’ndeki Abdullah ismindeki vergi hakiminin 50 milyon TL’lik bir dosyayı Ahmet Gün’ün isteğiyle çözdüğü ve karşılığında Gün’ün Abdullah isimli hakimin düğün masraflarını karşıladığını belirtti.

Rüşvet ve yolsuzluk

Ahmet Gün, mali işlerini yürüttüğü büyük firmaların vergi açıklarını kapatmak için muhasebecilere yüklü miktarda para ödediği ve aynı şekilde vergi daireleri başkanlarına rüşvet verdiği iddialarıyla gündeme geldi.

Ahmet Gün’ün muhasebesini tuttuğu büyük firmaların vergi açıklarını ilgili vergi dairelerine bildirerek ceza almalarının önüne geçtiğini iddia eden Y.Ş, “Sirkeci’deki Ticaret Odası’nda bulunan Nevin isimli bir bayan Ahmet Gün’ün yanında çalışan Z.Y.’nin sahte imzalarıyla şirketler üzerinde istediği işlemi yapmaktadır. Tarafıma da emir verilerek defalarca bu kadına rüşvet götürdüm'' diye konuştu.

Bu çarpıcı iddiaların üzerine, Dilan Polat ve Engin Polat'ın mali işlerini yürüttüğü Ahmet Gün'ün durumu daha fazla dikkat çekmeye başlamış oldu. Bu gelişmelerle birlikte, soruşturmanın daha da derinleşmesi ve detaylarının aydınlatılması bekleniyor.

Editör Hakkında
Yorumlar
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı