Twitter'da dolaşıma giren bir haber ile BtcTurk Pro'nun hacklendiği ve kullanıcı verilerinin Raidforums isimli bir internet sitesinde satışa çıkarıldığı iddia edilmişti. Hemen ardından BtcTurk tarafından iddialar reddedilse de hacklenen ve bilgileri sızdırılan bazı hesap sahiplerine ulaşıldığı bilgisi geldi.

Geçtiğimiz gün yerli kripto borsası BtcTurk kullanıcılarını yakından ilgilendiren oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Twitter'da yayılan ve kısa sürede gündem olan haberde, BtcTurk Pro'nun hacklendiği ve kullanıcılara ait pek çok önemli bilginin de Raidforums isimli bir internet sitesinde satışa çıktığı iddia ediliyordu. Veriler arasında kullanıcıların açık adresleri ve kimlik bilgileri gibi kritik bilgiler yer alıyordu.

Bu kritik iddia sonrası BtcTurk Pro kullanıcıları haklı olarak gözlerini BtcTurk'ten gelecek açıklamalara çevirdiler. İddiaların ortaya çıkmasından bir süre sonra açıklama yapan BtcTurk ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylediği ancak kullanıcıları çok da ikna etmeyen bir açıklama yaptı.

BtcTurk sorun yok dedi, bilgileri çalınan hesapların sahiplerine ulaşıldı:

BtcTurk, açıklamasında ''Değerli kullanıcılarımız, sosyal medyada bahsi geçen iddialar ile ilgili bilgimiz olduğunu, ekiplerimizin konuyu incelediğini, sistemlerimizde herhangi bir güvenlik ihlali bulunmadığını bilgilerinize sunarız'' ifadelerine yer vermişti. Ancak bu açıklama sonrası konuya ilişkin incelemeler devam etti.

Kripto para alanında yaptığı paylaşımlarla da tanınan blokzincir uzmanı Tufan Poyraz'ın yürüttüğü inceleme sonrası, verileri sızdırılan kişilerden sekizine ulaşıldı. Poyraz, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada hackerların paylaştığı mail adreslerinin pek çoğunun sisteme kayıtlı olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

BtcTurk'ten henüz bir açıklama yok:

İLGİLİ HABER

BtcTurk’ten ‘Kripto Para Yönetmeliği’ Açıklaması: Yatırımcıların Sakin Olması Gerekiyor

Bu gelişmeler sonrası konuya ilişkin yeni bir açıklamada bulunmayan BtcTurk, hacklenme iddialarına ilişkin olarak yaptığı son açıklamasında ''Değerli kullanıcılarımız, sistemlerimizde herhangi bir olağandışı durum bulunmamaktadır. Bilgi güvenliği ve yazılım ekiplerimiz 7/24 sizlerden gelen tüm öneri ve bildirimleri incelemeye, @BtcTurkDestek ekibi tüm sorularınızı cevaplamaya devam ediyor. Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde BtcTurk hakkında gerçeği yansıtmayan bilgi paylaşımlarına karşı gerekli hukuki süreç başlatılacak olup, titizlikle takip edilecektir. Her zaman olduğu gibi Bitcoin ve kripto para işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz'' ifadelerini kullanmıştı.

 

BtcTurk kullanıcıları şokta! Hack iddiası moralleri bozdu

Şimdilik BtcTurk cephesinden konuya ilişkin bir açıklama gelmiş değil. Eğer bu sızıntılar doğruysa kullanıcılar açısından pek de olumlu bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Bazı forum sitesinde paylaşılan bilgilere göre sızıntılar ile BtcTurk kayıtları arasında uyumsuzluklar mevcut. Yani bu haber tamamen bir safsatadan da ibaret olabilir. Görünen o ki yetkililer açıklama yapmadan birşeyler öğrenmek çok kolay olmayacak.

Öte yandan kripto paralarla ilgili bir sıkıntı olmadığını da belirtelim. Yani şimdilik sadece kullanıcı verileri çalınmış gibi görünüyor. Eğer kripto paralar da çalınmış olsaydı o zaman büyük bir kriz ortaya çıkabilirdi.

Keza geçmişte bu tarz vakalarla global borsalarda karşılaşmıştık. Nitekim sonuç yatırımcılar açısından çok da iyi olmamıştı.
MAGDURLAR  AYYILDIZ TİM DEN YARDIM İSTEMEYE BAŞLADI
BtcTürk hesapları hacklenen bazı magdurlar Ayyıldız Tim Siber Savunma Şirketinden yardım  istiyorlar
Ayyıldız Tim Bu akşam konu ile ilgili bir açıklama yapacagını bir çok magdurun kendilerine ulaşarak  yardım istediklerini belirtiler,Hacklenme  şekillerinin  incelendiginde  büyük bir organize suç ekibinin bu iş yapabilecigini bilgilerinde  sızdırılmış olabilecegini yada btcTürk şirketin hacklenmiş olabilecegini belirttiler. Ayyıldız Tim Siber Savunma Şirketi,nin yapacagı açıklama merakla bekleniyor.

BTCTÜRK AÇIKLAMA YAPTI.

Hack İddiaları İle İlgili Duyuru

Değerli Kullanıcılarımız,

Birkaç gündür bazı forum siteleri üzerinden dile getirilen ve sizleri endişeye sürükleyen gelişmeleri dikkatle  takip ediyoruz. Bildiğiniz gibi BTCTurk olarak en çok hassasiyet gösterdiğimiz konuların başında kullanıcılarımızın hesap ve kişisel verilerinin güvenliği gelmektedir. Teknik ekibimizin yaptığı kontrollerde sistemlerimize herhangi bir olağan dışı müdahale olmadığını sizlere bildirmek istiyoruz.

BTCTurk olarak kullanıcılarımıza sunduğumuz güvenlik önlemlerinden biri olan iki aşamalı doğrulama (Google Authenticator) ile hesap güvenliğinizi arttırabileceğinizi hatırlatırız. Bunun için hesabınıza giriş yaptıktan sonra:

1- Güvenlik sayfasına gidiniz.
2- Sol menüden İki Aşamalı Doğrulamayı tıklayınız.
3- "Google Authenticator kullan" butonuna basınız.
4- Akıllı telefonunuzda Google Authenticator uygulamasını açınız ve kare kodu okutarak yeni site ekleyiniz.
5- Google Authenticator uygulamasının ürettiği cihaz ekranında görünen şifreyi giriniz.

Giriş yaptığınız sırada gösterilen güvenlik resminizin değiştiğini fark etmeniz durumunda BTCTurk Platformuna erişmek için kullandığınız e-posta ve diğer hesaplarınızın şifrelerini değiştirmenizi önemle rica ederiz.

Sitemize her giriş yaptığınızda tarayıcınızın adres barında https://www.btcturk.com yazdığını mutlaka kontrol ediniz. Eğer farklı bir adres görürseniz ya da adresinizin https:// ile başlamadığını fark ederseniz bulunduğunuz sayfadan çıkınız ve durumu [email protected] adresine bildiriniz.

Saygılarımızla

BTCTurk Destek Ekibi