Öne Çıkanlar Diyarbakr Kent kurban Fenerium AB

Bu haber kez okundu.

Dha Gaziantep Bölge Haberleri (Şanliurfa)
FAKIBABA; KENTİN EN GÜZEL PARKI KISA SÜREDE TAMAMLANACAK ŞANLIURFA Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Haleplibahçe semtinde yaptırılan ve içerisinde Mozaik Müzesi’nde bulunduğu parkta inceleme yaptı.Bölgenin en büyük müzesinin yer alacağı parkta çalışmaları denetleyen Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çalışmaların en kısa sürede biteceğini belirterek, "Haleplibahçe’nin eski halini Şanlıurfalılar çok iyi biliyor. Biz belediye olarak buranın güzelleşmesi ve herkesin buraya gelip piknik yapması için yoğun bir çaba gösterdik. Biz bir şeyler söylerken, belki o zaman dediler ki bu adam hayalden konuşuyor. Ama samimi olarak söylüyorum. Urfalının yoğun olarak gelip rahatlayacakları yerlerin başında bu yaz Halepli bahçe gelecek. Belki bu yaz burada olamayacağım. Ama öyle fotoğrafları şimdiden görüyorum” dedi.ŞANLIURFA, ()

///JAPONYA’DAN ŞANLIURFA TARIMINA DESTEKKARACADAĞ Kalkınma Ajansı, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da tarıma dayalı sanayinin gelişimi için Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’na (JICA) Teknik İşbirliği Projesi sundu. Projenin kabul edilmesi halinde 3 yıl boyunca JICA, bölgede tarıma dayalı sanayi alanında faaliyet gösteren kamu kurumları ile STK’lara “know how” desteği sağlayacak.Ajans çalışmaları hakkında bilgi JICA Avrupa-Ortadoğu Sorumlusu Yu Funakosyhi, “JICA olarak dünya genelinde birçok projeye destek veriyoruz. Bu desteklerimizle ülke ekonomilerinin gelişimine katkı sağlıyoruz. Bölgeyi yakından tanımak, potansiyeli hakkında bilgi almak amacıyla bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın sunduğu projenin kabul edilmesi halinde, Japonya’da bu alandaki know how çalışmalarımızı bölge ekonomisinin hizmetine sunacağız.” dedi.Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkan Yardımcısı Taichi Minamitani ise, “Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Türkiye’de önemli projeleri yereldeki partnerlerimizle birlikte yürütüyoruz. GAP Bölgesi uzun süredir yakından ilgilendiğimiz ve var olmayı arzu ettiğimiz bir bölge. Diyarbakır ve Şanlıurfa GAP’ın merkezinde yer alan iki şehir. Bu nedenle Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın sunduğu projeyi önemsiyoruz. Bölgenin tarıma dayalı sanayisi her geçen gün gelişiyor. JICA olarak bu gelişmeye katkı sağlamak istiyoruz. Proje ile tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu kurumları ile STK’lara teknik destek sunacağız. Şu an projenin değerlendirme süreçleri devam ediyor. Mart 2014’e kadar projeyi sonuçlayarak hayata geçirmeyi umuyoruz" diye konuştu.ŞANLIURFA, ()

///ŞANLIURFA’DA ATIK PİL TOPLAMA KAMPANYASI BAŞLADIŞANLIURFA Belediyesi, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliği ile kent merkezinde atık pil toplama kampanyası başlattı. Kampanyaya okulların destek verilmesi istendi.Şair Nabi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'atık pil toplama' konulu seminerde konuşan TAP Derneği Teknik Eğitim Uzmanı Şavaş Arna, atık pilin çevreye verdiği zararları anlattı. Atık pillerin evsel atıklarla karıştırılmaması ve kesinlikle çöpe atılmaması gerektiğini ifade eden Arna “Bu kampanya kapsamında kent merkezinde bulunan bütün öğrencilerin desteğiyle toplanan atık piller, daha sonra çevreye zarar vermeyecek bir şekilde imha edeceğiz” diye konuştu. Şanlıurfa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Birimi sorumlusu Kemal Keser ise “Atık pillerin çevreyi kirletmelerini önlemek amacıyla, kaynağında ayrı toplanması gerekiyor. Diğer atıklarla karıştırılmaması özellikle bu pillerin çöplere, ateşe ve su kaynaklarına, kanalizasyona ve sokaklara atılmaması herkesten rica ediyoruz.Yine bu pillerin toprağa gömülmemesi gerekiyor" dedi.ŞANLIURFA, ()

///İHH'DAN SURİYELİLERE YARDIMŞANLIURFA’da, kamp dışında kent merkezinde ikamet eden Suriyelilere İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından giyim yardımı yapıldı.Anlaşmalı mağazalara vakıf yöneticileri tarafından götürülen 144 Suriyeliye giyim ve ayakkabı yardımı yapıldı. İHH Şanlıurfa Başkanı Behçet Atilla, “Savaşın başladığı günden bu güne kadar imkanlarımız ölçüsünde Suriyeli kardeşlerimizi yalnız bırakmamaya, onlara destek olmaya çalıştık. İHH olarak Suriyeli 144 yetimi mağazaya getirdik. Herkes kendi bedenine ve boyuna göre giyiniyor, seviniyorlar. Bu programı yapmamıza vesile olan hayırseverlere teşekkür ediyorum” dedi.ŞANLIURFA, ()

///DOĞUM GÜNÜNDE KALP AMELİYATI OLDUŞANLIURFA’da, kalbi doğuştan delik olan 32 yaşındaki ev hanımı Duran Saçak, nefes darlığı şikayeti ile özel bir hastanende neştersiz ameliyat olarak sağlığına kavuştu.Kardiyoloji kliniğinden Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz tarafından gerçekleştirilen neştersiz ameliyatla hasta Duran Saçak’ın kalp kaçakçıklarında bulunan delik kapatılarak, aynı gün taburcu edildi. Yaklaşık 45 dakika süren bir işlemin ardından sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Saçak, “Bugün benim doğum günüm. Doğum günümde yapılan bu operasyon sayesinde şu an kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum" dedi.Ameliyatı gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fehmi Kaçmaz, kalbin karıncıkları arasında var olan deliklerin, Türkiye'de sadece sayılı hastanelerinde bıçaksız olarak bu işlemin yapıldığını belirtti.ŞANLIURFA, ()

///KAYITDIŞI İSTİHDAM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPLIDI ŞANLIURFA Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve KAL-DER (Kalkınma Derneği) işbirliği ile Meslek Liselerin son sınıfında okuyan öğrencilerine yönelik Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele (KADİM) Projesi kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.Şanlıurfa İMKB Çok Programlı Lisesinde gerçekleştirilen programa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kaşif Kılıç, Şanlıurfa Çok Programlı Lisesi Müdürü Ahmet Ünlükaya, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program çerçevesinde bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kaşif Kılıç, "Özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde kayık dışı istihdam oranları yüksek olmakta, buna karşı gelişmiş ülkelerde bu oran daha düşüktür. Bunun en büyük sebeplerden bir tanesi eğitim ve bilinçlilik gelmektedir. Bu amaçla özellikle çalışma hayatına atılacak olan gençlerimizin sosyal güvenlik bilinci oluşmuş ve sigortasız çalışmamaya özen gösteren bireyler olarak yetişmeleri kayıt dışı oranlarını düşürme yolunda özellikle belirlenen 12 okulda daha sonra tüm Şanlıurfa genelindeki Lise düzeyi öğrencilerine verilecek bu eğitimler bir adım olacaktır” dediİl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ise yaptığı açıklamada "Yapılan çalışmaların önemine vurgu yaparak özellikle İş hayatına atılacak Meslek Liselerimizin son sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan bilgilendirme toplantılarına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.KAL-DER Şanlıurfa Kalkınma Derneği tarafından İl Milli Eğitim Müdürü İlci’ye ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kılıç’a katkılarından ötürü teşekkür plaketi verildi.ŞANLIURFA, ()ÖŞ (HK) (FOTOĞRAFLI)///AKÇAKALE’DE SEÇİM GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDIŞANLIURFA’nın Akçakale ilçesinde seçim güvenliği toplantısı gerçekleşti. Kaymakam Eyyüp Fırat, başkanlığında gerçekleştiren toplantıda ilçe genelinde alınacak tedbirler masaya yatırıldı.Akçakale Kaymakamlığı makam odasında yapılan seçim güvenliği toplantısına Kaymakam Eyüp Fırat, İlçe Jandarma Komutanı Cem Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Sunay Balıklıkaya, ile siyasi parti temsilcileri katıldı. Seçim güvenliğini önemsediklerini anlatan Kaymakam Fırat, "Seçimlere 37 gün kaldı. Biz siyasi parti belediye başkan adaylarımızla istişare toplantısı yapıyoruz. İnşallah Akçakale de huzur içerisinde seçim geçmesini ümit ediyoruz. Aday arkadaşlarımız son derece olumlu kendilerinin de tek düşüncesi seçim sürecinin kardeşçe, el ele atlata bilmek bugün inşallah burada Belediye başkan adaylarımızın taleplerini değerlendireceğiz seçimin huzurlu geçmesi adına, biz elimizden geleni yapacağız” dedi.Hadi KURT/AKÇAKALE (Şanlıurfa), ()

////ÜSTÜN ZEKALI VE YETENEKLİ ÖĞRENCİ ALINACAKTIRANLIURFA Bilim ve Sanat Merkezine üstün zekalı ve yetenekli öğrenci alınacağı bildirildi. Öğrenci seçiminin daha sağlıklı yapılabilmesi ilkokullarda görev yapan 4.Sınıf öğretmenlerine yönelik Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğü tarafından bilgilendirme semineri düzenlendi.Düzenlenen bilgilendirme seminerine İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Bilim Sanat Merkezi Müdürü Haydar Garip ile İl merkezinde görev yapan 4. Sınıf öğretmenleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, "Öğrencilere okul saatlerinin dışında ilgi alanlarına göre eğitim verileceğini belirterek şunları kaydetti. Çocukların eğitim görebilecekleri bu merkezin amacının Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak üstün yetenekli öğrencilerin eğitimlerini sağlamaktır” diye konuştu.İlci, Bilim ve Sanat Merkezinde öğrencilere “Ulusal ve Evrensel değerleri tanımalarını, benimsemelerini, geliştirmelerini ve bu değerlere saygı duymalarını, liderlik, yaratıcı ve üretici düşünce yeteneklerini ulusal ve toplumsal bir anlayışla ülke kalkınmasına katkıda bulunacak şekilde geliştirmelerini sağlayacağız” dedi.ŞANLIURFA, ()


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.