Öne Çıkanlar kurban mardin esed Diyarbakr Kent

Bu haber kez okundu.

Dha Gaziantep Bölge Haberleri (Şanliurfa)
  İTFAİYE PERSONELİNE PRATİK EĞİTİM SEMİNERİ

ŞANLIURFA Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve itfaiye personellerinin yangınlara daha hızlı müdahale etmesi, KBRN eğitimi, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer eğitimi ile kurtarma olaylarını en pratik yoldan yapması için eğitim semineri verdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Merkez İtfaiye İdare Başkanlığı ve Şanlıurfa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen eğitim seminerinde, itfaiye personelinin yangınlara müdahale, kurtarmalarda yapılacak etkin müdahale, alınan önlemler ve teknik bilgiler anlatıldı. Şanlıurfa Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde 5 gün devam eden semineri gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediyesi Merkez İtfaiye İdare Başkanlığı Yetkilisi Melih Yiğit, şunları söyledi:

"Şanlıurfa Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve İtfaiye Müdürlüğü’nün daveti üzerine Şanlıurfa’dayız. Seminerde olay yeri inceleme ağırlıklı, bununla beraber yine KBRN eğitimi, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer eğitimler elimizdeki şartlar konusunda, yanma ve yangın bilgisi eğitimi, yangın becerileri, söndürme ekipmanları ve söndürme maddeleri üzerinden olan eğitimlerimiz yine trafik kazalarından olan yapılacak mücadele ve müdahalelerde olan eğitimlerimiz başladı. Bu hafta içinde eğitimimiz devam edecek. 5 gün boyunca 50 saat olmak üzere bir serfitikasyon programına gideceğiz. Bu süre içerisinde arkadaşlarımıza aktardığımız ve onların bize aktarmış olacağı çok şeyler olacak. Onlarda bize Urfa ve çevresindeki yangın türleri, kurtarma türleri, risk analizleri olay yerindeki insani davranış modelleri itfaiyecilerin yaklaşımları bu konularda bilgi alışverişinde bulunmuş oluyoruz. Biz bunları Ankara itfaiyesi olarak Türkiye genelindeki birçok il ve ilçede eğitimleri vermek üzere gerek trafik kazaları gerek yangınları gerekse su altı ve su üstü arama kurtarma dalgıç eğitimleri ve K9 eğitimlerimiz biçiminde bir takım eğitimlerimiz var."

İLÇELERDEKİ İTFAİYE EKİPLERİNEDE BU EĞİTİM VERİLECEK

Şanlıurfa Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve İtfaiye Müdürü Abdurrahman Ayıldağ ise "Mesleki hizmet içi eğitimlerimiz dışında zaman zaman dış kaynaklardan da eğitim taleplerimiz oluyor. Bunlardan birisi şuanda devam etmekte olan eğitimimize ilçe itfaiyeleri de davet ettik. Çünkü malum önümüzde bir seçim var. Bu seçimde de ilçe itfaiyeleri büyükşehir belediyesine bağlanacak. Oradaki arkadaşlarımızı da bu eğitime davet ettik. Eğitimimizi Ankara Büyükşehir Belediyesi Merkez İtfaiye İdare Başkanlığından istedik. İki eğitimcimiz geldi ve bugün itibariyle ilk eğitimimiz başladı yaklaşık bir hafta boyunca ve toplamda 50 saatlik bir eğitim alınacak. Eğitim konularına gelince başta yangın sonrasında olay yeri inceleme, malum komşumuz da yaşadığımız sıkıntılardan dolayı KBRN eğitimleri daha sonrada yangın söndürme ve kurtarma teknikleri ile ilgili eğitimlerimiz devam edecek" dedi.

ŞANLIURFA ()

////

KAPSAL; SAHADAN PUANLA AYRILMAK İSTİYORUZ

PTT 1'inci Lig takımlarından Şanlıurfaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçı hazırlıkları devam ediyor.

GAP Vadisi Tesislerinde günde çift antrenman ile hazırlıklarını sürdüren Şanlıurfaspor’da sakat futbolcu bulunmazken Abdülhamit, kırmızı kart cezası nedeniyle İBB maçında kadroda yer almayacak. Haftayı Kahramanmaraşspor galibiyeti ile kapatan Şanlıurfaspor, ligde üst sıraya çıkmak için galibiyet serisi hedefliyor. Teknik Direktör Reha Kapsal, genç ve yetenekli futbolcularla Cumartesi günü oynanacak maçtan puanlarla ayrılmayı hedeflediklerini söyledi. Öte yandan Kahramanmaraşspor maçında sakatlanarak oyundan çıkan Sankoh’un sağlık durumu iyiye gidiyor. Sankoh’un İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında kadroda yer alacağı öğrenildi.

ŞANLIURFA ()

////

GÜVENÇ; DEMOKRASİ VE HALK HAREKETİ YÜRÜTÜYORUZ

AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç, Hacı Bayram Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Güvenç kendilerini kabul eden mahalle sakinlerine destek beklediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı Celalettin Güvenç, mahalle buluşmaları kapsamında Hacı Bayram Mahallesi’nde mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle sakinlerinin zılgıtlarıyla ve yoğun ilgisiyle karşılanan Celalettin Güvenç, mahalle sakinlerine Başbakan Erdoğan ile birlikte demokrasi ve halk hareketi yürüttüklerini, bu ülkenin büyümesinin asla engelleyemeyeceklerini belirterek, "Memleket meselelerine, seçime, Eyyübiye’ye, Hacı Bayram’a sahip çıktınız, bize sahip çıktınız. Teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum" dedi.

30 Mart yerel seçimlerinin anlam olarak çok önemli bir seçim olduğunu belirten Güvenç, Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini ifade ederek, "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu ülkede bir değişim ve dönüşüm, demokrasi ve halk hareketini yürütüyoruz. İç ve dış bir sürü oyuna, komploya ve saldırıya rağmen sizlerin verdiği destekle; 12 senedir memlekette istikrarı getirdik. Devlet imkanlarıyla fakir fukaranın imkanlarını iyileştirmeye ve şehirlerimizi güzelleştirmeye başladık. Bu seçim Türkiye’nin ve Türkiye’nin geleceğinin seçimidir. Biz Belediyeyi herkesin belediyesi yapmaya talibiz. İnşallah sizlerin desteğiyle göreve geldiğimizde vaadimiz ve sözümüz; 1 milyon 800 bin Şanlıurfalıyı aynı gözle görmek ve hizmet etmektir" diye konuştu.

ŞANLIURFA ()

////

KARAKÖPRÜ EMNİYET BİNASINA KAVUŞUYOR

ŞANLIURFA Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kısa süre içinde inşaattı tamamlanacak olan İlçe Emniyet Müdürlüğü yeni binasının hizmet vereceğini söyledi.

Karaköprü Şenevler Mahallesi’nde gerçekleşen törenle temeli atılan İlçe Emniyet Müdürlüğü binası inşaatını ziyaret eden Başkan Çiftçi, "Karaköprü, daha önce beldeydi. Güvenliği jandarma sağlıyordu. Sağ olsunlar sayın alimiz ve emniyet müdürümüz ile 2009 yılında da yaptığımız görüşmeler neticesinde Karaköprü bir kent olarak güvenlik polise devredildi. Bugüne kadar mobil polis ekipleri ile ilçenin güvenliği sağlanılıyordu. Tabi ki; Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü polisimizin çalışmalarını, başarılarını takdirle karşılıyoruz. Bizler de İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yapılacağı yeri belediye olarak çözerek tahsis ettik. Şuanda da Karaköprü İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının inşaatı devam ediyor. Karaköprü ilçe olmaya hazırlanıyor. Ben bu konuda emeği geçenleri tebrik ediyorum. Emniyet Müdürümüze, dönemin Valisi Sayın Celalettin Güvenç’e sonsuz teşekkür ediyorum. Karaköprü bir sorunu daha geride bırakarak çok mükemmel ve çok modern bir Polis Merkezi Karaköprü’ye kavuşuyor" dedi.

ŞANLIURFA ()

////

KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ŞANLIURFA İl Koordinasyon Kurulu 2014 yılının birinci dönem genel değerlendirme toplantısı, Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman başkanlığında gerçekleşti.

Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen değerlendirme toplantısına; Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyük Hatipoğlu, Şanlıurfa Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ile çok sayıda kamu kurum amirleri katıldı. Değerlendirme toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Şanlıurfa'daki 354 projenin yüzde 37'sini bitirdiklerini söyleyerek, "Genel olarak ilimizdeki yatırımlar tarım, ulaştırma, sağlık, eğitim ve enerji sektörlerinde yoğunlaşmaktadır. Tarım sektöründe ilimizde 111 proje ile birinci sırada yer almaktadır. Merkezi bütçe ödeneğinin tahsisi açısından ilimize gelen ödeneğin yarısından fazlasını almıştır" dedi.

Ulaştırma ve sağlık sektöründeki projelerin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Duman, "Ulaştırma sektöründe Diyarbakır-Siverek-Şanlıurfa, Akziyaret Havaalanı, Hilvan ayrımının yüzde 87 gerçekleşmiştir. Bununla birlikte Nissibi Köprüsü yapımı, Şanlıurfa-Viranşehir yol yapımı, Şanlıurfa-Akçakale ve Şanlıurfa Şehir geçişi projesi devam etmektedir. Sağlık sektöründe ise Harran Üniversitesi Osmanbey Kampusu içerisinde 600 yataklı araştırma hastanesi, Halfeti 30 yataklı Devlet Hastanesi ile Eyyübiye'de 400 yataklı Devlet Hastanesi, Akçakale'de 75 yataklı devlet hastanesi devam eden yatırımlardandır. Ayrıca bin 700 yataklı Şehir Hastanesi için yer tahsis edilmiştir. Bununla birlikte Hayati Harrani'de 6 hekimlik ASM, 112 Acil noktası ve Karaköprü ilçemizde 6 hekimlik ASM ve 112 acil noktası tamamlanan projelerdendir" diye konuştu.

Eğitim konusuna da değinen Vali Yardımcısı Durman, "Eğitim alanında Harran Üniversitesi Kampus altyapı inşaatı ve Bağlarbaşı Anadolu Lisesi devam etmektedir. Sporcu antrenman ve kamp tesisi ile Şanlıurfa Müzik projesi yapımı tamamlanan projeler arasındadır. Ayrıca Siverek ortaöğretim pansiyonu merkez 32 derslik genel lise, Şairnabi Anadolu Lisesi önemli projelerimiz arasında yerini almaktadır" şeklinde konuştu.

Vali Yardımcı Aylin Kırcı Duman'ın açıklamalarının ardından toplantıya katılan kamu kurum amirleri karşılıklı olarak brifing verdiler.

ŞANLIURFA ()

////

'OKULLAR HAYAT OLSUN' PROJESİ

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen 'Okullar Hayat Olsun' Projesi istişare toplantısı Şanlıurfa Halk Eğitim Merkezinde gerçekleşti.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Sarmış, Milli Eğitim Bakanlığı Okullar Hayat Olsun Proje temsilcisi Kerim Rodoplu ile proje yöneticileri katıldı. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tamer Çevik, "2012 yılında başlayıp 2017 yılında sona erdirilmesi planlanan 'Okullar hayat olsun' projesi kapsamında bütün okullarımıza belediyeler işbirliği ile boya dağıtılarak okulların çevre düzenlemesi oyun alanları ve 117 bin fidan dikimi gerçekleşti. Son 4 ay içerisinde toplam 107 adet okuma yazma kursu açılmış olup bu kurslarımızda 2 bin 90 kursiyere eğitim verildi. 508 mesleki kursta 9 bin 438 kursiyere mesleki eğitim verildi. 'Okullar Hayat Olsun' projesi ile eğitim düzeyi artmıştır" dedi.

ŞANLIURFA ()

////

BELEDİYEDEN SİVEREKLİ KADINLARA SAĞLIK DESTEĞİ

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi'nde, belediye başkanlığınca 20 kadın, Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'nde sağlık taramasından geçirildi.

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Fatime Sun Dağlı, öncülüğünde 20 bayan sağlık taramasından geçirilmek üzere Siverek Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Konuyla ilgili açıklam yapan Dağlı, "Daha çok kadınlarda görülen, meme, rahim ve kolon kanseri hastalığının erken teşhis ve tedavisi amacıyla ilçede bulunan kadınlarımızın bu konuda bilinçlenmesi varsa bir rahatsızlıklarının erken tanısı amacıyla sağlık taraması için hastaneye götürdük. Bundan sonrada ilçede ki kadınlarımızı belediye olarak merkeze götürüp sağlık taramalarını yaptıracağız" dedi.

Mehmet SEZGİN/ SİVEREK (Şanlıurfa), ()

////

GÖZLERİNİ KAYBEDEN SURİYELİ YARDIM BEKLİYOR

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi'nde, yaklaşık 2 yıl önce Suriye’de yaşanan iç savaşta evine isabet eden bir bombadan dolayı görme yeteneğini büyük bir kısmını yitiren Suriye uyruklu Kazım Abdullah, hayırseverlerin yardımını bekliyor.

Ülkesinden kaçtıktan sonra Siverek'in Gülabibey Mahallesi'nde yaşamaya başlayan Kazım Abdullah, ülkesindeki bormandırman sırasında görme yeteneğini büyük ölçüde kayıp etti. Yardım almadan yaşamını sürdüremediğini belirten Abdullah, hayırseverlerden tedavi için yardım bekletiğini belirterek, "Suriye’deki savaştan dolayı ülkemden kaçmak zorunda kaldım eşim ve yedi çocuğumla Siverek’e yerleştim. Şuanda bir hayırseverin bize verdiği evde yaşıyoruz. Benim gözlerim fark etmediği için eşim ve çocuğuma bakamıyorum. Zorluk içinde hayatımıza devam ediyoruz, sağlığıma kavuşmam için İstanbul’da tedavi görmem gerekiyor. Maddi imkansızlıktan dolayı iki yıldır gözlerimi tedavi edemiyorum. Tedavim için gerekli olan yardımı hayırseverlerden bekliyor, tedavi olup sağlığıma kavuşmak istiyorum" dedi.

Mehmet SEZGİN/ SİVEREK (Şanlıurfa), ()

////  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.