Öne Çıkanlar güvenli bölge Ceren Hindistanla Fotoğraf Paylaştı Irak Parlamentosu ok meydanı şişli Çağlayan almanya sözde ermeni soykırımı

Bu haber kez okundu.

Dha Gaziantep Bölge Haberleri (2)
MHP İL BAŞKANI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Gaziantep İl Başkanı Mustafa Erzin, partisinden Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Erzin, Başbakan Erdoğan’ın İmralı’yla müzakere ederken Türk milliyetçileriyle ve Türklerle mücadele etmeyi kendine bir vazife sandığını iddia etti.

Mustafa Erzin, partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. MHP Genel Merkezi kararıyla Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’na seçildiğini açıklayan Erzin, “Öncelikle adaylığımızın gazi şehrimize, camiamıza hayırlar getirmesini ve bizleri utandırmamasını cenabı Allah’tan niyaz ederim. Bundan sonraki süreçte ülke meselelerini takip etmeye devam edeceğimiz gibi, adaylığımızın tabii gereği olarak Gazi şehrimizin sorunlarının takipçisi ve aynı zamanda bunların en sağlıklı çözüm önerilerini de halkımızla paylaşacağız” dedi.

Erzin, ‘çözüm’ adı altında çözülme sürecinin her geçen gün belirsizliğini koruduğunu, BDP, PKK ve İmralı’nın tenkitlerinin de her gün arttığını seyrettiklerini ifade ederek, “Hangi taahhütler, hangi sözler, hangi tavizler verildiğini bilemiyoruz. Tabi sayın Başbakan İmralı’yla müzakere ederken Türk milliyetçileriyle ve Türklerle mücadele etmeyi kendine bir vazife sayıyor. Ve biz inanıyoruz ki büyük Türk milleti, 30 mart sandıklarında Başbakana gerekli cevabı verecektir. Suriye meselesinde yine Gaziantep özelinde; hem çözülme süreci, hem Suriye politikasını yoğun şekilde hissediyoruz. Aslında arkadaşlarımız belki hatırlarlar 2 ay önceki basın toplantımızın neredeyse ana gündem maddesi Suriye ve Suriyeli mültecilerin geldiği noktaydı. Bugün Gaziantep’te çok ciddi sayıda, yüz binlerle ifade edilen Suriyeli kardeşimiz yaşıyor. Bunlar gelirken ceplerinde bir miktar parayla geldiler. Ama şuanda hepsinin parası bitti. Yazın parklarda yattılar, kışın bu imkanlar da yok. Kısa vadede de Suriye’de bir çözüm görünmüyor. Ve hepimiz biliyoruz ki Suriye hadisesi Gaziantep’in kısa vadede bütan dinamiklerini tetikleyecek. Asayişten, aile yapısına kadar, can güvenliğinden ekonomik hayata kadar her şeyi maalesef tehdit edecek hale gelecek gibi görünüyor. İnşallah bunların çözümü de Milliyetçi Hareket Partisi’ne nasip olacak” diye konuştu.

HODRİ MEYDAN DİYORUM

Erzin, hükümetin Suriye politikasını da eleştirirken, şunları söyledi: “Şu soruyu sormak istiyorum; Suriye’deki olayların tetikleyicisi olan hükümetimiz, acaba bu sınırlardan Gaziantep’e yüz binlerce, bölgemize de milyonlarca mültecinin geleceğini düşündü mü, bunlarla ilgili bir alt yapı hazırladı mı? Bu hormonlu büyümenin Gaziantep’e verebileceği zararları düşündü mü? Her halde düşünmüş olsaydı; bu gün bu konu, devasal bir sorun olarak önümüzde olmazdı. Bu manada maalesef, bizi daha kötü dönemlerin beklediğini de ben düşünüyorum. Gaziantep’te oylarının yüzde 65 olduğunu iddia eden AKP yöneticilere tekrar hodri meydan diyorum. Buyursunlar; AKP, CHP ve MHP olarak müşterek bir anket çalışması yapalım. 3 bağımsız anket şirketiyle oylama yapalım. Bu 3 anketin oylarının da toplayalım, gideri de müşterek karşılayalım. Çıkacak sonucu da basın mensuplarının huzurunda 3 il başkanı birlikte açıklayalım. Hodri meydan diyorum”

Mücahit YOLCU/GAZİANTEP, ()


////

GÜZELBEY: BÜYÜK ÖDÜLÜ İKİNCİ KEZ GAZİANTEP ADINA ALACAĞIM

2013 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün tarih dalında bu seneki ödülü Tarihi Kentler Birliği’ne layık görüldü. Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, birlik adına ödülü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden alacak. 

Başkan Güzelbey’in ödülün detaylarını ve Güney Kore’de düzenlenen 8. İpek Yolu Belediye Başkanları Formu sonrasındaki gelişmeleri paylaştığı toplantıya Gaziantep’te görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Bu sene Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü ikinci kez Gaziantep’in almasının sevindirici bir gelişme olarak değerlendiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Ben bu ödülü kendi adıma değil, tüm Gaziantep adına alacağım” dedi. 

Geçen seneki ödülü Zeugma Mozaik Müzesi ile Gaziantep’e getirdiklerini anımsatan Güzelbey, bu sene ikinci kez bu ödülü almanın sevincini yaşadıklarını belirtti. 2004 yılında göreve geldiklerinden itibaren tarihi ve kültürel projelere ağırlık verdiklerini ifade eden Güzelbey, bu birikimlerin karşılığını da toplamaya başladıklarını dile getirdi. Güzelbey, bu ödülü Aralık ayının başında Cumhurbaşkanlığı Köşk’ünde Gaziantep adına alacağını ifade etti. 

10 yıl öncesine kadar Gaziantep’in tarihi ve kültürel mekânları ile 10 yıl sonraki Gaziantep’i karşılaştırınca ortaya çok farklı bir Gaziantep’in çıktığını ifade eden Güzelbey, Gaziantep’in şimdiki konumu ile ödül getiren bir Gaziantep olduğunu söyledi.

2004 yılında Gaziantep’in merkezindeki Balıklı Parkı’nın içinde binin üzerinde sokak çocuğunun bulunduğunu, bu çocukların kenti ikiye böldüğünü vurgulayan Güzelbey, ABD’li Bilim adamı Prof. Dr. David J. Powell ile birlikte başlattıkları projeyle 650’sini rehabilete ettiklerini ve hayata kazandırdıklarının kaydetti. 

Tarihi mekanların restorasyonu ile ilgili diğer belediyelere birçok örnek projeler sunduklarını ve yardım ettiklerini aktaran Güzelbey, en son bir panelde Antalya’da bu projeyi anlattığını ve izleyenler tarafından beğeni ile karşılandığını söyledi.

ÜLKEMİZİ YURT DIŞINDA TANITIYORUZ

Geçen hafta içinde Güney Kore’nin Yeosu kentinde düzenlenen 8. İpek yolu Belediye Başkanları Formu’na katılımını ve burada kendisine verilen Onursal başkanlık ile Gaziantep’in tanıtımını da değerlendiren Güzelbey, buradaki sunumu ile alkış aldığını aktardı.

Forumda, Suriye’de yaşanan dramı ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde olan Halep’in bombalandığı fotoğraflardan oluşan bir sunum yaptığını belirtti. Bu fotoğrafların izleyiciler tarafından hayretle karşılandığını ve birçok belediye başkanın fotoğrafların gerçekliğine inanmakta güçlük çektiğini söyledi.

İpek yolu projesini 4 yıl önce hayat geçirdiklerini belirten Güzelbey, geçen sene 7’siniı Gaziantep’te düzenledikleri buluşmada kent adına önemli ilişkiler kurduklarını, bunun neticesini de aldıklarının bildirdi.

İpek yolu üzerinde yer alan ve İpek Yolu’nun önemli kentlerinden birisi olan Halep’te yaşanan dramatik fotoğraflar ile yıkılan Halep’in, 2008 yılında İslam ülkelerinin kültür başkenti seçildiğini bu toplantıda anlattığını açıklayan Güzelbey, “Halep yıkılıyor, yok oluyor ama hepiniz seyrediyorsunuz dedim. Halep’te kısa zamanda 120 bin kişinin öldüğünü söyledim. Birçok belediye başkanları bu fotoğrafların gerçek olup olmadığını sordular, tabi ki gerçekti. Bizim Gaziantep’te Suriyeliler için yaptığımız hizmetleri ve onların çocukları için açtığımız okulu anlattım. Geleceğin kurulacağı Suriyesinde geleceğin belediye başkanları ve geleceğin valilerinin buradan olacağını, bu çocukların da Türkiye’nin birer kültür elçisi olacağını biliyoruz. Bu sunumun sonunda İpek yolu Belediye Başkanları Onursal Başkanlığı bana, Genel Sekreterliği görevi ise Büyükşehir Belediyemizin Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim’e verildi. Bu uluslararası bir toplantıda Türkiye’nin ne noktaya geldiğini, bunun yanında Gaziantep’in nasıl bir noktaya geldiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Mücahit YOLCU/GAZİANTEP, ()


////

ZİRVELİLER BARIŞ GEMİSİ’NE KATILDI

GENÇLİK ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi’ yolculuğunda Gaziantep Zirve Üniversitesi öğrencileri de yer aldı.

Cumhuriyetin 90’ıncı kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde ve dünya barışına katkı sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ‘Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi’ düzenlenen Barış Gemisi yolculuğunda Zirve Üniversitesi öğrencilerinden Hilal Keleş, Oğuzhan Yılmaz’ da katılımcılar arasındaydı. Ev sahipliğini Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı barış gemisi, 29 Ekim 2013’te İstanbul’da başlayıp Tunus, Hırvatistan ve Bosna-Hersek ülkelerini gezildi. Etkinliğe dünyanın 38 ülkesinden 800 genç katıldı.

Yolculuk boyunca gerçekleştirilen çalıştaylar sayesinde çeşitli alanlarda bilgi ve deneyim kazanma fırsatı elde ettiler. Dünyanın dört bir yanından bir araya gelen 800 genç, dostluk ve barış mesajlarını Barış Gemisi’nden dünyaya duyurdu.

GAZİANTEP, ()


////

BESNİ'DE KAZA: 1 YARALI

Adıyaman'ın Besni ilçesinde karşı yönden gelen iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada,1 kişi yaralandı.

Kaza dün akşam saatlerinde Atatürk Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre; Ayşe Özşen idaresindeki 02 DF 567 palakalı otomobil kontrolden çıkarak, karşı yönden gelen Said Göktaş idaresindeki 27 BZ 082 plakalı otomobille çarpıştı. Kazada Ayşe Özşen hafif yaralandı. Olayı gören vatandaşların haber vermesiyle kaza yerine gelen polis çevre güvenliği alırken yaralı kadın çağrılan ambulansla Besni Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Diğer otomobilin sürücüsü Said Göktaş ifadesi alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürülürken, kazayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Mustafa ÖNDOĞAN/BESNİ (ADIYAMAN),()


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.