Öne Çıkanlar mardin kurban esed Diyarbakr FETÖ

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-2)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-2) Yumuktepe höyüğü canlandırma projesi MERSİN'in merkez Toroslar İlçe Belediyesi, Alsancak Mahallesi Müftü Deresi yanındaki Yumuktepe Höyüğü'nü turizme ve kent yaşamına kazandırmak amacıyla çevre düzenlemesi yapıyor. Çalışmalar kapsamında 9 bin yıllık tarihe sahip Höyükün yan tarafına Truva Atı yerleştirilirken, Müftü Deresi kenarında da peyzaj çalışmaları gerçekleştiriliyor. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar'ın tek tarihi kalıntısı olan ve 9 bin yıllık geçmişe sahip Yumuktepe Höyüğü'nü turizme ve kent yaşamına kazandırmak istediklerini söyledi. Tuna, "Bölgemizin tek kültür varlığı olan Yumuktepe Höyüğü ilk zeytinin, ilk buğdayın ekildiği ve ilk demir dökümün yapıldığı bir yaşam merkezidir. Yaptığımız bu çalışma ile Yumuktepe Höyüğü'nü çekim merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu konuyla ilgili araştırmalarımız ve üniversite hocalarımızla yaptığımız çalışmalar var. 9 bin yıllık geçmişe sahip medeniyetlere ev sahipliği yapan bu tarihi değerimizi turizme kazandırmalı ve Mersin'de farkındalık oluşturmalıyız. Yumuktepe Höyüğü'nün tapusu bizde olmadığı için maalesef içerisinde çalışmalar yapamadık. Höyüğün etrafını ışıklandırarak daha güvenlikli hale getireceğiz" dedi.

MERSİN, ()
İM(AŞ/EŞ)(21.2.2014, FOTOĞRAF) ////////////////////////// Narenciye çalıştayı 22 Şubat'ta

MERSİN'de faaliyet yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) tarafından narenciye calıştayı düzenlenecek. Birlik Başkanı Ali Kavak başkanlığında Adana'da yapılacak. Konuyla ilgili bilgi veren Kavak, narenciye sektörünün üretiminden son tüketime kadarki süreçte yaşanan sorunları belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek üzere AKİB ev sahipliğinde ve Narenciye Tanıtım Grubu'nun organizasyonunda 150 kişilik bir delegasyonun katılımı çalıştay düzenleyeceklerini söyledi. AKİB Başkanı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2013 yılı verilerine göre Türkiye'de 1 milyon 273 bin 496 dekar alanda 32 binden fazla çiftçi tarafından turunçgil yetiştirildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:
"Dünya turunçgil üretiminin yüzde 3'ünü karşılayan Türkiye'de 2013 yılı narenciye üretim miktarı 3 milyon 681 bin 158 ton olarak bildirilmiştir. Türkiye'nin 2013 yılında 3 milyon 346 bin ton olan yaş meyve sebze ihracatının 1 milyon 372 bin tonluk kısmını turunçgiller oluşturmaktadır. Ülkemiz narenciye sektörü, yıllık ortalama 3.6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeri ile özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde doğrudan ya da dolaylı olarak 5 milyon kişilik bir nüfusun geçimini sağladığı önemli bir sektörümüzdür. Belirli aralıklarla düzenlenmesi planlanan çalıştayın narenciye sektöründe gerek üretici gerek ihracatçı açısından yeni ufuklar açacaktır. Çalıştay esasına göre gerçekleştirilecek beyin fırtınası ve grupların fikir alış verişi ile çizilecek yol haritası ve çıkacak sonuç bildirgesinin kamuoyu ve ilgili Bakanlıklarla da paylaşılması vesilesi ile sektörün sorunlarına kalıcı çözümler bulunacağını öngörüyoruz."
Çalıştay Adana Sheraton Otel'de 10.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. MERSİN /
AŞ(EŞ)(21.2.2014, FOTOĞRAF) /////////////////////////////// Tarsus-Celalabat ortak çalışması bitti

MERSİN'in Tarsus İlçe Belediyesi ile kardeş şehir Celalabat Belediyesi arasında Türkiye'deki belediyecilik ve belediye sistemlerikonusunda yapılan ortak çalışma sona erdi. Tarsus Belediyesi'nde düzenlenen çalışmada, Celalabat'tan gelen bürokrat ve yöneticiler 1 ay boyunca staj görürken, Türkiye'deki belediyecilik sistemi hakkında bilgilendirildi. Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Bölge Temsilcisi Seyfettin Sindar koordinesinde yapılan çalışmalara Celalabat'tan gelen 6 belediye meclis üyesi ve 5 daire müdürü katıldı. Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Kerim Tufan, "Bu çalışmalarda Türk yurtları arasında bu tür ilişkilerin kurulması, bu geliş gidişlerin sağlanması mutlaka iki ülke arasındaki diyalogu da geliştirecektir. Belediyelerimiz arasındaki bu ilişkiler inşallah zamanla ülkelerimiz arasındaki ilişkiye dönüşür. İnşallah bu sıcaklık, kardeşlik, birlik beraberlik daha da gelişerek devam eder. Biz bunu daha da ileriye götürerek mahalleler, köyler, okullar arasında da kardeşlik ilişkileri oluşsun istiyoruz" dedi.
TD(AŞ/EŞ)(21.2.2014)(FOTOĞRAF)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.