Öne Çıkanlar kurban mardin esed emekli intihara kalkıştı

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-2)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-2) Mersin'de 16 okula tablet bilgisayar MERSİN'de Milli Eğitim Bakanlığı ile Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Fatih Projesi kapsamında, merkez ve ilçelerden 16 okulda okuyan bin 332 öğrenci, öğretmen ve okul müdürüne tablet bilgisayar dağıtıldı.
Tablet bilgisayar dağıtım töreni, Suphi Öner Öğretmenevi'nde yapıldı. Törene, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Vali Güzeloğlu, projenin önemine dikkat çekerken, şunları söyledi:
"Bilgi çağında bilgiyi kullanan, bilgiyi üreten, bilgiyi her boyutuyla geleceğe iddialı bir şeklide taşıyan ve bilgiyi üreterek 2023 Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümüne bilgi toplumu olarak bu ülkeyi ve devleti hazırlama adına tarihi bir proje hayata geçiyor. Türk çocukları bugün okullarında tablet bilgisayarlarıyla, sınıflarında etkileşimli tahtalarıyla, okullarında uydu bağlantılarıyla ve her açıdan teknolojinin en son donatılarıyla Türkiye'de olduğu gibi Mersin'de bu teknoloji ile buluşuyor. Bugün öğretmenlerimiz dünyanın bütün ülkelerinden çok daha ötede derslerini, eğitim konularını, eğitim başlıklarını öğrencileriyle birlikte internet üzerinden, bilgi temelinde bilgisayar teknolojisinin desteği ile karşılıklı bir etkileşim içine girerek sağlamaya çalışıyor."
Konuşmasında öğrencilere hitap eden Güzeloğlu, "İşte bugün sizler Mersin özelinde bu heyecanı yaşayan, bu teknolojiyi kullanan, çocuklarımızdan başlayarak öğretmenlerimize, okul müdürlerimize her boyutuyla Türkiye'nin geleceğine çok önemli katkı koyacak olan bireylersiniz. Sizlerin bu teknoloji ile bu ülkeyi ve Mersin'i çok daha iyiye ve ileriye götüreceğine inancımız tamdır. Harcanan kaynak ve imkan Türkiye'nin 21'nci yüzyılın en önemli ve iddialı ülkesi olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.
Konuşmaların ardından tablet bilgisayarlar dağıtıldı.
ME(AŞ/EŞ)(18.2.2014, FOTOĞRAFLI) ////////// Seçim güvenliği masaya yatırıldı MERSİN'de 30 Mart'da yapılacak yerel seçimler nedeni ile düzenlenen toplantıda alınması gereken güvenlik önlemleri masaya yatırıldı. Seçim güvenliği toplantısı Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında yapıldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'nde gerçekleştirilen toplantıya Vali Güzeloğlu'nun yanı sıra Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Fatih Erhan, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Uyan ile seçimine katılacak olan 20 siyasi partinin il başkanları katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Güzeloğlu, 30 Mart 2014 pazar günü yapılacak olan yerel seçimler hakkında genel bir değerlendirme yapmak, hazırlıkları paylaşmak, alınan ve alınacak tedbirler konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla toplantıyı düzenlediklerini
söyledi. Güzeloğlu, şöyle devam etti:
"Valilik ve bağlı kurumlar olarak amacımız bu seçimlerde vatandaşlarımızın huzur, güven ve anlayış içerisinde oyunu kullanması ve bu sürecin herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanmasıdır. Bu doğrultuda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ülkemizin her köşesinden bir renk barındıran Akdeniz'in incisi Mersin'de seçimin kimsenin kimseyi ötekileştirmeden birlik ve beraberlik içerisinde geçeceğine olan inancımı ifade ederek; seçimlerin tam bir demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesi adına yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun önlenmesi ve engellenmesi adına büyük bir kararlılıkla hareket edeceğimizi vurgulamak istiyorum."
Güzeloğlu'nun konuşmasının ardından koordinasyondan sorumlu vali yardımcısı başkanlığında, Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı İl Seçim Güvenlik Yönetim Merkezi ve ilçelerde kaymakamların başkanlığında oluşturulan İlçe Güvenlik Yönetim Merkezlerinin aldığı tedbirler konusunda bilgilendirme yapıldı. Ayrıca il başkanlarının seçimlerde çevresel değerlere zarar vermemek, ses ve görüntü kirliliğine yol açmamak amacıyla yasal yer ve süreler dışında afiş, pankart, poster propaganda malzemelerinin yapıştırılmaması, asılmaması konusunda sorumlu davranılacağına ilişkin ortak mutabakat kararı alındı.
ME(AŞ/EŞ)(18.2.2014, FOTOĞRAFLI) ///////// Makine mühendislerinden asansör uyarısı MERSİN'de Makina Mühendisleri Odası (MMO) Şube Başkanı Alper Turna, asansör kazalarına dikkat çekerek uyarılarda bulundu
Asansördeki küçük bir hata ya da bozukluğun insan hayatına son verebileceğini belirten Turna, bunu önlemenin yolunun sıkı denetim ve kontrollerden geçtiğini dile getirdi. Asansör kazalarının apartman yöneticileri ve yetkililerin gerekli önlemler alması halinde önlenebileceğini ifade eden Turna, şöyle devam etti:
"Yaşamımızı kolaylaştıran asansörlerin yıllık periyodik kontrolleri çok önemlidir. Asansörler, yasal mevzuata uyulması koşuluyla güvenli bir sistemdir. Yasal mevzuat ve standartlar asansördeki gelişmelere bağlı olarak yenilenmektedir. Standart ve yönetmeliklerin amacı; insan veya yük asansörlerinin çalışması, bakımı ve acil durumlar sırasında kaza risklerine karşı insan ve eşyaları korumak maksadıyla ilgili güvenlik kurallarını ve asansörlerde olması muhtemel çeşitli kazalarla ilgili olası riskleri önlemektir."
Turna, Bakanlık tarafından yayınlanan yönetmeliklere göre, bina yöneticisinin, kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı asansörlerin yılda en az bir kere kontrolünü yaptırmaktan yükümlü olduklarını hatırlattı.
ME(AŞ/EŞ)(18.2.2014, FOTOĞRAFLI) ////////////// Yeşil'in hayatı belgesel olacak MERSİN'de yaklaşık 35 yıldır yaptığı resimler ve açtığı sergilerl 'İplerin ressamı' olarak bilinen Ahmet Yeşil'in (59) yaşamı ve sanatsal çalışmaları belgesel oluyor. Önümüzdeki günlerde çekimlerine başlanacak belgesel İngilizce ve Türkçe hazırlanarak televizyonlarda yayınlanacak, DVD olarak da satışa sunulacak. Çekimlerin 10 Mart'ta başlayacağını belirten Ahmet Yeşil "Türkiye genelinde 10 sanatçı belirlendi. Ekip çekimler için Mersin'e gelecek. Tamamlanacak belgesel hem DVD olarak piyasaya sunulacak hem de televizyonlarda yayınlanacak. Yapımcı ekip, atölye çalışmalarım, hayatım, yaptığım eserler ve hakkımda yazılan yazılar, çıkan kitaplardan yola çıkarak belgeseli hazırlıyacak" dedi. Ahmet Yeşil, önümüzdeki dönemde sergi programı hakkında da bilgi verdi. Yeşil 28 Mart'ta Ankara'da, 22-23 Nisan'da İstanbul'da, 24 Nisan'da Dışişleri Bakanlığı Sergi Salonu'nda, 4 Mayıs'ta ise Almanya'daki Köln kentindeki Ludwig Müzesi'nde sergi açağını kaydetti.
ME(AŞ/EŞ)(18.2.2014, FOTOĞRAF) ////////// Zihinsel engelli çocuğu olan ailelere seminer MERSİN'in Tarsus ilçesinde Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ile Mersin Üniversitesi tarafından zihinsel engelli çocuğu olan ailelere eğitim verildi. 75'inci Yıl Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Otistik Çocuklarda Öfke Kontrolü ve Cinsel Eğitim' konulu toplantının açılışı ZİÇEV'li öğrencilerin folklor gösterisi ile yapıldı. ZİÇEV Tarsus Şube Başkanı Gülten İşçan "Yüzlerce zihin engelli bireyi, topluma kazandıran ZİÇEV şubeleri ve genel merkezimiz bundan sonra da aynı şevk ve heyecanla bu görevi devam ettirecektir. En büyük dileğimiz böyle çocuklar doğmasın, hiç kimse trafik canavarı olmasın, doktorlarımızın verdiği ilaçları doğru kullanalım. Engelli olmayalım. Bu çocuklar bizim hep beraber sahip çıkalım. Bu çocukları sevin, koruyun ve kollayın" dedi.
Panele konuşmacı olarak katılan Mersin Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mualla Yılmaz, Doç. Dr. Duygu Refik Uluçay ve Uzm. Meryem Şahin, aile bireylerine 'Otistik Çocuklarda Öfke Kontrolü ve Cinsel Eğitim' hakkında bilgiler verdi.
TD (AŞ/EŞ)(18.2.2014, FOTOĞRAF)  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.