Öne Çıkanlar kurban emekli Berat Albayrak mardin esed

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-2)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-2) Mersin'e 'Gülümseyen projeler' MERSİN Gönüllüleri üyeleri, ekonomik ve kültürel açıdan kente değer kazandıracak 10 projenin tanıtımını yaptı. Kent Tarihi Müzesi'nde
gerçekleştirilen tanıtımda konuşan Mersin Gönüllüleri Sözcüsü Serkan Arıcı, 'Gülümseyen Projeler' adı altında ürettikleri projelerin kente değer kazandıracağını söyledi.
Projelerin hayata geçirilmesi durumunda Mersin'in Türkiye ve dünyada geniş çaplı olarak tanıtılacağını belirten Arıcı, şunları söyledi:
"Kentin yakınında bir seyir terası niteliğinde yeni stadyumun batı yüzüne bakan karizmatik bir 'Emirler-Gelincik Tepesi' var. Bu tepe, daha çok otoyol kenarında yamaç paraşütü yapan insanların kullandığı, herkesin adını bilmediği, hiç bir projenin geliştirilemediği bir hazine. Bizim önerimiz ise bu tepeye Mersinli Aratos'un sembolü yapılmasıdır. Aratos, aydaki bir kratere adı verilen çok önemli bir şahsiyettir. Gök biliminin dünyadaki öncülerindendir. Emirler Tepesi'ne dev bir teleskop ve anıt yerleştirilerek ülkemizin en büyük halka açık gözlem istasyonu olsun."
Tek amaçlarının ürettikleri projelerle kentin gelişmesine katkı sağlamak ve dünyada Mersin adını duyurmak olduğunu söyleyen Arıcı, "Mersin'i tanıtmak adına Gülümseyen Projeler adı altında çalışmalar yaptık. Bunlar 'Mersin Denizle Barışıyor, Basın Kampusu, Belediye İşsize İş Çalışana Yardımcı Buluyor, Teleferik Hattı Kent İçi Ulaşım, Seyir Terasları, Mersin Tanıtma Vakfı (METAV), Issız Ada, Mersin Mezarlığı - UNESCO ve Yörük Müzesi' projeleridir. Bu tür çalışmalarla Mersin'in tanıtımında yeni bir argüman kazanılacaktır" diye konuştu.
İM (AŞ/OA) (30.1.2014, FOTOĞRAF) //////////////////////// Kocamaz, işdünyasına projelerini anlattı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) üyeleri ile bir araya gelerek projelerini anlattı
MTSO toplantı salonunda gerçekleşen programı MTSO Meclis Başkanı Mahmut Aslan yönetti. Toplantıda konuşan Kocamaz, Mersin'in bugünkü konumu hak etmediğini, bu nedenle de kentte huzur, barış ve kardeşliği getireceklerini belirtti. Kocamaz, şu görüşleri dile getirdi:
"Gerçekten Mersin bugünkü konumunu hak etmiyor. Zaten Mersin bugünkü konumunu hak etseydi ya da Mersin hak ettiği konuma gelebilmiş olsaydı. Belki de bizleri burada görmeyecektiniz. Çünkü Mersin'de eğer yerel yönetimdeki hizmetler halkın beklentilerine cevap verebiliyor olsaydı, hiç kimse de onların görev yaptığı makamlara talip olma cesaretini göstermezdi. Mersin Allah'ın verdiği her türlü doğal güzelliklere sahip bir kent, ortada un var, şeker var, yağ var, helvayı yapacak usta yok. Onun için de Mersin adeta ucube bir kent haline gelmiş."
Mersin'e hizmet için talip olduklarını altını çizen Başkan Kocamaz, şöyle devam etti: "Mersin, Mersin'de yaşayan insanların mutlu olmasını sağlayacak, geleceğe karşı taşıdıkları kaygıları ortadan kaldıracak bir yönetime maalesef sahip değil. Herkes kendi yaptığını çok güzel anlatabilir. Ama gerçeğin bir güzel huyu var, er ya da geç ortaya çıkarır. Yani güzel yapılan şeyleri kimse üzerine çamur sıvayarak kapatamaz ama kötü yapılanları da hiç kimse altınla kaplasa da bu millete yutturamaz. Mersin bugün gerçekten yapılan araştırmalara göre Türkiye'de işsizlik konusunda en yüksek oranlarda görülen illerden birisi, yüzde 22 ile 29 arasında işsizlikten bahsediliyor. Bu Türkiye ortalamasının 2-2.5 katı mesafesinde bir rakam. Niye böyle oldu? Çünkü Mersin sahipsiz. Çünkü Mersin Ankara'ya verdiği vergiler açısından yani genel bütçeye katkı açısından altıncı sırada, ama genel bütçeden aldığı paylar Mersin'e gelen yatırımlar açısından tam 21'nci sırada, 15 sıra geriye gidiyor. Dolayısıyla eğer Mersin'in sahibi olsaydı, bu aradaki fark kapatılır. Belki bu işsizlik oranı bugünkü nokta da olmazdı."
Projelerini 16 Kasım tarihinde kamuoyu ile paylaştıklarını vurgulayan Kocamaz, şunları söyledi: "Mersin billboardlarda görüyorsunuz, alt yapı problemini çözdü deniliyor. Son günlerde yağan yağmurda Mersin'in alt yapısını gördük. Çamlıbel'de ki bizim seçim bürosu ve birçok yerleri su bastı. Mersin'deki trafik keşmekeşliğine de son vereceğiz. Mersin'in üçüncü problemi hepimizin her gün yoğun bir şekilde yaşadığı trafik problemi Mersin'de trafiği rahatlatacak hiçbir girişimde bugüne kadar olmamıştır. İki tane ucube köprümüz var. Birisi Tarsus girişinde, diğeri Tulumba Durağı denilen bölgede, inşallah biz geldikten sonra o iki köprünün yerinden yeller esecek. Onun ikisini de iptal edeceğiz. Çünkü artık çok daha modern battı, çıktılarla, insanları bekletmeden varmak istediği hedefe ulaştıracak projelerimiz hazır."
AŞ(EŞ)(30.1.2014)(FOTOĞRAF) ///////// Özcan'ın Tarsus çalışması

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin Milletvekili İsa Gök ve CHP İl Başkanı Faruk Akar'la birlikte CHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Dr.Haluk Bozdoğan'ı ziyaret etti.
CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk, parti yöneticileri ve aday adaylarından Ramazan Avşar, Sıtkı Dev, Mehmet Özel, Alptekin Eser, Osman Homurlu da toplantıda hazır bulundu. Başkan Özcan, Tarsus adayı Haluk Bozdoğan'a güveninin sonsuz olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Tarsus'un hali işte ortadadır. Tarsus köy hayatından çıkamamıştır. Saat 18'den sonra bir ailemiz, bir genç kızımız sokağa çıkamaz durumda. Lokantalarında ailenizle birkaç saat hoşça bir vakit geçiremezsiniz. Tarsus'un bize, CHP'ye, halkçı bir belediyeye ihtiyacı var. Projelerimizi seçime 1 ay kala basın huzurunda size açıklayacağız. Biz Tarsus'ta göreve geldiğimizde şu andaki mevcut belediye başkanının yaptığı hizmetlerin kat kat fazlasını yapacağız. Tarsus'ta bomba tesiri yaratacak projelerle karşınıza çıkacağız. Çünkü Tarsus, Mersin'in en büyük ilçesi ve bizim için çok önemli. Adayımız Haluk Bozdoğan'la seçimi kazanıp Tarsus'u yıllar sonar da olsa yine sosyal demokrat belediyeciliğe kavuşturacağız."
Mevcut yönetimin Tarsus'a 20 yıldır hiçbir şey katmadığını savunan Özcan "20 yıldır Tarsus'u yönettiğini zanneden ve Tarsus'u bir köy görüntüsüne sokan yönetim, şimdi kalkmış Mersin Büyükşehiri yönetmeye talip. Tarsus'a ne verdin ki, Mersin'in tamamına ne vereceksin? Ancak 20 yıldır Tarsusluların çektiği eziyet inşallah 30 Mart akşamı sona erecek" diye konuştu.
Daha sonra söz alan CHP Tarsus adayı Dr.Haluk Bozdoğan ise konuşmasında Tarsus için planlarını anlattı.
ME(AŞ/EŞ)(30.1.2014)(FOTOĞRAF) //////////// Silifke TSO 5 yıldızlı oluyor

MERSİN'in Silifke İlçe Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), 5 yıldızlı oda olmak için ilk adımını attı. Başkan Nurettin Kaynar, odanın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 11'inci dönem akreditasyon çalışmalarına dahil edildiğini söyledi. Akreditasyon çalışmaları ile 2014 yılının yoğun geçeceğini ifade eden STSO Başkanı Kaynar, "Üyelerimize 5 yıldızlı hizmet verebilmek için bu sisteme dahil olmamız gerekiyordu ve bunu da başardık. Şu anda Türkiye'de 152 oda ve borsa akreditasyon sistemine geçmiş ve bizimle birlikte de 69 oda daha bu sisteme dahil olacaktır" dedi.
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun konuyla ilgili hedefine dikkat çeken Kaynar, "365 ada ve borsanın 2017 yılına kadar bu sisteme dahil olmaları gerektiğini her ortamda, her platformda dile getirmektedir. Akreditasyon sistemi, hizmet kalitesinin standardizasyonu açısından büyük önem taşımaktadır. Akredite olan oda ve borsa, 5 yıldızlı sayılacaktır. Bu belge, Londra'da, Paris'te, Berlin'de oda ve borsa üyeleri hangi hizmeti alıyorsa, bizim odamızda da üyelerimizin aynı kalitede hizmet alacağının garantisidir. Artık odaların İngilizce konuşur, yazar ve proje üretir hale gelmesi gerekmektedir" diye konuştu.
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası'nın Genel Sekreteri ve aynı zamanda Akreditasyon Sorumlusu Yıldırım Baydar ise akreditasyon sürecini başarı ile geçip sertifikayı almayı hedeflediklerinin vurguladı.
MO (AŞ/EŞ)(30.1.2014)(FOTOĞRAF) /////////// Öngel'den öğrencilere altın ödülü

MERSİN'in Silifke ilçesinde düzenlenen 'Atatürk Koşusu'nda dereceye giren öğrenciler, Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel tarafından birer altınla ödüllendirildi. Atatürk'ün Silifke'ye gelişinin 89'uncu yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen koşuda dereceye girenlerler, öğretmenleri ile birlikte Başkan Öngel'i ziyaret etti. Atatürk Ortaokulu Müdürü Cemalettin Evren, Özel Uğur Koleji Ortaokulu Müdürü Kadir Kaynar, Beden Eğitimi Öğretmenleri Nimet ve Mustafa Taşer nezaretinde kendisini ziyarete gelen öğrencilerle görüşen Öngel, başarılı gençlere birer altın hediye etti, ayrıca çeşitli kitaplar verdi.
Beden Eğitimi Öğretmeni Mustafa Taşer de yarışmada dereceye giren öğrencilerle ilgili şu bilgileri verdi: "Yıldız kızlar ferdi sıralamasında, Atatürk Orta Okulu'ndan Beste Gülleci birinci, Güleycan Yıldız ikinci, Gamze Gül Üre üçüncü oldu. Takım sıralamasında Atatürk Orta Okulu birinci, Cengiz Topel Orta Okulu ikinci, Toki Ortaokulu üçüncü, Sarıcalar Ortaokulu dördüncü oldu.Yıldız erkekler ferdi sıralamada Atatürk Orta Okulu'ndan Bülent Trak birinci, Aytunç Çelebi ikinci ve Hamza Yılmaz üçüncü oldu. Takım sıralamasında Atatürk Orta Okulu birinci, Atayurt Ortaokulu ikinci, Cengiz Topel üçüncü ve Toki Orta Okulu dördüncü oldu. Genç kızlar ferdi sıralamada Ertan Cücelolu Lisesi'nden Yasemin Partal birinci, Seda Şimşek ikinci, Sevda Güzel üçüncü oldu. Takım sıralamasında Ertan Cüceloğlu Lisesi birinci, Kız Teknik Meslek Lisesi ikinci, Silifke Gazi Anadolu Lisesi üçüncü ve Silifke Sağlık Meslek Lisesi dördüncü oldu. Genç erkekler ferdi sıralamada Gazi Anadolu Lisesi'nden Abdul Vahap Kaya birinci, Sağlık Meslek Lisesi'nden Yavuz Can Kahraman ikinci ve Atayurt Çok Programlı Lisesi'nden Hasan Yücel üçüncü oldu. Takım sıralamasında Salık Meslek Lisesi birinci, Atayurt Çok Programlı Lisesi ikinci, Silifke Gazi Anadolu Lisesi üçüncü olurken Ertan Cüceloğlu Lisesi ise dördüncü oldu."

Mehmet OKUR / SİLİFKE (MERSİN),()
MO(AŞ/EŞ)(30.1.2014)(FOTOĞRAF) /////////////// Seçim öncesi önlemler görüşüldü MERSİN'in Silifke İlçe Kaymakamı Fatih Damatlar, yerel seçimlerin huzurlu bir ortamda geçmesi için istişare toplantısı düzenledi.
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Akdere Belediye Başkanı Şahin Akış, Yeşilovacık Belediye Başkanı İhsan Küpük, Taşucu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Koçak, Emniyet Müdürü Soner Yıldırım, Jandarma Komutanı Binbaşı Hakan Sayılan, Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuşlu, CHP Silifke İlçe Başkanı Fatma Çekmen, CHP Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Mustafa Turgut, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Hakkı Köroğlu, AK Parti Belediye Başkan Adayı Bilal Özkan, MHP İlçe Başkanı Osman Oğuz, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Eren, Silifke Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Akdeniz, Taşucu Sahil Güvenlik Bot Komutanı Seçkin Temur, ilgili daire müdürleri ve partililer katıldı.
Toplantıda seçimle ilgili genel esaslar, seçim öncesi alınacak güvenlik tedbirleri, miting alanları ve güzergahlar, seçim büroları, hoparlörle propaganda, propaganda amaçlı yayın ve malzeme dağıtma, ilan ve reklam yerler gibi konularda Kaymakam Damatlar tarafından brifing verildi.
Kaymakam Damatlar, Silifke'ye yakışır, saygılı ve huzur içinde bir seçim geçmesini hedeflediklerini söyledi.

Mehmet OKUR/SİLİFKE (MERSİN),()
MO (AŞ/EŞ) (30.1.2014, FOTOĞRAF)  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.