Öne Çıkanlar intihara kalkıştı mardin esed kurban Vize ilçesi

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-2)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-2) Özcan: Mersin huzurun başkentidir

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, 15 yıllık görev süresince kültürü, dili, dini, ırkı, mezhebi ve etnik kökeni çok farklı insanların oluşturduğu Mersin'de toplumsal barışı sağladıklarını ve bir denge unsuru olduklarını söyledi
Mersin'in diğer illerden farklı özellikler taşıdığını, Türkiye'nin küçük bir modeli olduğunu belirten Özcan, "Değişik kültürlerden ve etnik kökenden gelen insanların Mersin'de yıllardır barış ve kardeşlik duyguları içerisinde yaşamaları çok önemli bir olay. 15 yıldır gerek uyguladığımız yönetim tarzı, gerek yaptığımız yatırımlar ve gerekse de kültürel etkinliklerimizle insanlarımızı kaynaştırdık. Bu kadar çok farklılığın olmasına karşın birkaç münferit olay dışında kentimizde yıllardır huzur ve güven ortamı mevcuttur" dedi. Özcan, şöyle devam etti:
"Bazı kesimlerin Mersin'i huzurun olmadığı, her gün bir çatışmanın olduğu, sokaklarında terörün kol gezdiği bir kent olarak tanıtması, en başta bu kente ihanettir. Mersin'de bütün insanlarımız huzur ve güven içerisinde yaşamaktadır. Hatta o kadar ki, Mersin'in bazı ilçelerinde kimse akşam saat 6'dan sonra dışarıya çıkmaya cesaret edemezken, ailesiyle gezip bir yerlerde yemek yiyip hoşça bir vakit geçiremezken, Mersin'de bir genç kızımız istediği saatte tek başına rahatça dolaşabilmektedir. İşte bu, Mersin'de yaşanan huzur ve güven ortamının bir sonucudur."
Görev başında olduğu 15 yıl boyunca kimseyi ötekileştirmediklerini, herkese eşit mesafede yaklaştıklarını, partizanlık yapmadıklarını ifade eden Özcan, "Elbette benim de mensubu olduğum bir parti var. Ancak her seçimden sonra o parti rozetini çıkartıp çekmeceme koyarım ve bana oy versin-vermesin tüm Mersin'in başkanı olmaya çalışırım. Bazı belediye başkanları gibi seçim sonuçlarını masamın üzerine serip; bana oy veren mahallelere hizmet edip, az oy çıkan mahallelere hizmet etmemek gibi bir düşüncem hiçbir zaman olmadı. İnsanların inançlarına daima saygılı davrandık. Bizim için Hıristiyan'ın, Müslüman'ın veya başka bir inanca sahip olan insanın arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü biz bu tür olayların Allah ile kul arasında olduğuna inanır ve ona göre hareket ederiz" diye konuştu
AŞ(EŞ )(23.1.2014)(FOTOĞRAF) //////////// Deprem Dede Silifke'de anıldı GEÇTİĞİMİZ yıl 21 Ocak'ta, solunum yetmezliğinden yaşamını yitiren Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara ölümünün 1'inci yılında Mersin'in Silifke ilçesinde anıldı. 'Deprem Dede' olarak tanınan Prof. Işıkara'yı anma toplantısı Türk Kızılay Silifke Şubesi tarafından düzenlendi.
Türk Kızılayı Silifke Şube Başkanı Mustafa Beceren, yaptığı konuşmada "Sayın Işıkara, Mersin'de doğmasına rağmen ışığı ile tüm dünyayı aydınlattı. Onu bir sene önce kaybetmemize rağmen, eksikliğini çok derinden hissediyoruz. O tüm hayatı boyunca toplum için çalıştı. İnsanlar doğal afetlerden en az şekilde etkilensin diye, gecesini gündüzüne kattı. Hocamıza, çocuklar 'Deprem Dede' diyordu. Deprem Dede'miz, çocuklar geleceğe acıyla değil, umutla baksın diye sonsuz çaba harcadı. Silifke'mize de gelip öğrencilerle buluştu ve onlara bilgiler vermişti. Bilimsel çabalarının yanı sıra çok dürüst bir insandı. Onu sevgiyle anıyoruz" dedi.
MO(AŞ/EŞ)(23.1.2014)(FOTOĞRAF) //////////////// Kocamaz şoförlerle buluştu MERSİN'de MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, Kamyon Kamyonet Otobüs Otomobil ve Şoförler Odası'nı ziyaret etti. Komaz'ı Oda Başkanı Veysel Sarı, üyeler ile çok sayıda kooperatif başkanı karşıladı. Başkan Sarı, Kocamaz'a şoför ve kooperatifçilerin sorunlarını aktaran bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra konuşan Kocamaz ise şoför esnafının sorunlarını çözmeye yönelik projeleri bulunduğunu söyledi. Kocamaz "Esnafın tüm sorunlarının çözümünü kolaylaştırıp acil katkı sağlanması için Tarsus'ta bir başkan yardımcımızı bunun için görevlendirmiştim. Mersin'de de bunu yapmamamız için hiçbir neden yoktur. 31 Mart'tan sonraki ilk günlerden itibaren tüm aktardığınız sorunların ve modern taksi durakları için gereken yapılacaktır. Toplu taşıma için sizlerle oturup çözümler üreteceğiz" dedi.
ME(AŞ/EŞ)(23.1.2014)(FOTOĞRAF) ////////// Meslek lisesi memleket meselesi KOÇ Şirketler Topluluğu tarafından hazırlanan ve 7 yıllık sürecin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen Meslek Lisesi Memleket Meselesi Pprojesi'nin tanıtımı Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Meslek Lisesi'nde yapıldı. 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' elçisi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Kalkınma Vakfı (EKAV) Başkanı İbrahim Kiper ile projenin Mersin eğitim koçu olan Osman Kiper, öğrencilerle buluştu.
MTSO EKAV Başkanı İbrahim Kiper, açılış konuşmasında mesleki eğitimin ekonominin omurgası olduğunu, vasıflı insan kaynağından yoksun ekonomilerin hedeflerine ulaşamayacağını vurguladı. Gençlere seslenen Kiper, meslek lisesinde okumalarının kariyer ve iş bulma anlamında onları hayatta bir adım öne çıkardığını anlattı. Kiper, Türkiye'de bir ilki başaran ve bir üretim merkezinin içinde açılan MTOSB Meslek Lisesi gibi ayrıcalıklı bir okulda okumalarının başka artıları olduğunu da vurguladı.
Projenin Mersin Eğitim Koçu olan Osman Kiper ise yaptığı sunumda, proje hakkında şu bilgileri verdi:
"Meslek Lisesi Memleket Meselesi kapsamında oluşturulan okul-işletme işbirliği modeli, Uluslararası Çalışma Örgütü ve BM Kalkınma Programı tarafından, gençlik istihdamı ve mesleki eğitim alanında dünyaya örnek uygulama olarak sunulmasının gururunu yaşıyor. Koç Topluluğu şirketlerindeki çalışanların gönüllü desteği ile uygulanan proje 2011'de Avrupa'nın en iyi gönüllülük programı seçildi. Amacımız Koç Topluluğu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile başlatılan programı çerçevesinde, olanakları kısıtlı başarılı ilköğretim mezunu gençlerin sanayi, bilişim ve hizmet sektörüne eleman yetiştiren meslek liselerine girmelerinin desteklenmesi, staj olanağı sağlayarak, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve ekonominin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetiştirilmesidir. Proje ile mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmayı, bu konuda önder olarak devletle iş dünyası arasında işbirliğinin tohumlarını atmayı, kalifiye işgücünün yetiştirilmesine katkıda bulunarak gençleri meslek eğitimine özendirmeyi amaçlıyor."
Kiper, 7 senelik projenin, 81 ilde, 250 okulda, 8 bin meslek lisesi öğrencisine staj destekli eğitim bursu, istihdam önceliği ve koçluk sağladığını, öğrencilerin www.mesleklisesimemleketmeselesi.com adresinden eğitim ve proje detaylarına ulaşabileceklerini sözlerini ekledi.
ME(AŞ/EŞ)(23.1.2014)(FOTOĞRAF) /////////// Velilere sertifika MERSİN'ni merkez Mezitli ilçesinde öğrenci velilerine yönelik gerçekleştirilen 7-19 yaş aile eğitimi tamamlandı. Eğitimin sertifika töreni
Mezitli Muhittin Develi İlkokulu-Ortaokulu'nda yapıldı. Törene Kaymakam Nazım Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Nenni, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Kaymakam Madenoğlu, yaptığı konuşmada, "Hayatımızın temel taşı olan çocuklarımızın yetiştirilme ve büyüme süreçlerinde anne ve babalara önemli sorumluluklar düşüyor. Çocuklarımıza doğru yaklaşım tarzlarını öğrenme fırsatı sunan, her ebeveynin isteyerek ve severek katılması gerektiğini düşündüğümüz çoçuklarımıza yönelik bu proje son derece önemlidir" dedi. Muhittin Develi İlk-Ortaokulu Müdürü Bekir Yazgan ise Rehberlik Servisi tarafından 2013-2014 eğitim öğretim yılı 1'nci dönem açılan seminerlere 3 grupta toplam 52 velinin katıldığını bildirdi.
GD(AŞ/EŞ)(23.01.2014)(FOTOĞRAF)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.