Öne Çıkanlar mardin Örneğin esed kurban Mhp

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-1) 'Seslerle Anadolu' veda etti MERSİN Devlet Opera ve Balesi (MDBO), Anadolu'nun kültürel zenginliğini sahneye taşıyan 'Seslerle Anadolu' adlı müzikli oyununu son kez sanatseverlerle buluşturdu. Anadolu'nun farklı yörelerinden derlenmiş türkülerden oluşan eser, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sahneledi. Orkestra düzenlemelerini Ali Aykaç'ın üstlendiği eserin reji ve koreografisini Mehmet Balkan yaptı. Türkülerden oluşan ve ilk gösteriminden bu yana kapalı gişe oynayan eserin araştırma ve metni D. Şadi Erdoğan, dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Sevda Aksakoğlu, ışık tasarımı Tarı Deniz'e ait. Müzikal sorumluluğunu Mehmet Yılmaz, koreografi asistanlığını B. Hasan Akyol, reji asistanlığını Melih Öztürk'ün yaptığı eserde meddah rolünü Kenan Korbek üstlendi. Solist sanatçı olarak Sevil Erçak, Pınar Olgun Güven, Melahat Yavuz, Başak Yıldız, Gülden Vurandemir, Nihan Evren, Neslihan Ulaş, Ali Ulvi Karaca, Deniz Karausta, Onur Polat, Yusuf Ziya Büyükaslan, Mehmet Erkoç, Serkan Karagöz sahne aldı. Hacivat ve Karagöz, meddah geleneği, kına gecesi gibi Anadolu'nun kültürel ritüellerini içerisinde barındıran eserde, Karadeniz türkülerinden İstanbul şarkılarına, Mevlana'dan, Köroğlu'na kadar geniş repertuarıyla yoğun ilgi gördü.
ME(AŞ/EŞ)(17.2.2014, FOTOĞRAFLI) /////////// Başkan Tuna 10 yılın anlattı MERSİN'in merkez Toroslar İlçesi'nde MHP'li Belediye Başkanı Hamit Tuna, görevdeki 10 yılı değerlendirerek, yeniden seçilmesi halinde hayata geçirmeyi planladığı 41 projeyi kamuoyuyla paylaştı
'Yeniden Yeni hizmetler için' sloganıyla yola çıkan Tuna, Ayışığı Konferans ve Düğün Salonu'nda bir toplantı düzenledi. Toplantıya MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz, MHP il, ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda konuşan Tuna şunları söyledi:
"Belediye Başkanı olarak iki dönemdir halkımız bizlere yetki ve sorumluluk verdi. 10 yıldan bu yana her seçim bittiğinin ertesi günü kaldığımız yerden başlamak suretiyle çalışmamızı hiç aksatmadık. Yaptığımız planlı çalışmalarla ve üreten bir yapımızla Toroslar'da devasa projeleri hayata geçirdik. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, muhtarlarımız ve halkımızla birlikte çalışarak katılımcı bir yönetim anlayışı sergiledik. 'Yoldan en iyi geçenler ardından gelenlere engel bırakmayanlardır' sözünden hareketle 10 yılı geride bıraktık. Yeni hizmetlerimizin devamı için bir dönem daha Toroslar'da yaşayan hemşehrilerimizden destek istiyoruz. 32 köy ve beş beldenin katılımıyla, yüz ölçümü 86 bin hektara ulaşan bu coğrafyada halkımız bize yeniden yetki verirse 30 Mart'tan sonra aynı anlayışla, ara vermeden, nefes almadan hizmetlerimiz sonuna kadar devam edecektir,"
Tuna, konuşmasının ardından, yeniden seçilmesi halinde uygulamayı planladığı, imar, yeşil alan, sosyal hizmetler gibi konuları içeren
41 projeyi kamuoyuyla paylaştı.
ME(AŞ/EŞ)(17.2.2014, FOTOĞRAFLI) ///////// Kocamaz, iş dünyasına projelerini anlattı MERSİN'de MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz, iş dünyası temsilcilerine projelerini anlattı. Burhanettin Kocamaz, seçim kampanyası kapsamında Hilton Otel'de düzenlendiği toplantıda iş dünyası ile bir araya geldi. Kocamaz, hazırladığı projeleri, sinevizyon eşliğinde anlattı. Mersin'in 15 yılını kaybettiğini savunan Kocamaz, "Bugün gittiğimiz her yerde vatandaşlarımızdan aldığımız elektrik, onların duyduğu heyecan 30 Mart'ta değişimin gerçekleşeceğini gösteriyor. Mersin'de yaptırdığımız araştırmalara göre il genelinde açık ara öndeyiz" diye konuştu. Mersin sorunlarını çok iyi bildiklerini ifade eden Başkan Kocamaz, çözümün ise hazırladıkları projelerde olduğunu kaydetti.
ME(AŞ/EŞ)(17.2.2014, FOTOĞRAFLI) //// Hızır cemi MERSİN'de, Alevi Kültür Dernekleri Şubesi, Hızır Orucu'nun ardından Hızır Cem'i düzenledi. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi tarafından düzenlenen etkinliğe yaklaşık bin 800 kişi katıldı. Hızır Cemi'nde Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi İnanç Kurulu adına konuşan Erdoğan Sevimli, "Hızır için tutulan oruçların, dağıtılan lokmaların, yapılan her türlü ibadetin hak katında, ulu divanda kabul ve makbul olmasını yürekten diliyorum" dedi. Erdoğan Sevimli, Hızır'ın semavi dinlerin egemen olduğu tüm coğrafyalarda anılmakta ve kutsanmakta olduğunu vurguladı.
ME(AŞ/EŞ)(17.2.2014, FOTOĞRAFLI) ///////////// Ka-Der adaylara taahhütname imzalatacak MERSİN'de Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) İl Temsilciliği, Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına imzalatmak üzere 'Kadın Dostu Kent' için taahhütname hazırladı. Taahhütnamenin tanıtımı için Othello Otel'de bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan KADER Danışma Kurulu üyesi İlksen Sorguç Dinçer, yerel seçimde kadınların seçmenin yüzde 51'ini oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Üç partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayları netleşti. Bizlerin oyları ile içlerinden biri Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. Beş yıl boyunca kenti yönetecek, hizmet edecek. 'Kadın Dostu Kent' Mersin için Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına bir taahhütname imzalatmak istiyoruz. Oylarımızla seçeceğimiz Büyükşehir Belediye Başkanlarının önüne imzalamaları için bir taahhütname koyuyoruz. 'Kadın Dostu Kent' Mersin için taahhütname, Mersinli kadınların da var olduğunu ortaya koymak, kenti birlikte yönetmektir."
KA-DER Mersin İl Temsilcisi Seher Yalçınkaya Çetin de Mersin'de siyasi partilerin belediye başkan adaylarını belirlediklerini, kadın temsili açısından iç açıcı bir tablo olmadığının vurguladı. Çetin "Siyasi partiler, yine sınıfta kaldılar. 18 Şubat saat 17.00'de listeler seçim kuruluna teslim edilecek. Buradan siyasi partilere sesleniyoruz. Çok fazla sayıda meclis üyesi aday adayı kadın var. Bunu biliyoruz. Meclis üyeliklerinde kadınların eşit temsilini sağlayarak, kadınların da kent yönetiminde söz sahibi olmalarını sağlayın. Bulunduğunuz koltuklarda demokrasi adına oturuyorsunuz" diye konuştu.
KA-DER'in hazırladığı taahhütnamede, İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu oluşturulması, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu kurulması, Yerel Eşitlik Eylem Planları hazırlanması, Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi kurulması ve ihtiyaca cevap verecek şekilde sığınma evi açılması konuları yer alıyor.
ME(AŞ/EŞ)(17.2.2014, FOTOĞRAFLI) /////// Özcan'ın Silifke mesaisi MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, seçim kampayası kapsamında Silifke ilçesinde seçim bürosu açılışına katıldı.
Silifke'ye giden Başkan Özcan, ilk olarak Erdemli-Boynuinceli'deki seçim bürosunu ziyaret ederek vatandaş ve partililerle sohbet edip, CHP Erdemli Belediye Başkan Adayı Alparslan Yaraşır'a destek istedi. Özcan "Bizi sandıkta güçlendirin, Erdemli'nin kaderini el birliğiyle değiştirelim" dedi. Ardından Silifke'ye hareket eden Özcan, Atakent Beldesi'nde araç konvoyla karşılandı. Özcan, burada halka hitaben yaptığı konuşmada "Silifke, sosyal demokratların yaşadığı bir ilçe. İnanıyorum ki, 30 Mart'ta Silifke'yi alacağız" diye konuştu. Daha sonra Atakent'ten konvoy eşliğinde Silifke Gazi Mahallesi'nde bulunan seçim bürosu önünde düzenlenen miting alanına gelen Özcan halka seslendi. CHP Milletvekilleri Vahap Seçer ve Aytuğ Atıcı'nın da katıldığı mitingde konuşan Özcan, şunları söyledi:
"15 yıldır barış, huzur ve çağdaş düşünceyle yola çıktık, Mersin'de başardık. Sıra yeni yasayla bize bağlanan ilçelere geldi. Her zaman ileriyi hedefledik. Yeni yasayla Silifke Büyükşehir'e bağlandı. Bizi çok büyük yetkiyle donattılar. Silifke, büyük projelerimizle hayat bulacak. Silifke'de 5 aydır çalışma yapıyoruz, sorunları tespit ettik, projelendirdik ve bütçeye koyduk. Alt ve üst yapıyı sıfırdan yaparak, kanalizasyon ve arıtma tesisi çalışmalarına ağırlık vererek, çevre sorunlarını ortadan kaldıracağız. İçme suyu, ana yollar, köy yollarının asfaltı ile mezarlık yapımı ve bakımı tamamen bize ait. Şimdiden hem merkezde, hem de köylerde çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Silifke'de imar planı sıkıntısı yaşandığını gördük. İmar planını yeniden çizip, imarsız yer bırakmayacağız. Tıpkı Mersin'deki gibi şehri kuzeye taşıyarak yeni yaşam alanları oluşturacağız. Oyunuzu bize değil, kendi geleceğinize, çocuklarınızın geleceğine vereceksiniz. Hasta da olsanız mutlaka sandığa gidin. İstikbaliniz sandıkta vereceğiniz oydadır"
Mitingin ardından Özcan ve beraberindeki heyet, Silifke seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.
ME(AŞ/EŞ)(17.2.2014, FOTOĞRAFLI)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.