Öne Çıkanlar kurban mardin esed emekli Berat Albayrak

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin - 1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN - 1) Trafikte AB eğitimi MERSİN Emniyet Müdürlüğü'nün, AB'nin 'Hayat Boyu Öğrenme Programı' kapsamında yerel katılımcılarla birlikte hazırladığı, 0-15 yaş grubu çocuklara yönelik trafik ve yol güvenliği projesi uygulama aşamasına geldi.
Proje tanıtım toplantısı Emniyet Müdürü Hüseyin Bahar, yardımcıları ve proje ortaklarının katılımı ile yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Özer, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılında hazırlanan bir rapora göre, her yıl karayolundaki trafik kazalarında 1 milyon 200 bin kişinin hayatını kaybettiği, 20 ile 50 milyon kişinin ise yaralandığı ya da sakat kaldığını öyledi. Dünyada ölümlere yol açan nedenler arasında trafik kazalarının 5'nci sırada yer aldığını, 2020 yılına kadar etkin önlemler alınmadığı taktirde 3'ncü sıraya yükselebileceğinin değerlendirildiği bilgisini veren Özer, Türkiye'de de konunun önemli bir sorun olduğnu vurguladı. 2020 yılına umutla bakabilmek için çocuk, trafik ve yol güvenliği konusunda AB boyutunda yenilikçi metotlara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Özer, proje kapsamında İsveç'in trafik güvenliği ve eğitimi konusunda yaptığı çalışmaların yerinde inceleneceğini, oluşturulacak raporun belediyeler ve sivil toplum örgütleri ile paylaşılacağını anlattı. İsveç'in kaza oranı açısından düşük seviyelerde olduğunun altını çizen Özer, proje ekibinin 15 gün bu ülkede incelemelerde bulunacağını kaydetti.
Proje ortaklarının Toroslar Belediyesi, Toros Devlet Hastanesi, Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şubesi ve Mersin Trafik Gönüllüleri ve Eğitim Derneği olduğunu açıklayan Özer, maliyetinin ise yaklaşık 30 bin Euro olduğunu sözlerine ekledi.
Mersin Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar ise hedef kitlenin çocuklar olmasının önemine işaret ederek, "Trafikte altyapı, eğitim ve denetim bir bütündür. Trafik hayatımızın her aşamasında var. Bu nedenle trafikteki sorun ve kazaların en aza indirilmesi için çaba gösteriyoruz" diye konuştu.
Mİ(EŞ)(12.2.2014 FOTOĞRAFLI) ///////////////////// Arıcılara soğuk uyarısı MERSİN'in Erdemli ilçesinde arı yetiştiricileri soğuk havaya karşı uyarıldı. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Arıcılık Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Cahit Öztürk, kışlama döneminin Akdeniz'deki son ayı olan şubatın arı yetiştiriciliğinde kritik dönem olduğunu belirterek "Arılar ellerindeki besin kırıntılarını kullandıkları şubat ayında gerekli kontrolleri yapılmaz ise o döneme kadar sağlıklı gelen kolonilerin ölmesi söz konusu olabilir" dedi.
Arı kovanlarının kontrolünde hava sıcaklığının 15 derecenin üzerinde olduğu rüzgarsız havalarda genellikle öğle saatlerinin tercih edilmesi gerektiğin kaydeden Öztürk, şu uyarılarda bulundu: "11.00 ve 14.00 saatleri arasında kovanlar hızlı bir dönemde kontrole tabi tutulmalı. Bu kontrollerde en önemli dikkat edilmesi gereken hususların başında yeterli besin stokları, ana arı ve yumurta, arı mevcudunun azalıp azalmadığı, varsa bir hastalık olup olmadığına bakılmalı. Bunlar sıcak saatlerde hızla yapacağımız en önemli kontroller. Kontrollerde ana arısı olmayan kolonileri belirleyip bir başka ana arısı olan koloni ile birleştirerek güçlerini birleştirmek gerekir ki bahara kadar rahat yaşamlarını sürdürebilsinler. Eğer besinleri az ise besin takviyesi yapılmalı."
MD(AŞ/EŞ)(12.02.2014)(FOTOĞRAF) ////////////// Kent Konseyi'nden proje atağı MERSİN'in merkez Yenişehir İlçesi'nde Kent Konseyi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 23 Nisan Çocuk Bayramı ve atık pil toplama kampanyasıyla ilgili üç ayrı projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yenişehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısı, Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Servet Serhat Dövenci başkanlığında yapıldı. Konsey Genel Sekreteri Hülya İnce ve 9 üyenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan projeler ele alındı. Yenişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Prof. Dr. Bahar Taner yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atık Pil Toplama Kampanyası ve 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı ile ilgili projeler hazırlandığını bildirdi. Projelerin ayrıntılarını ise Kadın Meclisi Genel Sekreteri Nuran Doğaroğlu anlattı. Projeler oy birliği ile kabul edildi.
ME(AŞ/EŞ)(12.02.2014)(FOTOĞRAF) /////////////// CHP'li Bozdoğan muhtarlarla buluştu MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde CHP Belediye Başkan Adayı Dr.Haluk Bozdoğan, seçim çalışmaları kapsamında mahalle muhtarları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Bozdoğan, daha sonra Kamyoncular Kooperatifi ile Tarsus Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Bozdoğan yaptığı konuşmalarda, projelerini anlatarak "Mahallelerde 10'ar kişilik halk komiteleri kuracağız. Bu komitelerin belirleyeceği sorunları kent konseyinin gündemine taşıyacağız. Böylelikle kent konseyinin de daha iyi çalışmasını sağlayacağız. Tarsus sosyal, kültürel ve ekonomik olarak çöken bir kent konumunda göreve geldiğimizde ilk olarak Tarsus'taki ekonomik çöküntüyü kaldıracağız" dedi.
TD(AŞ/EŞ)(12.2.2014)(FOTOĞRAF) ///////////// Kocamaz: Bu seçim çok önemli MERSİN MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 30 Mart yerel seçimlerinin sadece Mersin için değil, ülke açısından da çok önemli olduğunu söyledi. Mersin'de yaşayan Hataylılarla bir araya gelen ve Tarsus'a bağlı Gülek Beldesi'nde sohbet toplantısı yapan Başkan Kocamaz, daha sonra Çamalan ve Karakütük köylerini ziyaret etti. Niğdelilerle de kahvaltıda bir araya gelen Başkan Kocamaz projelerini anlattı. Kocamaz, Mersin Büyükşehir sınırları içerisinde 13 ilçe 509 köy ve kapanacak 40 belde olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Mersin'i bir bütün olarak ele almak, birbirinden ayrı düşünmemek gerekir. Eskiden Mersin Büyükşehir Belediyesi belki Anamurluyu ilgilendirmiyordu, belki Tarsusluyu, Çamlıyaylalıyı ilgilendirmiyordu, sadece burada oturan yakınlarından dolayı uzaktan bir ilgi vardı. Ama artık büyükşehir dendiği zaman Mersin'in bütününü ele almak gerekiyor. Mersin'i, Mersinlilere layık bir kent haline getireceğiz. Mersin bugün maalesef hâlihazır 16 büyükşehir içerisinde en geri olan büyükşehir. Mersin'den daha geri bir başka büyükşehir gösteremezsiniz. Hatta birçok büyükşehir olmayan yerler dahi bugün Mersin'den çok daha ileri noktada. Mersin vergi verme sıralamasında iller arasında Ankara'ya ödediği vergiler açısından, genel bütçeye katkı açısından 6'ncı sırada ama Ankara'dan aldığı hizmetler açısından maalesef Türkiye'de 24'ncü sırada."
Bu tabloya göre Mersin kendi problemlerini çözemeden başka yerlerin problemlerini çözme mecburiyetinde bırakıldığını ifade eden
Kocamaz "Bu seçim sadece Mersin açısından değil ülkemiz açısından da çok önemli. Ülkemiz üzerine oynanan oyunları hepimiz görüyoruz. Dolayısıyla huzura sahip çıkmak hepimizin ortak görevi diyoruz ve herkesi 30 Mart'ta Mersin ortak paydasında birleşmeye davet ediyoruz" diye konuştu.
ME(AŞ/EŞ)(12.2.2014)(FOTOĞRAF) //////////////// Tamamoğulları: Belediyeyi mahallelere götüreceğiz MERSİN'in merkez Akdeniz İlçesi'nde CHP Belediye Başkan Adayı Dr.Necdet Tamamoğulları, ilçe merkezine uzak yerleşimlerde belediye irtibat büroları oluşturacaklarını söyledi.
Seçim çalışmaları kapsamında ilçe merkezine en uzak yerleşimlerden olan Nacarlı, Bağlarbaşı ve Huzurkent'te mahalle sakinleriyle buluşan Tamamoğulları projelerini anlattı. CHP Akdeniz İlçe Başkanı Mustafa Sekendur, İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Sakin, Belediye Meclis üyesi adaylarının da eşlik ettiği ziyarette konuşan Tamamoğulları, şunları kaydetti:
"Uzak yerleşimlere belediye irtibat bürosu açacağız. Bir fatura yatırmaya, bir işleminizi yapmaya buradan merkeze kadar gelmenize gerek kalmayacak. Dünya kadar zaman kaybı, paranız da gidiyor. Çünkü çok uzak bir mesafededir. Belediye irtibat ofisi gibi belediyede yapılabilecek hemen, hemen tüm işlemleri yapabileceğiniz bir büro açacağız. Burada çalışacak elemanların yörenin çocukları olmasına da dikkat edeceğiz."
ME(AŞ/EŞ)(12.2.2014, FOTOĞRAFLI) //////////////// Tarhan: Kültür ve sanata önem vereceğiz MERSİN'in merkez Mezitli İlçesi'nde CHP Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, ilçede kültüre ve sanata önem verileceğini söyledi.
CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, Mezitli Sanat Evi'ni ziyaret ederek kursiyerlerle bir araya geldi. Küçük ve yetişkin kursiyerleri ziyaret eden Neşet Tarhan "Yeni dönemde Mezitli'ye çok daha geniş çok daha kapsamlı bir kültür sanat merkezi yapmayı planlıyoruz. Çünkü toplumun en önemli argümanlarından birisi sanattır. Mezitli'de sanatseverler kendi ilçelerinde sanatın her dalını icra edecek alanlar bulacak. Bunu Mezitli Belediyesi sağlayacak. Gelişen toplumlar sanata ve sanatçıya önem vererek gelişiyor. Mezitli Belediyesi Konservatuarı'nı yaparak, Türkiye'nin ve Dünya'nın en önemli sanatçılarının çıkmasını sağlayacağız" dedi.
Müzik kursundaki küçük kursiyerlere diş macunu ve diş fırçası armağan eden Neşet Tarhan, ağız ve diş sağlığının önemine değinerek çocuklardan dişlerini her gün fırçalamalarını istedi. Daha sonra dans grubu kursiyerleri Tarhan ve ekibine 'Harman Dalı' oynadı.
GD(AŞ/EŞ)(12.2.2014)(FOTOĞRAF)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.