Öne Çıkanlar kurban mardin esed FETÖ Adana suriye

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)
Kardeş şehir Celalabat'la ortak çalışma MERSİN'in Tarsus İlçe Belediyesi ile kardeş şehir Celalabat Belediyesi, ortak çalışma başlattı. Türkiye'deki belediyecilik ve belediye sistemlerinin Orta Asya'daki kardeş şehirlerde de uygulanması amacıyla başlatılan çalışmanın ilk adımı Tarsus'ta atıldı. Tarsus Belediyesi'nde Celalabat'tan gelen bürokrat ve yöneticiler, bir ay boyunca staj görecek ve uygulamalı olarak çalışacak.
Kardeş şehir yetkililerine hitap eden Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Kerim Tufan, "Siz kardeşlerimiz eksiğimizi tamamlayan yüreğimizi coşturan yıllar önce ayrılıp geldiğimiz ana yurdumuzdan gelen kardeşlerimizsiniz. Bu çalışmalarda Türk yurtları arasında bu tür ilişkilerin kurulması bu geliş gidişlerin sağlanması mutlaka iki ülke arasındaki diyalogu da geliştirecektir. Belediyelerimiz arasındaki bu ilişkiler inşallah zamanla ülkelerimiz arasındaki ilişkiye dönüşür. Bu sıcaklık, bu kardeşlik, bu birlik beraberlik daha da gelişerek devam eder. Sizler belediyecilik konusunda burada bazı şeyler öğreneceksiniz, bizler başka konularda sizlerden bir şeyler öğreneceğiz. Bu birlik ve beraberlik giderek daha da büyüsün gelişsin istiyoruz" dedi.
Celalabat Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Talantbek Kasymov ise şöyle konuştu: "Bağımsızlığımızı kazandıktan sonra Türkiye'den bir çok iş adamı geldi. Ülkemizde birlikte büyük işler yaptık. Üniversiteler ve okullar açıldı ve Türkiye'yi yakından tanıyoruz. Daha önce Celalabat'a gelenlerle yapılan çalışmalardan çok memnun kaldık ve devam ettirmek istiyoruz. Buradan gelenler kentimizde ve ülkemizde çok güzel çalışmalar yaptılar ve halen de yapmaya devam ediyorlar. Biz belediye başkanımızla buradaki iş adamlarını ülkemize ve kentimize davet ediyoruz ve onlarla iş yapmak istiyoruz."
Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Bölge Temsilcisi Seyfettin Sindar koordinesinde yapılacak çalışmalara 6 belediye meclis üyesi ve 5 daire müdürü katılıyor. TD(AŞ/EŞ)(9.2.2014)(FOTOĞRAF) ///////////// Başkan Tuna'dan kan bağışına destek MERSİN'in merkez Toroslar İlçe Belediyesi ve Mersin Kızılay Kan Merkezi işbirliğinde periyodik olarak düzenlenen kan bağışı kampanyasında belediye çalışanları ve vatandaşlar kan verdi. Kampanyaya Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da kan vererek katıldı. Kan bağışında bulunan gönüllülerle sohbet eden Başkan Tuna, "Kızılay ile her zaman diyaloglu bir çalışma içerisindeyiz. Toroslar Belediyesi olarak sosyal bir sorumluluk olan kan bağışı kampanyalarına düzenli olarak destek veriyoruz. Doktorlarımızın da ifade ettiği gibi kan vermek insanları daha sağlıklı kılar ve her kan bağışı bir hayat kurtarır. Vatandaşlarımızdan da bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarını istiyor, Türk Kızılay Derneği'ne de gösterdikleri yoğun gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
Kan bağışı kampanyasında 62 ünite kan toplandı. İM(AŞ/EŞ)(9.2.2014)(FOTOĞRAF) ////////// Sigara halk sağlığını tehdit ediyor MERSİN İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Aytekin Kemik, sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden bir sorun olduğunu söyledi. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğunu, psikolojik ve maddi açıdan kişilerin ve toplumun sağlığını tehdit ettiğini kaydeden Kemik, şu uyarılarda bulundu:
"Akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90'ı sigaraya bağlıdır. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, prostat ve rahim ağzı kanserleri, sigara içenlerde daha fazla görülür. Sigara içenlerde kalp krizi, inme ve bacak kangreni riski daha fazladır. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda ise düşük yapma, erken doğum ve düşük ağırlıklı Bebek doğurma riski artar. Sigara, sık sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalmak da benzer sağlık problemlerine yol açar. Özellikle küçük çocuklarda akciğer gelişimine zarar verir, astım olma riskini artırır."
Sigarayı bırakanları destekledikleri ifade eden Kemik, kendi kendine sigarayı bırakmak isteyenlere de şu önerilerde bulundu:
"Öncelikle sigarayı bırakmayı gerçekten isteyin. Sigarayı bırakma konusunda sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Geçmişteki bırakma denemelerinizi bir başarısızlık olarak görmektense her denemeden öğrendikleriniz ile bir sonraki denemenizde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın. Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içerisinde sigarayı bırakmak için bir tarihi belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin. Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, sigara içmeyi tamamen bırakın. Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın. Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için yeni bir hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın. Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin"
Kemik, sigarayla mücadele kapsamında sigara içip bırakmak isteyen kişilere, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Toros, Tarsus, Erdemli ve Silifke devlet hastanelerinde sigara bırakma polikliniği hizmetinin verildiğini kaydetti. Kemik, 2013 yılında bu polikliniklere 3 bin 351 kişinin başvurduğunu, bu kişilerden 9237ünün sigarayı bıraktığını sözlerine ekledi. Mİ(AŞ/EŞ)(9.2.2014, FOTOĞRAFLI) //////////// Silifke OSB'de sağlık taraması MERSİN'in Silifke İlçesi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalarda çalışan işçiler, sağlık taramasından geçirildi. Uygulama, Mavi Sistem OSGB firması ve Silifke OSB yönetimi arasında yapılan protokol kapsamında gerçekleştirildi. Tarama kapsamında; çalışanlar kulak-burun-boğaz (KBB), tansiyon, şeker ölçümü ve genel muayeneden geçti.
Konuyla ilgili bilgi veren Silifke OSB Müdür Vekili Ali Kıl, "Organize Sanayi Bölgemiz hızla büyüyüp gelişiyor. Yönetim olarak buraya gereken önemi vermekteyiz. Bu kapsamda Mavi Sistem OSGB firması ile böyle bir çalışmaya girdik. Şu ana kadar işçilerimizin hemen, hemen hepsinin taramasını yaptırdık sayılır. Mutlaka her firma kendince sağlık taraması yaptırmaktadır. Bizim burada amacımız Organize Sanayideki üyelerimizle kaynaşmak; onlara ve personellerine yönetimimizin hizmetlerini anlatmak, sosyal aktivitelerde bulunmaktır" dedi.
Dr. Ali Onur Soldan ise "Biz toplumun her kesiminde olduğu gibi sanayi çalışanlarının da sağlığını önemsediğimizi belirtmek isteriz. Silifke TSO ile firmamız arasında yapılan protokol gereği işçilerimizi sağlık taramasından geçirdik. Bunun için tahsis ettiğimiz mobil araçta her türlü sağlık çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyor, işçilerimize güvenli ve kaliteli bir sağlık hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla Silifke Organize Sanayi Bölgesinde çalışan tüm işveren ve işçilere sağlıklı günler dileriz" diye konuştu. MO(AŞ/EŞ)(09.02.2014)(FOTOĞRAF) ///////////// Hamile kadınlara yardım MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde 'Şartlı Gebelik Yardımı' kapsamında 270 kadına yardım yapıldı. Yardımlar, kadınların doğumlarını hastanede gerçekleştirmeleri ve düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri şartıyla veriliyor. Doğumun hastanede yapılması halinde 1 defaya mahsus 70 TL, düzenli muayenelerin yapılması halinde doğumdan önce ay 30 TL, doğumdan sonra 2 defaya mahsus 30 TL yardım veriliyor. 2013 yılında uygulamaya 270 kişi için 34 bin 940 TL kaynak aktarıldı. TD(AŞ/EŞ)(9.2.2014) ///////////// Köylülerinden başkana destek MERSİN'in Mut ilçesine bağlı Dağpazarı köylüleri Belediye Başkanı ve AK Parti'nin Belediye Başkan Adayı Murat Orhan'a destek verdi.
Orhan'ın doğup büyüdüğü köyde yaşayanlar, ellerinde 'Dağpazarı Köylüleri Seninle Birlikte' yazılı pankartla belediye binası önüne geldi. Doğup büyüdüğü köyde yaşayanların, desteğinden memnun olduğunu belirten Orhan "Sizlerin yanımda olması ve desteğiniz benim için çok önemli. Sizler yanımda olduktan sonra bizi kimse tutamaz" dedi. Köylüler adına konuşan Mustafa Tuncer de köy halkı olarak Orhan'ı desteklediklerini, seçimi kazanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. MS(AŞ/EŞ)(9.2.2014 FOTOĞRAF) //////// Hocaoğlu: Mezitli kayak merkezi olacak MERSİN'in merkez ilçesi Mezitli'de Ak Parti Belediye Başkan adayı Nuri Hocaoğlu, kayak merkezi projesini hayata geçireceklerini söyledi. Seçilmesi halinde çevre, turizm ve istihdam politikalarına ağırlık vereceğini dile getiren Hocaoğlu "Turizm, çevre ve istihdam bizim için çok önemli. Bu üç alanda çalışmalar gerçekleştireceğiz" dedi. Mezitli'de yaz turizmi yanında kış turizminin de gelişmesi için yaklaşık bin 400 rakımlı Tepeköy beldesinde kayak merkezi yapacaklarını anlatan Hocaoğlu "Mezitli'nin mevcut sorunları dışında önemli turizm potansiyellerini hareke geçireceğiz. Bunlardan birisi de kayak merkezi. Mezitli'yi, kayak merkezi projesi ile Türkiye'nin gündemine taşımaya çalışacağız. Mavinin beyazla buluştuğu nokta olan Tepeköy'de Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden birisini kuracağız. Doğaya hiç bir şekilde zarar verilmeyecek. Mezitlimize çok renkli, çok güzel bir projeyi inşallah kazandıracağız" dedi. GD(AŞ/EŞ)(9.2.2014)(FOTOĞRAF) ///////// CHP'li Turgut, köyleri geziyor MERSİN'in Silifke ilçesinde CHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Turgut, 30 Mart'ta yapılacak seçim çalışmaları kapsamında köyleri geziyor. Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve partililerin katılımıyla Kocaoluk, Mara, Sarıaydın, Ayaştürkmenli, Kavak, Kıca, Çatak köylerini gezen Turgut, vatandaşlardan destek istedi. Köy gezilerinde projelerini analtan Turgut, "Arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde çalışıp, 2014 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerden alnımız akıyla çıkacağız. Silifke'de partimizi birinci parti yapıp, Silifke belediyesini de alarak memleketimize en iyi hizmetleri sunup, Silifke'ye yakışır projeleri hayata geçirmek için var gücümüzle uğraş vereceğiz" dedi. MO(AŞ/EŞ)(9.2.2014)(FOTOĞRAF) ////////// Müftüoğlu: Yenişehir sanatla renklenecek MERSİN'in merkez Yenişehir İlçesi'nde MHP Belediye Başkan adayı Dr. Can Müftüoğlu, sanat çalışmalarına ağırlık vereceklerini söyledi. Müftüoğlu, seçim çalışmaların kapsamında İçel Sanat Kulübü'nü ziyaret etti. Konuşmasında toplumun her kesimiyle ortak hareket etmeyi planladığını ifade eden Dr. Can Müftüoğlu, İçel Sanat Kulübü yöneticileriye görüş alışverişinde bulundu. Atatürk'ün 'Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından birisi kopmuştur' sözünü hatırlatan Müftüoğlu, sanatın şehir hayatının en büyük rengi olduğunu vurguladı. Mİ(AŞ/EŞ)(9.2.2014)(FOTOĞRAF) /////// Bozdoğan: Parti ayrımı yapmayacağız MERSİN'in Tarsus ilçesinde CHP Belediye Başkan Adayı Dr.Haluk Bozdoğan, seçilmesi halinde herkese eşit mesafede duracağını, parti ayrımı yapmayacağını söyledi. Seçim çalışmalarına Yenice beldesi ile devam eden Bozdoğan projelerini anlattı. CHP Adayı şöyle konuştu: "Siyasete girdikten sonra bana çok saldırdılar, saldırıyorlar da. Ancak, sizler bu saldırılar yapıldığında bana o kadar güven verdiniz ki sizlerle gurur duyuyorum. Artık birlikte olma zamanı. Elinizi vicdanınıza koyup 30 Mart'ta dürüst olanları göreve getirin. Başkanlığım sırasında tüm çalışmalarımı sizlerle birlikte yapacağım. Bana vereceğiniz destekle Tarsus'u yeniden yıllar öncesindeki aydınlık günlerine kavuşturacağım. Herkese eşit mesafede olacağım. Vatandaşlar arasında ayrım yapmayacağım. Her kesimin başkanı olacağım ve kimseyi ötekileştirmeyeceğim. Kapım 24 saat herkese ulaşacak. İsteyen istediği zaman bana ulaşabilecek." TD(AŞ/EŞ)(9.2.2014)(FOTOĞRAF) //////////
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.