Öne Çıkanlar kurban mardin esed Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)

ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (MERSİN-1)
Soğuk hava fiyatları vurdu

MERSİN'in Silifke ilçesinde etkili olan olumsuz hava koşulları, meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Özellikle don olayları, örtü altı ürünlerin fiyatlarının yükselmesine neden olurken, Silifke Toptancı Hali'nde bazı ürünlerin fiyatı yüzde 30 ile 50 arasında yükseldi. Havaların soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle seralarda talebi karşılayacak ürün yetişmediğini belirten yetkililer, fiyatların yükselmesine sadece ülke genelindeki olumsuz hava koşullarının değil, dünya genelindeki olumsuz hava koşullarının da etkili olduğunu vurguladı. Hal esnafı, sebzeler arasında en yüksek fiyat artışının patlıcan, biber, fasulye ve kabakta meydana geldiğini ifade etti.

Mehmet OKUR / SİLİFKE(Mersin),()
MO(AŞ/EŞ)(07.02.2014)(FOTOĞRAF) ///////// Bağlarda budama zamanı MERSİN'in Silifke ilçesi Göksu Vadisi'ndeki Keben, Değirmendere, Sabak ve Müsait köylerinde üzüm bağları budanırken, erik ağaçları da bakıma alınıyor. Çiftçi Mustafa Arslan, soğuk havaların ardından bagları ve ağaçları bakıma aldıklarını belirterek "Yağışlar ve soğuk havadan dolayı pek budama yapılamamıştı. Şimdi zamanı geldi" dedi. Arslan "Üzüm yetiştiricileri olarak bol ve kaliteli ürün elde etmek
için bağlarımızda çapalama, budama ve temizlik işlerini yoğun şekilde sürdürüyoruz. Bu yıl bol hasat bekliyoruz. Eriklerimizi de bakıma alarak, filizlenme dönemine hazırlıyoruz" dedi.
MO(AŞ/EŞ)(7.2.2014)(FOTOĞRAF) ////////////// Emekli öğretmenler sanata yöneldi MERSİN'in Erdemli ilçesinde Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü, hayat boyu öğrenme programı kapsamında Tezhip, hüsnühat, ebru, telkari ve minyatür kursu açtı.
İlçe merkezinde açılan kursa ilgi gösteren 26 kursiyerinden 23'ünü ise emekli öğretmenler oluşturuyor. Usta Öğretici Emine Kurtulan nezaretinde açılan 640 saatlik kursa emekli öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Erdemli Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürü Ömer Okur, ilgiden dolayı memnun olduklarını söyledi.
Eğitimi verilen sanatların öğrenilme aşamasında yapılan araştırmalarla kursiyerlerin yeni bilgiler edindiğine dikkat çeken Okur, "Özellikle hat uygulamasında ruhu besleyici derin anlamlı sözler kursiyerlerimiz için hem öğretici hem düşündürücü olmaktadır. Yani Geleneksel Türk Sanatlarını yapmaya çalışanların ruhen ve bedenen dinlendiğini görmekteyiz. Yıllarca minik yüreklere verdikleri sağlam eğitimlerle geleceğimiz gençleri yetiştiren öğretmenlerimiz, emekliliklerinde de öğrenmekten geri kalmıyorlar ve gençlere örnek oluyorlar" dedi.
Hat, tezhip, ebru, kağıt telkari, minyatür gibi geleneksel Türk sanatları kursuna sadece Erdemli'den değil Mersin merkezden ve diğer ilçelerden de katılımın olduğunu vurgulayan Okur, "Yaşları 50 ile 70 arasında değişen kursiyerlerimizin tamamına yakını emekli öğretmenlerden oluşuyor. Erdemli merkezde oturanların dışında çevre sayfiyelerden hatta Mersin'den gelen kursiyerlerimiz, kursla birlikte yeni bir hayata başladıklarını ifade etmektedirler. Yeni bir bakış, yeni beceriler, yeni bir başlangıçla hayatlarını renklendiren kursiyer arkadaşlarımız emekliliklerini çocuk bakarak, evde oturup yaşlılığın etkilerini gözlemlemek yerine şevkle, coşkuyla atölyelerine koşmaktadır. Arkadaşlarımız çalışmalarını çocuklarına, hatta torunlarına, eş ve dostlarına hediye etmekten mutluluk duyduklarını ifade ediyorlar" diye konuştu.
Kurs hocası Emine Kurtulan ise, Erdemli'de hem sanatsal hem sosyal faaliyetlerin böyle kurslarla sayısının artmasını temenni ettiğini belirterek ev hanımları ve emeklileri kursa katılmaya davet etti.

Mehmet DOĞANER / ERDEMLİ(Mersin), ()
MD(AŞ/EŞ)(07.02.2014)(FOTOĞRAF) ///////////// CHP'nin Tarsus çıkarması CUMHURİYET Halk Partisi belediye başkan adayları Mersin'in Tarsus ilçesinde açık hava toplantısına katıldı. CHP, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Macit Özcan, Tarsus Belediye Başkan Adayı Dr. Haluk Bozdoğan, İl Başkanı Mehmet Faruk Akar, Tarsus ilçe Başkanı Ali İlk ve çok sayıda partilinin katılımıyla Tarsus'ta seçim çalışması yaptı. CHP ekibi, Kırlık Köyü'nde Tarsus Adayı Bozdoğan ve partililer tarafından karşılandı. Özcan ve Bozdoğan, Yarenlik Alanı'nda açık hava toplantısına katıldı. Burada konuşan CHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Bozdoğan, Tarsus'un 'tarih, üretim, çağdaş ve aydınlık" dolu bir kent olmasına karşın, 20 yıl içinde sosyal, kültürel, ekonomik olarak 'çöken kente' dönüştüğünü iddia etti. Bozdoğan, şöyle konuştu:
"Tarsus'u, kent halkıyla birlikte yönetmek için yola çıktım. Tarsus son 20 yılda yoksulluk içinde yaşayan bir kente dönüştürüldü. Kent halkı fakirlik içinde, yatırım yok, işsizlik artmış. Tarsus artık geriye gitmeye başladı. Her alanda ileriye gitmek için değişikliğe ihtiyaç var. Bu değişikliği de inşallah 30 Mart'ta yapacağız. Ben halkın adayıyım. İki tane kuralım var halk ve hak. Halk ve hak için çalışacağım. Mal mülk derdim yok, Tarsus'u çağdaş bir kent yapmak için elimden geleni yapacağım."
Başkan Macit Özcan ise mevcut yönetimin 20 yıldır Tarsus'a hizmet veremediğini savundu. Özcan, "20 yıldır Tarsus'u yönettiğini zanneden ve Tarsus'u bir köy görüntüsüne sokan yönetim, şimdi kalkmış Mersin Buyukşehiri yönetmeye talip. Tarsus'a ne verdin ki, Mersin'in tamamına ne vereceksin? Tarsus bizim için çok önemli. Adayımız Doktor Haluk Bozdoğan'la seçimi kazanıp Tarsus'u yıllar sonra da olsa yine sosyal demokrat belediyeciliğe kavuşturacağız."
AŞ(EŞ)(7.2.2014 FOTOĞRAF) //////////// Kocamaz'dan iddialı seçim tahmini MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, partisinin bütün ilçelerde 'ezici bir şekilde üstünlük kuracağını' söyledi. Türkiye Kamu-Sen Mersin Temsilciliği'nde projelerini tanıtan Başkan Kocamaz, gelecek nesillere iyi bir kent bırakmak zorunda olduklarını vurguladı.
Türkiye Kamu-Sen Mersin Temsilcisi Hüseyin Ateş'in açılış konuşmasının ardından söz alan Kocamaz, şöyle konuştu:
"Sevgili hemşerilerim şayet bugünkü konumumuzu hiçbir şekilde aramıza nifak sokmadan, 30 Mart'a kadar taşıdığımız takdirde seçimin sonucu şimdiden belli. Ama bu süreç içerisinde çok dikkatli olmak, oyuna gelmemek, moralimizi bozmadan, yeise kapılmadan emin adımlarla hedefe yürümek istiyoruz. Geçekten her geçen gün vatandaşın ilgisi biraz daha artıyor. Bugün geldiğimiz noktada Allah'a çok şükür ilk gün ortaya koyduğumuz irade artık şekillenmeye başladı. Bütün ilçelerde artık MHP'nin ezici bir şekilde üstünlük kuracağını ve inşallah hedefe varacağını görüyoruz."
AŞ(EŞ/ )(07.02.2014)(FOTOĞRAF)

//////////////// Esnaf dostu belediye vaadi MERSİN'in merke Akdeniz İlçesi Belediye Başkan Adayı Dr.Necdet Tamamoğulları "Esnaf ve tüketici dostu belediyecilik yapacağız." dedi. Tamamoğulları, seçim çalışmaları kapsamında İstiklal Caddesi'nde bulunan esnafı ziyaret etti. Tamamoğlları'na ziyaretleri esnasında meclis üyesi adaylarının yanı sıra CHP Akdeniz ilçe kadın ve gençlik kolları üyeleri eşlik etti. Ziyaretlerine İstasyon Meydanı'ndan başlayan Tamamoğulları, esnafın yanı sıra caddeden geçenlerin de sorunlarını dinledi ve görüş alışverişinde bulundu. Tamamoğulları, Akdeniz'i yaşayanlarıyla birlikte yöneteceklerini söyledi.
AŞ(EŞ )(07.02.2014)(FOTOĞRAF) /////////////////// Tarhan: Mezitli örnek olacak MERSİN merkez Mezitli İlçe Belediye Başkan Adayı CHP'li Neşet Tarhan, Mezitli'yi cazibe merkezi haline getirerek,örnek bir ilçe yapacaklarını söyledi. Seçim çalışmalarına devam eden Tarhan, Mersin Tüm Muhtarlar Derneği üyelerini kabul etti. Tarhan'ı seçim ofisinde ziyaret eden muhtarlar, bir süre görüştü. Muhtarlar adına konuşan Mersin Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen, Neşet Tarhan'ın belediyecilik geçmişinin olmasının muhtarlar adına sevindirici olduğunu belirterek, "Biz muhtarlar olarak Neşet Tarhan'ın belediyecilik geçmişinin olması sebebiyle mutlu olduk. Çünkü Neşet Başkanımız muhtarları en iyi anlayanlardan birisidir. Adaylığı hayırlı olsun. Kendisine tüm muhtarlar olarak başarılar diliyoruz" dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tarhan da Mezitli'nin yeni bir sürece girdiğinin altını çizerek, "Ben kendimi seçimleri kazandığım takdirde Mezitli'nin ilk belediye başkanı olarak göreceğim. Çünkü Mezitli, yeni sınırlar ve yeni bir coğrafyaya sahip oldu. Artık kırsal alanla kentsel yapı bir arada" diye konuştu. MERSİN/
İM(AŞ/EŞ)(7.2.2014)(FOTOĞRAF) ////////////////// Seçim ofisinde vatandaşları ağırlıyor MERSİN'in merkez Mezitli İlçe Belediye Başkan Adayı Ak Partili Nuri Hocaoğlu, seçim ofisinde kendisini destekleyenleri ağırlıyor.
Vatandaşın ilgisinden memnun kaldığını ifade eden Hocaoğlu, "Seçim bürosunda sık sık vatandaşlarımızla bir araya gelerek toplantılar yapıyoruz. Yine ev ve işyeri ziyaretleri yaparak vatandaşlarımızın ayağına gidiyor sorunlarını yerinde dinliyoruz. Bizler, halkımızın sorunları beraber çözmek için söz verdik. Bu yüzden bizi tanıyor güveniyorlar. Bu yüzden bize, inanıyor ve bizleri seviyorlar. Vatandaşımızın bize olan ilgi ve alakası bu yüzdendir" dedi.
İM(AŞ/EŞ)(7.2.2014)(FOTOĞRAF)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.