Öne Çıkanlar kurban mardin esed emekli Berat Albayrak

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Mersin-1)
ÇKA'dan turunçgil üretimine destek MERSİN'in Erdemli ilçesinde, 'Mersin Turunçgil Paketleme Tesislerinin Sektörel Analizi' projesine Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından 48 bin 700 liralık mali destek verildi.
Proje, Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ile Akdeniz Yaş Meyve Sebze İşletmecileri Derneği (AYMED) ortaklığında hazırlandı. Proje hakkında basın açıklaması yapan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Tarım Ekonomisi Bölümü Başkanı Dr. Osman Sedat Subaşı, çalışmanın 3 ay içinde sonuçlandırılacağını söyledi. Temel amacın turunçgillerde hasat sonrası kayıpların hangi aşamada ve ne oranda gerçekleştiğini belirlemek olduğunu ifade eden Subaşı, şunları kaydetti:
"Proje, yaklaşık 1 milyar dolar ihracat değerine ulaşan sektörün işleme ve depolama aşamalarında yaşadığı sorunları tespit etmek, söz konusu kayıpları asgari seviyeye indirecek bir ön çalışma niteliği taşımaktadır. Zira meydana gelen kayıpların asgari seviyede tutulması bu sektörün gelişmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu çalışma sonucunda sektördeki sorunların çözümlenmesiyle birlikte yaş meyve ve sebzede ihracatın artırılabileceği düşünülmektedir. Bu çerçevede konu ile ilgili daha önce detaylı bir çalışma yapılmamış olması konunun önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır."
Türkiye'de turunçgil üretimi ve ihracatında önemli konumda olan Erdemli, Silifke, Mersin merkez ve Tarsus ilçelerinde faaliyet gösteren paketleme tesislerine ilişkin envanter çalışması da yapılacağını ifade eden Subaşı, şöyle devam etti: "Kalite-kontrol, sarartma, yıkama, boylama, mumlama, ambalajlama, depolama ve paketleme gibi işlemler ile hasat sonrası kayıpların temel nedenleri ortaya konularak, sınıflandırma dışında kalan ürünlerin ne şekilde değerlendirildiği tespit edilecek. Sektörde faaliyet gösteren paketleme tesislerinin kapasite kullanımlarının belirlenmesi, yarattıkları istihdam, sektöre ilişkin yaşadıkları sorunlar ile genel olarak sektörün yapısının belirlenebilmesi, sektöre ilişkin nitelikli verilerin derlenmesi ve bu veriler ile sektörün analizinin yapılabilmesi hedefleniyor."
2020 yılında '14'üncü Uluslararası Turunçgil Kongresi'nin Mersin'de yapılacağını hatırlatan Subaşı, projenin 8 yıl içerisinde sektör ile ilgili yapılacak diğer çalışmalara da temel kaynak niteliği taşıyacağını sözlerine ekledi.

MD(AŞ/EŞ )(02.02.2014)(FOTOĞRAF) ///////////// Limon üreticisi mutlu

MERSİN'in Silifke ilçesinde geçen yıl kilosu 30 kuruşa alıcı bulmakta zorlanan limon üreticileri, bu yıl ürününü 1 - 1.5 liradan satıyor.
Limonun bu yıl yüz güldürdüğünü ifade eden Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, ilçe genelinde yeni sezonda 20 bin dönüm bahçeden 80 bin ton limon hasadı beklendiğini söyledi. Rekolte kaybının genellikle üreticiyi sıkıntıya soktuğunu, ancak bu yıl durumun biraz farklı olduğunu dile getiren Can, "Geçen yıl hasat edilen ve yatağa alınan limonun fiyatı üretici çiftçiyi ve tüccarları memnun etmedi. 50 liranın üzerinde olması beklenen 1 sandık limon fiyatı 25 liraya kadar düştü. Limon dalında 1 liradan alınmış sandıklanıp soğuk hava depolarında muhafaza edilmişti. Bir sandık limon ortalama 22 kilo geliyor. Bu da maliyetini karşılamadığı gibi zarar ettiriyor" diye konuştu. Bu yıl rekoltenin düşme ihtimali olduğunun altını çizen Can, "Ama ürün iyi para ediyor. Geçen yıl 30 kuruşa bile satamadığımız limonun, bu sene daha dalındayken müşterisi çıkıyor. Üstelik fiyatı da geçen senenin neredeyse 3 katı. Geçen sene 30 kuruşa bile satamadığımız limonu bu sene 1 ile 1.5 liradan başlayan fiyatlarla satıyoruz. Bu da bizleri memnun ediyor" dedi.

MO(AŞ/EŞ) (02.02.2014, FOTOĞRAF) /////////

Mut zeytinine marka değeri MERSİN'in Mut İlçe Ticaret ve Sanayi Odası, bölgede üretilen zeytin ve zeytinyağına Türkiye ve dünya ticaret piyasalarında marka değeri kazandırmak amacıyla proje başlattı.
Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel Aydın, 2013 yılı ekim ayında Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun ilçeyi ziyaretinde kendisine konuyla ilgili bilgi sunduklarını belirterek, "Oda olarak Mut zeytini ve zeytinyağının tüm Türkiye ve dünyaya tanıtılması gerektiği konusunda ortak bir fikir oluştu. Bununla ilgili proje hazırlandı. Projeye 'Mut Zeytinine ve Zeytinyağına Dünya ve Türkiye Ticaretinde Marka Değeri Kazandırma' adını verdik. Projenin hayata geçmesi amacıyla Çukurova Kalkınma Ajansı'na başvuruda bulunduk" dedi.
Projenin onaylanması halinde, yurt içinde ve yurt dışında Mut zeytini ve zeytinyağını tanıtma, zeytin ve zeytinyağı çalıştayı gibi bir çok aktivitenin olacağının altını çizen Aydın, bu şekilde ürenün marka değerinin yükseltileceğini sözlerine ekledi.

Murat SÖZERİ/MUT(MERSİN)()

MS(AŞ/EŞ)(02.02.2014, FOTOĞRAF) ////////////////

Özcan: Biz büyük bir aileyiz

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, CHP'de adayların belirlenme sürecinde, her siyasi partide görülebilecek bir takım itirazların yaşandığını, bunların 'olağan' olduğunu söyledi. Özcan, "Biz büyük bir aileyiz. Başlarda yaşanan kırgınlıkların büyük bir kısmı sona erdi. Ben inanıyorum ki seçime kadar partimizin içerisinde hiçbir küskün arkadaşımız kalmayacak ve CHP'nin gerek büyükşehirde gerekse de ilçelerde büyük bir zafer kazanması için çaba göstereceklerdir. Çünkü bizi diğer partilerden ayrı kılan en önemli özelliğimiz, asıl önemli olanın partimizin başarılı olmasıdır" dedi.
CHP geleneğinden gelen hiçbir kimsenin partisinin aleyhine çalışmayacağını ifade eden Özcan, şunları söyledi: "Kimse ellerini ovuşturarak, bu arkadaşlarımızın böyle bir çaba içerisine gireceğini beklemesin. CHP'nin Mersin'de iktidarını devam ettirebilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır. Ben buna gönülden inanıyorum. Benim hiçbir partili arkadaşımla küskünlüğüm ve kırgınlığım yok ve olamaz. Şu anda Mersin genelinde yapılan kamuoyu yoklamalarında CHP gerek büyükşehirde ve gerekse de önemli ilçelerde birinci parti konumundaysa, bunda bu arkadaşlarımızın ve partililerimizin özverili çalışmalarının büyük bir katkısı vardır. Önümüzdeki 2 aylık sürede de bu arkadaşlarımızın desteğine ve güçlerine ihtiyacımız var."

İM(AŞ/EŞ)(02.02.2014, FOTOĞRAFLI) ///////// Tuna, esnafı dinledi MERSİN'in merkez Toroslar İlçe Belediye Başkanı Hamit Tuna, Tırmıl Sanayi Sitesi esnafıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.
Sitedeki işyerlerini gezen Başkan Tuna, daha yaşanılabilir bir Toroslar oluşturduklarını ve halkın güveniyle çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini söyledi.
10 yıllık görev süreleri içerisinde esnafın her zaman yanında olduklarını vurulayan Tuna, "Toroslar Belediyesi olarak hizmet anlayışımız ferdin mutluluğu değil, toplumun mutluluğu ve refahıdır. Onun için kamunun hizmet aldığı bütün yerlere imkanlarımız ölçüsünde destek vermeye çalışıyoruz. Bölge sınırlarımız dışında olmasına rağmen Tırmıl Sanayi Sitesini sadece seçim sürecinde değil, sürekli ziyaret ederek esnafımızla bir araya geliyoruz" dedi. Tuna, şöyle konuştu: "Toroslar artık, bankaların, İşadamlarının, müteahhitlerin yatırım yaptığı, KOBİ'lerin geliştiği, arsa ve emlak değerlerinin sürekli arttığı bir bölge haline geldi. İlçemizde yaşayan halkımız yapılan çalışmaların ve hizmetlerin sonucunda Toroslar'daki değişim ve gelişimi yakından takip etmektedir. Oluşturduğumuz ticari akslarda yapılan yeni işletmelerin getirdiği katma değer, hem istihdam konusunda bölge insanına katkı sağlamakta hem de Toroslarımızı ticaretin kalbinin yoğun attığı bir ilçe konumuna getirmiştir. İlçemizde faaliyetlerini sürdüren ve 88 işyerinden oluşan Küçük Sanayi sitesi esnafımızın da her zaman yanındayız ve destek oluyoruz."

ME(AŞ/EŞ)(02.02.2014, FOTOĞRAFLI) //////////

Doğaner'den 'Vahşi Rüya' sergisi MERSİN Olba Fotoğraf Derneği'nin ocak ayı konuk sanatçısı olan Erol Doğaner 3'üncü kişisel sergisini açtı. Vahşi hayattan karelerin yer aldığı sergi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisi'nde düzenlendi. Serginin açılışına Eski İl Turizm ve Kültür Müdürü Mehmet Çalışkan, Eğitim Kültür Araştırma Vakfı (EKAV) Başkanı İbrahim Kiper, Galeri Müdürü Seda Şahbaz'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Bir konuşma yapan fotoğrafçı Doğaner, "Hemen hemen her fotoğrafçının bir hayali, bir hedefi vardır. Benim de hayalim Afrika'ya gidip hayvanları doğal ortamında fotoğraflamaktı. Bu bana 2011 yılında nasip oldu. Tüm hazırlıkları yaptıktan sonra 2011 yılında Kenya'ya gittim. Çok etkileyici bir ortamdı" dedi. Sergi açılışı öncesinde katılımcılara 'Vahşi Rüya' ve 'Sisli Dağların Efendileri' adlı fotoğraf sunumları yapıldı. Daha sonra Doğaner, Afrika'da çektiği fotoğraflardan oluşan 'Vahşi Rüya' adlı kitabını katılımcılar için imzaladı. 28 fotoğrafın yer aldığı sergi 13 Şubat'a kadar açık kalacak.

Mİ (AŞ/EŞ)(02.02.2014, FOTOĞRAF) //////////
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.