Öne Çıkanlar kurban esed mardin Recep Tayyip Erdoğan Şehit

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Hatay, Niğde, Osmaniye-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (HATAY, NİĞDE, OSMANİYE-1) OKÜ'nün Avrupalı konukları GÜLEN Yüzler Projesi kapsamında Osmaniye'ye gelen yabancı öğrenciler, Korkut Ata Üniversitesi'nde ağırlandı. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında İngiltere, Fransa, Romanya, Litvanya ve Estonya'dan kente gelen konuklar, OKÜ Gençlik Kulübü üyeleriyle çalışma yaptı. Proje Sorumlusu OKÜ Mühendislik Fakültesi öğrencisi Şevki Sarıcalar, çalışmanın iki temel üzerinde şekillendirildiğini söyledi. Sarıcalar "Gülen Yüzler projesi özelde down sendromlu çocukların sorunlarını hedeflerken, genelde engelli bireylerin hayata bakış acısını değiştirecek sosyal bilincin oluşması için hayata geçirilecek çalışmaları hedefliyor" dedi. Avrupa'nın çeşitli ülkelerin ile Türkiye'den katılımcıları üniversitede ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Sarıcalar "Konuklarımıza Osmaniye'mizin tarihi ve kültürel özelliklerini de bir hafta boyunca tanıtacağız" diye konuştu.
İE (EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) ////////////////// Komşu OSB'lerin buluşması ADANA Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, komşu il Osmaniye'nin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı
Şerif Tosyalı'yı ziyaret etti. Her iki OSB yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu görüşme Osmaniye OSB toplantı salonunda yapıldı. Adana OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, Osmaniye OSB'de seçimden sonraki çalışmaları takdir ettiklerini belirterek
Başkan Tosyalı ve yöneticilere başarılar diledi.
İE (EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) ///////// Tuz tüketiminde dünya birincisiyiz OSMANİYE Halk Sağlığı Müdürü Dr. Alper Latif Boz, Türkiye'nin, dünyanın en çok tuz tüketen ülkesi olduğunu söyledi. Tuzun vücut fonksiyonları için gerekli olmasına rağmen fazlasının zararlı olduğunu belirten Dr. Boz "Fazla tuz kan basıncını yükseltir. Yüksek kan basıncı ise kalbi büyütür, kalp krizi, kalp yetmezliği ve felç riskini artırır, böbrek fonksiyonlarını bozar, görme kaybına neden olur. Bu zararlı etkiler kan basıncı arttıkça artar" dedi.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre felçlerin yüzde 62'sinden ve koroner kalp hastalıklarının yüzde 49'undan yüksek kan basıncının sorumlu olduğunu vurgulayan Boz, "Yüksek kan basıncı, dünyada en fazla ölüme sebep olan nedenler arasındadır. Aşırı tuz tüketimi, kan basıncı normal olan bireylerde de kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Felç riskinde ve kalp büyümesinde artışa neden olan tuz, böbrek hastalığı seyrini kötüleştirir, ölüm riskini artırır. Ayrıca böbrek taşı ve osteoporoz riskini artırdığına, obeziteye yol açtığına, mide kanserinin majör nedeni olduğuna ve astım atağının şiddetini artırdığına dair de giderek artan kanıtlar mevcuttur" diye konuştu. Boz, şöyle devam etti:
"Çoğu ülkede günlük tuz tüketimi günde 9-12 gram iken, bizim ülkemizde tuz tüketimi günde ortalama 18 gramdır. Türkiye de erişkin nüfusun yaklaşık üçte birinde hipertansiyon mevcuttur. Kan basıncı düzeyi ortalamamız da Japonya, Çin, İngiltere ve ABD den daha yüksektir. Bu da acilen toplum genelinde tuzu kısıtlamamız gereğini ortaya koymaktadır. Diyette tuzu kısıtlarken, tüm kaynaklardan gelen tuzun azaltılması gerekir. Özellikle gıdaların işlenmesi sırasında kullanılan tuzun azaltılması esastır. Çünkü endüstrileşmiş ülkelerde tüketilen tuzun yüzde 75-80'i işlem görmüş, ambalajlı, hazır olarak satılan gıdalardan alınmaktadır. Pişirirken veya yerken ilave edilen tuz sadece sadece yüzde 10'dur. Kalanı gıdalarda doğal olarak bulunandır. Asya ve Afrika ülkelerinde ise tuzun asıl kaynağı, pişirme sırasında ilave edilen veya soslar ve baharatlarda bulunan tuzdur."
5 GRAMDAN AZ KULLANILMAMALI
Dünya Sağlık Örgütü'nün kronik hastalıkları önlemek için erişkinlerin günde 5 gramdan az tuz kullanmalarını önerdiğini ifade eden Dr. Boz, şunları kaydetti: "Bu arada Avrupa Kardiyoloji ve Hipertansiyon Derneği Ocak 2010'da Avrupa genelinde toplumların tuz tüketimini azaltmaya yönelik tedbirlere acilen ihtiyaç olduğunu, hazır gıdalardaki tuz miktarının azaltılması için kanun ve yönetmeliklerin çıkarılması gereğini ve tuz tüketimini günde 5 gram indirmenin uygun olacağını bildirdi."
İE (EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) ////////////// Eğitimde stratejik planlama OSMANİYE Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) desteği ile yürüttüğü 'Eğitim Kurumlarında Stratejik Planlama Eğitimi Teknik Destek Projesi Semineri yapıldı. Özel Ender Eğitim Kurumları konferans salonundaki seminerin açılışına İl Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç, Şube Müdürü Mahmut Gök ve okul müdürleri katıldı. Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Arıl Cansel tarafından stratejik planlamanın temel kavramlarının anlatıldığı seminerde Osmaniye merkez ve ilçe okullarında görev yapan stratejik plandan sorumlu 128 okul müdür yardımcısı hazır bulundu.
Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç, stratejik planın hazırlanmasında bütün paydaşların katılımının önemine vurgu yaparak şöyle konuştu: "Osmaniye merkez ve çevre ilçelerden teknik destek programı için seçilen okul müdür yardımcılarına verilecek stratejik hazırlama ve geliştirme eğitimi ile okullarımızda eğitimin kalitesinin yükselmesinde çarpan etkisi yapacaktır. Stratejik planların dört yıllık olarak hazırlandığı göz önüne alınırsa çok iyi hazırlanmış yıllara göre geliştirilmiş bir stratejik planın okulun temel işlevi olan eğitim hedeflerine ulaşmada çok önemli bir işlevi yerine getireceği, yetişmiş insan gücünün kalitesinde görülecektir.
İE (EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) //////////// Niğde Halk Center ihaleye çıkıyor NİĞDE'de Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne ait Halk Center Alışveriş Merkezi Türkiye genelinde ihaleye çıkıyor. İl Genel Meclis toplantısında Halk Center Alışveriş Merkezi'nin kira süresinin 10 yıl uzatılması oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda 15 evet, 2 ret ve 1 çekimser oyla kira süresinin uzatılmasına karar verildi.
İl Genel Meclis Başkanı Erdal Koçyiğit, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Yer ve konum olarak ilimizin gözbebeği durumundaki Halk Center ile ilgili meclisimizde bir karar alınmıştır. Geçmiş zamanda otel işletmesi olarak devam eden yerimiz bizden önceki meclis döneminde alışveriş merkezine dönüştürülmüş ve 10 yıllığına kiraya verilmişti. Bu süre 12.5.2014 tarihi itibarıyla tamamlanmış olacak. Özellikle ilimiz ekonomisine katkı sağlayacağını düşündüğümüz için burasının tekrar 10 yıllığına kiraya verilmesi konusunda meclis kararı alındı. Niğde Valisi Necmeddin Kılıç başkanlığında toplanacak olan il encümenine yetki verilerek, 10 gün içerisinde encümen gündem maddesi olarak karşımıza çıkacak bu konu özellikle rağbet gösterilmesi için ülke genelinde ihaleye çıkarılacak. Katılımın yüksek olacağını tahmin ettiğimiz 4 katlı binamızın ihalesini ise Şubat ayı içerisinde kısım kısım olarak yapılmasını planlamaktayız."
UM(EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) /////////// Borda mesleki eğitim tanıtımı GÖNÜL Elçileri projesinin ikinci aşaması olan "Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi" tanıtım toplantısı, Niğde'nin Bor ilçesinde yapıldı.
Bor Belediyesi Yeni Mahalle Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşen toplantıya; Niğde Valisi Necmettin Kılıç'ın eşi Necmiye Kılıç, Bor Kaymakamı Abdullah Küçük ve eşi Sema Küçük, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ve eşi Nigar Erat, Bor İlçe Emniyet Müdürü Hayri Şahin ve eşi Hafize Şahin, Bor Karma Organize Sanayi Bölge Müdürü Yavuz Kavaklıoğlu, kurum müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Toplantıda çeşitli nedenlerle eğitimine ara veren kadın ve kız çocuklarının tekrar eğitim kurumlarıyla buluşturulmasıni hedefleyen projedede, gelinen nokta ele alındı. Mesleki açık lise kayıtlarının 3-14 Şubat 2014 tarihleri arasında olduğu ve eğitimi yarım kalan kadınlar ve kız çocukların başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne yapması gerektiği duyuruldu.
UM(EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) /////////// Hastalar için çağrı merkezi NIĞDE Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Ömer Musabeyoğlu, tüm sağlık tesislerne, hastaların memnuniyet derecelerini ölçebilmek amacıyla çağrı merkezi kurulduğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Musabeyoğlu "Çağrı merkezimiz için görevlendirdiğimiz üç arkadaşımıza, 3 hat tahsis ederek sabah 08.00 akşam 17.00 arasında hastalarımıza telefonla ulaşıyoruz. Kendilerine sorular yöneterek almış olduğumuz yanıtlarına göre puanlama sistemimizi devreye sokuyoruz. Bu puanlama sistemimize özel programlarımızla çalışmamız bittikten sonra bilgileri, istatistiki veriler haline getiriyoruz. Sonuçta, hastanelerimizin ayrı ayrı memnuniyet durumlarını değerlendiriyoruz" dedi. Musabeyoğlu, bu çalışmanın hizmette kalite standartlarını yükseltmeye yönelik olduğunu sözlerine ekledi.
UM(EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) //////////// Türkiye Yazarlar Sendikası 40 yaşında TÜRKİYE Yazarlar Sendikası'nın (TYS) kuruluşunun 40'ıncı yıldönümü nedeniyle kokteyl verildi. Sendika binasında gerçekleşen kokteylde konuşan Türkiye Yazarlar Sendikası Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın kurulma çalışmalarının 1973 yılında Aziz Nesin tarafından başlatıldığını, 4 Şubat 1974 tarihinde ise resmi olarak açıldığını söyledi. Karasu, sendikanın tek amacının yazarların haklarını savunmak olduğunu kaydetti.
ME(EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI) //////////// Osmaniye'nin ressam adayları OSMANİYE Belediyesi'nin ücretsiz olarak açtığı resim kursunda 12 kursiyer eğitim alıyor. Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi'nde Resim Öğretmeni Filiz Yılmaz önderliğinde devam eden kursta karakalem, sulu ve yağlı boya, akrilik, pastel boya, kuru boya eğitimi veriliyor. Yetkililer, isteyen kursiyerlere her türlü teknik desteğin sağlandığı çalışmanın, yıl boyunca devam edeceğini, yeni kurslara katılmak isteyenlerin kültür merkezine başvurabileceğini belirtti.
İE (EŞ)(6.2.2014 FOTOĞRAFLI)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.