Öne Çıkanlar mardin kurban esed Örneğin FETÖ

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-2)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (ADANA-2) Sanayiciler, eğitimciler ve akademisyenler buluştu ADASO'da mesleki eğitim çalıştayı ADANA Sanayi Odası (ADASO) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen "Mesleki Eğitim Çalıştayı" yapıldı. Sanayiciler, milli eğitim yetkilileri, meslek lisesi öğretmenleri ve akademisyenlerin buluşmasında sorunlar ve çözüm önerileri dile getirildi. ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, yaptığı konuşmada mesleki eğitimin önemini vurguladı. Bölgesel ve sektörel anlamda etkili bir yol haritasının ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini vurgulayan Kıvanç "Yanlış sosyo-kültürel politikalar ara eleman kavramını ön plana çıkarmak bir yana, sosyal statü aracı olarak yüksek öğretimin yıldızını daha da parlatmıştır" dedi.
Mesleki eğitimde de şartların arz-talep dengesi ile belirlendiğini, talebin yetersiz, niteliklerin düşük olmasının eğitimdeki üretim kalitesini doğrudan etkilediğini belirten Kıvanç, talebin nicelikten çok nitelik olarak yükseltilmesinin temel hedefler arasında yer alması, müfredatın güncellenmesi ve eğiticilerin de buna uygun hazırlanması gerektiğini kaydetti. Kıvanç, teorik eğitim sonrası uygulamalı eğitimin etkili şekilde verilemediğini, bunun önemli sorun olarak gündeme geldiğini, staj kavramının gerektiği gibi uygulanamamasından sanayiciler kadar öğrencilerin de yakındığını anlattı. Çalıştayda oluşacak sinerjinin ihtiyaç duyulan yapısal çözümlere ulaşılmasını biraz daha yakınlaştıracağına inandığını belirten Kıvanç, şöyle konuştu:
"Çalıştay, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu teknik eleman ihtiyacını gidermeyi doğrudan etkileyeceği gibi ülkemizin önemli sorunlarından genç işsizlerin sayısında da azalmaya katkı sağlayacaktır Bugün burada büyük öneme sahip çalışmanın farkındalığına ulaşmış kişilerle aynı çalıştayda yer almaktan büyük mutluluk duymaktayım. Bu farkındalığın çalıştay süresince uygulamaya yönelik güçlü bir fikir zenginliğine dönüşeceğine inanmaktayım. Çözüm için de mevcut politika ve uygulamaların yerine; planlamacı bir anlayışla; toplumsal gereksinimleri, istihdamı ve yaşam boyu eğitimi, ülkenin bilim ve teknoloji yeterliğinin güçlendirilmesini temel alan ulusal mesleki eğitim politikaları yaşama geçirilmesi kanaatindeyim."
Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet de mesleki ve teknik eğitim okullarında en iyi eğitimi vermeye çalıştıklarını, ancak sanayicilerin ihtiyacını karşılayacak şekilde sunulduğuna 'evet' demenin mümkün olamadığını söyledi. Mesleki eğitimde tarafların birbirlerinden yakındığını ifade eden Selamet, "Süreç içerisinde mesleki eğitimde değişiklikler, yeniden yapılandırmalar gerçekleştiriliyor. Çalıştayın bu sorunların tespit edilerek çözümüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.
Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ise çalıştayı önemsediklerini, Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimden çok şey beklendiğini belirtti. Sanayicilerin de eğitimcilerin ve öğrencilerin de şikayetçi olduğunu vurgulayan Horozoğlu, "Ülkemizde kalite sorunu yaşanıyor. Özellikle AB ülkelerini esas alıp istatistiki rakamların Türkiye'de olmasını arzu ediyoruz. Ama bu kantiteyi nasıl kaliteye çeviririz, bunu düşünmüyoruz" ifadesini kullandı.
Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, sanayiciler, milli eğitim yetkilileri, meslek lisesi öğretmenleri, Çukurova Üniversitesi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden akademisyenlerin katıldığı çalıştayda, Aachen Üniversitesi'nden Dr. Bayram Aslan, "Almanya eğitim sistemi", Ankara Sanayi Odası'ndan Aydan Türkoğlu da uyguladıkları Okul Sanayi Eğitim Programı ile ilgili sunum yaptı.
EŞ(19.2.2014 FOTOĞRAFLI)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.