Öne Çıkanlar kurban mardin esed emekli Berat Albayrak

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-2)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (ADANA-2) Coş: Eğitimde çağ atlandı ADANA Valisi Hüseyin Avni Coş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan 'Eğitimde Fatih Projesi' ile eğitimde yeni bir çağ atlandığını söyledi. Projenin Adana'da da 3 pilot okulda devam ettiğin belirten Vali Coş "Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefinde, eğitimde tarihi atılımlar gerçekleştirilmektedir. Eğitim ve öğretim metodunun yapısı köklü şekilde değişerek, okullarımız daha modern bir hale geliyor" dedi. Coş, proje kapsamında Adana'da yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
"Proje kapsamında 2012 yılı Eylül ayı itibariyle 107 ortaöğretim okulunda, donanım altyapısı (Etkileşimli tahta, doküman kamera, çok fonksiyonlu yazıcı) kurulumları tamamlanmış olup, okullarımıza bin 272 tablet PC dağıtımı yapılmıştır. Bunun dışında 107 ortaöğretim okulunda 2 bin 605 adet etkileşimli tahta, 108 doküman kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı kurulumu yapılmıştır. 107 okulumuzun 104 tanesinde ağ altyapısı kurulumları 2014 yılı ocak ayı itibariyle tamamlanmıştır. Anada Erkek Lisesi, Adana Fen Lisesi ve Ceyhan Anadolu Lisesi'nin tarihi bina olma özelliğinden dolayı altyapı çalışmaları, Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde daha ileri bir tarihte yeniden değerlendirilecektir."
Vali Coş, donanım ve ağ altyapıları tamamlanan 42 okulda öğretmenler ile 9'uncu sınıf öğrencilerine 17 Şubat'ta 2 bin 394 tablet PC dağıtılacağını, kalan 65 okulun 9'uncu sınıf öğrencilerine ve tüm öğretmenlerine tablet PC dağıtımlarının periyodik olarak devam edeceğini açıkladı. Voş "Fatih Projesi kapsamında 2'nci faz donanım ve ağ altyapısı kurulum işi ihalesi yapılmış olup, ilimizde 309 okulumuzda kurulumlar yapılacaktır. Öncelikli olarak 54 meslek lisesi ve ardından 255 ortaokulumuza donanım ve ağ altyapısı kurulumları önümüzdeki günlerde başlayacaktır" dedi.
EŞ(15.2.2014 FTOĞRAFLI) ///////////// Ünlü ressamlar 'Suret' sergisinde ARALARINDA Adanalı ünlü sanatçı merhum Abidin Dino'nun da bulunduğu, Adnan Çoker, Ergin İnan, Erol Akyavaş, Ilgım Veryeri, Mehmet Koyunoğlu, Selçuk Demirel ve Selma Gürbüz'den oluşan ressamlar topluluğunun sergisi 75'inci Yıl Sanat Galerisi'nde açıldı. Türk Çağdaş Sanatı'nda özgün baskı konusunun işlendiği 'Suret' adlı serginin açılışını Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz yaptı. Aldırmaz, çoğunluğu Adana dışından sanatçıların eserlerinden oluşan sergiyi gezdi,, sanatçılarla sohbet etti.
Sergi yapımcısı Ali Raşit Karakılçık, resim sanatçılarının bir kısmının gravür baskı da yaptığını belirterek, "Modernizmin tarihinde özgün baskılara gösterilen ilgiyle birlikte özellikle Avrupa'da pek çok baskı atölyesi kurulmuş, sanatçılar bu atölyelerde bizzat çalışarak özgün baskı eserlerini gerçekleştirmişlerdir. Günümüzde ve geçmişte Türk sanatında da önemli baskı atölyeleri bulunmaktadır. Erol Akyavaş gibi sanatçılarımızın özgün baskı dizileri yurt dışındaki müzelere girmiştir. Ulusal ve uluslararası öneme sahip bu dizilerden bir kesit sunulan bu sergide, Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinin çarpıcı litografi, serigrafi ve gravür dizileri yer alıyor. Bu sergiyle özgün baskı tekniğinin önemi ve yeri vurgulanmaktadır" dedi.
EŞ(15.2.2014 FTOĞRAFLI) //////////////// Tayyar Zaimoğlu yeniden başkan Adana'da faaliyet gösteren Ziyapaşa Bulvarı Geliştirme ve Koruma Derneği'nin olağan genel kurulu yapıldı. Başkanlığa aynı zamanda kurucu başkan olan Tayyar Zaimoğlu yeniden seçildi.
Dernek Başkanı Tayyar Zaimoğlu, Ziyapaşa Bulvarı Geliştirme ve Koruma Derneği'nin kuruluşundan bu yana güzel çalışmalarda bulunduğunu, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere verilen desteklerle bulvarda büyük işler başardıklarını söyledi. Zaimoğlu yaptığı konuşmada "Marka kentler ya önemli meydanları ya da bulvarlarıyla anılır. Adana'da bu çerçevede önemli bir hamle yapmış durumdadır. Şehrin merkezindeki Ziyapaşa Bulvarı ve çevresi de tam anlamıyla büyük bir değişim yaşamıştır. Farklı peyzaj uygulamaları, görsel şölen yaratan ışık uygulamaları, temiz ve modern yaya yolları ve çok sayıda ünlü markanın yeni mekanlar açması caddemizin popülaritesini artırmış ve Ziyapaşa Bulvarı Adana'nın da Adanalıların da gurur duyduğu prestij noktası olmuştur" dedi
Tayyar Zaimoğlu, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan ortak çalışmalarla bulvar üzerinde önemli yenilikler gerçekleştiğini ve geliştirilen projelerin bundan sonraki süreçte de devam ettirileceğini söyledi.
Derneğin, Tayyar Zaimoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: Yılgör Ener, Hakan Yazdıçutan, Fatma Yılgün Yüksel, Cahit Öztok, Bahadır Dinçer, Şevket Aydoğdu, Naci Sezgek ve Hanife Küçükyılmaz.
EŞ(15.2.2014 FTOĞRAFLI) ////////////// İMO'da seçim zamanı İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi'nde genel kurul heyecanı yaşanıyor. İki gün sürecek genel kurulda 16 Şubat'ta yeni yönetim seçimi yapılacak. Tek liste ile gidilecek seçimde, 2 dönem başkanlık yapan Abdullah Bakır aday olmadığını açıkladı.
Seyhan Oteli'nde Divan Başkanlığını Hasan Aksungur'un yaptığı genel kurulda konuşan Başkan Abdullah Bakır, İMO Adana Şubesi 19'uncu dönem yönetim kurulu olarak, şube çalışmalarını 'mesleki demokratik kitle örgütü' olma anlayışı ve sorumluluğu ile sürdürmeyi esas aldıklarını söyledi. Bakır, 2 dönemdir birlikte yol aldığı yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla birlikte, karar alma süreçlerinde demokratik mekanizmaları işletmeye özen gösterdiklerini kaydetti.
İMO Adana Şubesi'nde seçime Çağdaş - Demokrat Mühendisler grubunun tek listesi ile gidilmesi bekleniyor. Listede Suphi Civelek, Duygu Argunşah, Nazım Biçer, Ahmet Berdan Dinçyürek, Hıdır Çak, Abdullah Apaydın ve Volkan Engin yer alıyor.
İMO Adana Şubesi'nin genel kuruluna Çukurova Belediye Başkanı ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldıray Arıkan, İMO 2. Başkanı Şükrü Erdem, CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, CHP Ceyhan Belediye Başkan Adayı Arif Sezer, eski milletvekili İbrahim Özdiş, CHP İl Başkan Yardımcısı Oktay Özbiçer, CHP Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer, Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, MMO Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, EMO Başkanı Mehmet Mak, Gıda Mühendisleri Odası Şube Başkanı Şehmuz Alpaslan, Harita Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Zengin, SES Başkanı Muzaffer Yüksel de katıldı.
EŞ(15.2.2014 FTOĞRAFLI) ////////////////// İşverenin de yanındayız işçinin de ADANA Ramazanoğlu Konağı'nın bu haftaki konuğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Haşim Meydan oldu. Meydan 'Çalışma ve İş Kurumu'nun Hizmetlerinin Tanıtımı' konulu konferans verdi. Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren Meydan "Eğer bir kişi kendini tanımıyorsa, yeteneklerinin farkında değilse veya iş ararken bilgiye tecrübeye sahip değilse bizim buradaki danışmanlarımız bireysel bilgi ve yeteneğini öğrenip bir işe yönlendirilecek. Bu kişinin her hangi bir mesleği veya vasfı yoksa bile biz onu orada uygun mesleki eğitim koçlarımız ile birlikte kurs alıp bir meslek sahibi olabilme imkanı sağlıyoruz" dedi. Heş işverenlerin hem de işçilerin yanında olduklarını vurgulayan Meydan şunları kaydetti: "Eğer işveren iflas ederse, haciz gelirse işçi ücretlerini ödeyemeyecek olursa son 3 aylık maaşları İşkur tarafından ödenecek. Sektörel kriz, bölgesel kriz nedeniyle iş yeri sahibi işçilerin maaşını ödeyemez ise, biz İşkur olarak 'işçilerini çıkarma biz çalışanlarının ücretlerini kriz geçene kadar öderiz' diyoruz."
İş arayanların kuruma, www.işkur.gov.tr' internet adresinden başvuru yapabileceğini ifade eden Meydan, daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.
FT(EŞ)(15.2.2014 FOTOĞRAFLI)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.