Öne Çıkanlar mardin esed Örneğin 11 kişi kurban

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-1)
    Kızılay'ın yol savunuculuk projesi sonuç verdi TÜRK Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Trafik Kanunu ve Yönetmeliği'nde emniyet kemeri ile ilgili yapılacak değişikliklere yönelik yürüttükleri 'Türk Kızılayı Yol Savunuculuk Projesi'nin sonuç verdiğini bildirdi. Ramazan Saygılı, yönetmelik değişikliğiyle otomobillerin, arazi taşıtlarının, kamyonet, kamyon ve çekicilerin, M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında emniyet kemeri bulundurulması ve kullanılmasının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Saygılı, "Kızılay'ın emniyet kemeri ile ilgili mevzuatı güçlendirme çalışmaları sonuç verdi. Bizim için kıymetli olan insanımızın araç kullanırken emniyet kemeri takması çok önemli. Bu konu ile ilgili yasal mevzuatı geliştirme ile ilgili yürüttüğümüz 'Türk Kızılayı Yol Savunuculuk Projesi' ile kentimizin ve ülkemizin yasa yapıcılarına ve yasa yapılmasında etkili olan isimlere ulaştık ve çağrımızı duyurduk. Duyarlı davranan hükümetimiz ve değerli milletvekillerimize hepimizi ilgilendiren önemli mevzuatı oluşturdukları için teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.BY(BY)(23.02.2014, FOTOĞRAF) //////////// Adana'nın partneri Houston'da Türkçe Günü ADANA Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Houston kenti arasında partner şehir protokolü imzalanmasının olumlu sonuçları ortaya çıkmaya başladığını, burada 15 Şubat'ın Türkçe Günü ilan edildiğini bildirdi.
 
Geçen yıl nisan ayında Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Houston'a giden Türk heyetine başkanlık yapmış ve orada imzaladığı protokol ile Adana ve Houston partner şehir olmuştu. Ardından yıl içinde Houston'dan gelen ve içlerinde ticaret ve sanayi odaları ile üniversitelerden temsilcilerin bulunduğu ABD heyeti Adana'yı ziyaret etmişlerdi. Karşılıklı gerçekleştirilen ziyaret ve temaslar iki kent arasındaki ilişkileri güçlendirmişti. Bütün bu olumlu gelişmelerin ardından Türkçe Olimpiyatları Teksas finali Houston'da gerçekleştirildi.

Houston Belediye Başkanı Annise Parker, törende yaptığı konuşmada Türklerin kentlerine verdiği katkıdan dolayı minnettar olduğunu belirterek, 15 Şubat tarihini Türkçe Günü ilan ettiğini duyurdu.

Bu olumlu gelişme Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da memnuniyetle karşılandı. 
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana ile Houston arasındaki ilişkilerin gelişmesinin her iki kent için de önemli olduğunu vurguladı. Houston Belediye Başkanı Annise Parker'in 15 Şubat'ı Türkçe Günü ilan etmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Zihni Aldırmaz, "Houston ile partner şehir protokolünün ardından karşılıklı heyetler ziyaretler yaptı. Her geçen gün yararlı bir işbirliği içinde olduk. Bundan sonra ilişkilerin daha da gelişeceğini umuyoruz. Houston Belediye Başkanı Sayın Annise Parker'e de 15 Şubat'ı Türkçe Günü ilan etmesinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.BY(BY)(23.02.2014, FOTOĞRAF)/////////////// ADSİAD'da görev bölümü ADANA Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) gerçekleştirdiği genel kurulun ardından görev bölümü yaptı.

Sheraton Otel'deki toplantıda konuşan ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Adana'nın köklü sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındıran derneğin kent ekonomisine yön veren sanayici ve işadamlarıyla geleceğe katkı koymayı ilke edindiğini söyledi. Adana'nın önde gelen işadamlarının oluşturduğu ADSİAD'da 'Adana'yı Seviyorum' temalı çalışmaların ağırlık kazanacağını, Salı Toplantıları'nda başta yerel yönetimlere aday olan siyasiler olmak üzere kent, bölge ve ülkenin önde gelen temsilcilerini ağırlayacaklarını kaydeden Süleyman Sönmez, yeni döneme dinamik giren ADSİAD'ın sosyal projelere de imza atacağını dile getirdi. 

ADSİAD'da oluşan yeni yönetimin, kentini seven, üretim ve ihracat yapan, istihdam sağlayan genç ve tecrübeli işadamlarından oluştuğunu vurgulayan Sönmez, "Adana'da kısa, orta ve uzun vadeli ekonomik, sosyal projelere imza atmak istiyoruz. Kentimizin yatırımlardan hak ettiği payı alabilmesi için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Adana'nın sosyo-ekonomik yapısına uygun projelerin içerisinde yer alacağız. Bu konuda kent dinamiklerinin harekete geçirilmesi için ADSİAD olarak elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz" diye konuştu.

Sönmez'in ekibinde yer alan isimlerin görev dağılımı yapıldı. Buna göre 

Vedat Gizer Başkanvekili ve ADSİAD Akademi Çalışma Grubu Başkanı, Toker Özcan Başkan Yardımcısı, Üst Kuruluşlar ve Temsilcilikler Başkanı, Süleyman Gerdan Başkan Yardımcısı, Dış İlişkiler ve Yurtdışı İletişim Başkanı, Hasan Adalı Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler ve Siyasi İşler Başkanı, Türkan Cerrahoğlu Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum Kuruluşları ve Kadın Üyeler Başkanı, Barış Kaan Ekmen Genel Sekreter ve Hukuk İşleri Başkanı, Selahiddin Nas Sayman, Efe Uluç Yörük Genel Sekreter Yardımcısı ve İdari İşler Başkanı, Akın Topal Sosyal Sorumluluk Projeleri Çalışma Grubu Başkanı, Serkan Gözek Üye Kabul ve Düşünce Kulübü Çalışma Grubu Başkanı, Halil Günaydın Sosyal İlişkiler ve Aktiviteler Çalışma Grubu Başkanı, Oktay Özbiçer Dernek İçi İletişim ve Dernek Merkezi Çalışma Grubu Başkanı, Mustafa Öncül Basın Yayın Tanıtım Çalışma Grubu Başkanı oldu.BY(BY)(23.02.2014, FOTOĞRAF) /////////// 'Büyükşehir Belediyesi'ni iflastan kurtaracağız' AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, uzun yıllar Adana'nın kötü yönetildiğini, belediyenin iflas noktasına geldiğini öne sürüp, "Adanalı farkı, fark edecek. Büyükşehir Belediyesi'ni iflastan kurtaracağız" dedi. 

AK Partili Abdullah Torun, merkez Seyhan İlçesi'ndeki Tellidere Mahallesi'nde seçim bürosunun açılışını yaptı. Torun, 30 Mart'tan sonra çağdaş belediyecilik anlayışıyla Adana'nın gerçek anlamda kalıcı ve hak ettiği hizmetlerle tanışacağı, yepyeni bir dönemin başlayacağını söyledi. 

Konuşması sık sık alkışlar ve 'Başkan Torun', 'Torun Gelecek, Dertler Bitecek' sloganlarıyla kesilen Abdullah Torun, Büyükşehir Belediyesi'nin bütçe bakımından iflas etmiş durumda olduğunu belirtti. Konuşmasının bir bölümünde, açılışa katılan Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'e 'Yıllık bütçeniz ne kadar?' sorusunu yönelten ve '80 milyon TL' yanıtını alan Abdullah Torun, "Adana'nın başına bela olan metronun aylık borç ve borç faizi 19.5 milyon TL. Seyhan Belediyesi'nin tüm hizmetleri için 80 milyon TL harcanırken, metronun 4 aylık borcu ve borç faizi Seyhan Belediyesi'nin bir yıllık bütçesi kadar. Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarının maaşlarını, Türkiye'deki 16 büyükşehir arasında en pahalı suyu satan ASKİ'den aldığı borçla ödüyor. Böyle bir belediye, Adana'ya hizmet edebilir mi? Peki bu Adanalıya reva mı? Adana'yı böylesine büyük bir borç batağına sokanlar, bunun hesabını nasıl verecekler? Hiç kimsenin bu sorunu çözmeden boş vaatlerle halkımızı kandırmaya hakkı yok. Dürüst, şeffaf ve halkına hizmet sevdasıyla dolu Ak kadrolar olarak göreve geldiğimizde bu borç yükünü, gittiğimiz her yerde ilgi ve sevgilerini esirgemeyen Adanalı hemşehrilerimizin sırtından alacağız. Hazırladığımız ve önümüzdeki günlerde ayrıntılarıyla anlatacağımız devasa projelerimizi hızla yaşama geçirerek, Adana'yı özlediği ve hak ettiği çok güzel hizmetlerle buluşturmaya kararlıyız" diye konuştu.

Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Seyhan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Azim Öztürk ve Ak Parti Seyhan İlçe Başkanı Kasım Pamuk ile coşkulu kalabalığın katıldığı miting gibi tören, seçim bürosunun alkış ve sloganlarla eşliğinde açılışıyla son buldu.BY(BY)(23.02.2014, FOTOĞRAF) ////////// Sözlü hendek atladı! MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün sulama amaçlı kazılan hendeğin üzerinden 'uçarak atlaması' bu dönemki siyasi çalışmalar içinde en renkli kare olarak dikkat çekti.

Kendisi köyde büyüyen, çiftçi bir ailenin evladı olan Sözlü, aynı zamanda ziraat mühendisi olarak da uzun yıllar tarım sektörüne hizmet etti. Doğa sevgisi ön planda olan Sözlü, Yüreğir İlçesine bağlı köy gezilerine devam ederken objektiflere ilginç kareler yansıdı.

Bir portakal bahçesi sahibinin kendilerine sevgi gösterisinde bulunmasının ardından aracından inen Sözlü, vatandaşlarla sohbet etti. Bu arada tabiatın çekim gücüne dayanamayan Sözlü, koşar adımlarla yürümeye başladı. Yeşil portakal bahçesine yürürken önüne çıkan kanal da Sözlü'yü durduramadı. Niyetini anlayan çalışma arkadaşlarının "Aman Başkanım yapmayın!" sözlerine aldırmadı ve bir çırpıda atlayarak karşıya geçti. Bahçe içinde bir süre gezen ve ağaçların hastalıklı yapraklarını inceleyen Hüseyin Sözlü, dönüşte de aynı çeviklikle kanalı adeta uçarak geçmeyi başardı. 

SÖZLÜ, İŞİN SIRRINI AÇIKLADI

Çalışma arkadaşlarından alkış alan Sözlü, "Biliyorum; herkes 'Sözlü bu enerjiyi nereden alıyor?' diye merak ediyor. İşin sırrını açıklıyorum. Önce Cenab-ı Allah yardım ediyor. Enerjimi ve gücümü halkımdan alıyorum. Bu yüzden 15 yıldır belediye başkanı olarak hizmet ettim ve Allah'a çok şükür ayaktayım. İnsana hizmet aşkı, kötülerle mücadele azmi insanı zihnen ve bedenen zinde tutuyor. Az önce de gördüğünüz gibi, bugüne kadar önümüze çıkarılan sayısız engelleri hep böyle aştık ve inşallah halkımızın desteğiyle bundan sonra da aşmaya devam edeceğiz" dedi.BY(BY)(23.02.2014, FOTOĞRAF) ////////////// CHP'li Arıkan: Feke'nin sorunlarını ancak biz çözebiliriz CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Adana'nın Feke İlçesi'nde seçmenlerle buluştu. Alt yapıdan içme suyu sıkıntısına kadar Feke'nin bir çok sorunu olduğunu tespit ettiklerini belirten Yıldıray Arıkan, "Fekeliler, daha güzel ve daha yaşanır bir ilçe için oylarını hizmet edeceğine inandıkları adaya vermeli. Biz Feke'nin sorunlarını ve sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Feke'yi daha güzel ve daha yaşanır bir hale getireceğiz" dedi. 

Seçim gezileri kapsamında Adana'nın Feke İlçesi'ne giden Yıldıray Arıkan ile beraberindeki CHP İl Başkanı Orhan Sümer, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Rukiye Çinkılıç, Eski Kültür Bakanı Timuçin Savaş, Adana eski milletvekilleri Ziya Yergök ve Tacidar Seyhan, büyük bir kalabalık tarafından davul zurna ile karşılandı. Atatürk Parkı'nda toplanan seçmenlere seslenen Arıkan, Feke'nin sorunlarını çok iyi bildiğini ve bu sorunların çözümü için çeşitli projeler hazırladıklarını söyledi. 

Arıkan, "Feke'deki mahallelerin en büyük sorunu alt yapı, içme suyu ve bozuk yollar. Belediye başkan adayımız Hüseyin Aydoğdu ile birlikte elele vererek öncelikle Feke'nin alt yapı sorununu çözüme kavuşturacağız. Kanalizasyonlar artık dere yataklarına akmayacak. Bununla birlikte içme suyu sorununu Büyükşehir Belediyesi olarak yapacağımız yatırımlarla hemen çözüme kavuşturacağız. Köy yolları, mezarlıklar, ibadethaneler ile okulların bakım ve onarımlarını da mutlaka yapacağız. Kozan'a kuracağımız asfalt şantiyesi ile Feke'nin tüm yollarını modern bir hale getireceğiz. Adanalı bir çok hemşehrim yayla mevsimini geçirdiği Feke daha güzel ve daha yaşanır bir hale gelecek" diye konuştu.

Yapılan diğer konuşmaların ardından Başkan Arıkan ve beraberindekiler esnafın sıkıntı ve sorunlarını dinledi. BY(BY)(23.02.2014, FOTOĞRAF)///////////// Roma köprüsüne alternatif köprü açıldı ADANA'nın Kozan ilçesinde restorasyonu devam eden Tarihi Roma Köprüsü'nün yanında inşa edilen alternatif köprü, asfaltlama çalışması yapılarak trafiğe açıldı. Adana ve Irmak caddelerini birbirine bağlayan 12 metre genişliğindeki çift yönlü köprüde Kozan Belediyesi Şantiye Ekipleri asfaltlama çalışmasını tamamladı. Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan "Tarihi köprümüzde devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle bölgemize ikinci bir köprü ihtiyacı doğmuştu. Alternatif köprümüzün trafiğe açılması ile birlikte Adana ve Irmak Caddesi’ndeki trafik akışı kontollü olarak sağlanmış oldu. Tarihi Roma köprümüz de restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra trafiğe açılacak" dedi.EŞ(23.2.2014 FOTOĞRAF)/////////      
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.