Öne Çıkanlar kurban esed mardin Recep Tayyip Erdoğan Şehit

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-1)
ADSİAD'da Sönmez yeniden başkan ADANA Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ADSİAD) genel kurulunda Başkan Süleyman Sönmez, yeniden seçilerek, güven tazeledi.
Seyhan Otel'deki genel kurulda divan başkanlığını Eşref Yelekçi, üyelikleri
Vedat Uğurlu ile Cengiz Bakımlı yürüttü. Raporların okunup oylanmasının ardından güvenoyu alan Süleyman Sönmez (STS Group Çelik Yapı) başkanlığındaki yeni yönetim kurulunda Toker Özcan (Sasa Polyester Sanayi), Hasan Adalı (Adalı Holding), Süleyman Gerdan (Germaksan), Vedat Gizer (Gizerler Oto), Serkan Gözek (Kimteks Tekstil), Olcay Değirmenci (Dörtler Otomotiv), Türkan Cerrahoğlu (Net Gümrükleme), Akın Topal (Anka Geri Dönüşüm), Yörük Efe Uluç (Adamar Group), Oktay Özbiçer (Şanıvar A.Ş.), Barış Kaan Ekmen (Eşelioğlu Hukuk Bürosu), Halil Günaydın (Halil Petrol), Mustafa Öncül (Öncül/Sefa İletişim) ve Selahiddin Nas (Sefa Nas Gıda) yer aldı.

Yeniden başkanlığa seçilen Süleyman Sönmez, genel kuruldan güvenoyu almanın onurunu yaşadıklarını söyledi. Sönmez, "Yapacağımız hizmetler ve Adana'ya koyacağımız katkılarla sizlere layık olacağız ve bayrağı bizden sonraki arkadaşlarımıza devredeceğiz" dedi.

ADSİAD'ın Adana'nın önemli bir değeri olduğunu vurgulayan Sönmez, "Kentimiz için emek veren, üreten, istihdam sağlayan, sosyal sorumluluk projeleriyle kültürel ve sportif alanlardaki gelişime katkı koyan ADSİAD ailesinin bir ferdi olmaktan büyük onur duyuyorum. ADSİAD, önümüzdeki süreçte başta kurumsal bir marka olma yolunda ilerlerken, bölgemizde ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki somut projeleriyle gündemdeki yerini alacaktır" diye konuştu. BY(BY)(16.02.2014, FOTOĞRAF) //////////// ADASO-AKİB işbirliğiyle ihracat elemanları yetiştiriliyor ADANA Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) işbirliğiyle düzenlenen 'Sertifikalı A'dan Z'ye Dış Ticaret Eğitim Programı' başladı.

Eğitim programının açılışında konuşan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatın ülke kalkınmasında stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, dış ticaretin arttırılması için öncelikli olarak sanayi firmalarına yetişmiş eleman kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Kıvanç, "Adana'nın ihracat potansiyelinin arttırılarak hak ettiği yere gelmesi, 2023 yılı hedefleri arasında bulunan 500 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirilmesine katkı koymak amacıyla Adana firmalarımızın ihracata daha çok yönelmelerini teşvik etmek, ihracata yeni firmalar kazandırılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

'İHRACAT STRATEJİK ÖNEME SAHİP'

Kıvanç, küreselleşen dünya pazarlarında ülke kalkınması için ihracatın stratejik öneme sahip olduğunu, acımasız rekabetin yaşandığı günümüzde satmak için üretimin yeterli gelmediğini, fiyat ve kalitenin yanı sıra tüketicilerin özel taleplerinin ürünün satılmasında etkin rol oynamaya başladığını vurguladı.

Dış ticarette düzenlemelerin daha karmaşık, yaptırımların ise daha ağır olduğuna dikkati çeken Kıvanç, işlemlerdeki hata ve gecikmelerin firmaların yurtdışındaki ticari ilişkilerini doğrudan etkilediğini bildirdi. Kıvanç, dünya ticaretinde söz sahibi olunabilmesi için uluslararası ticaret süreçlerine hakim olunması gerektiğini kaydetti.

12 EĞİTMENDEN ÜCRETSİZ EĞİTİM

Kıvanç, "Piyasada genellikle tek bir eğitmen tarafından verilen bu eğitimlerin maliyetinin kişi başı ortalama bin 500 lira civarında olmasına rağmen, konusunda uzman 12 eğitmen tarafından gerçekleştirilecek bu eğitimi üye firmalarımıza ücretsiz olarak sunabilmenin gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Kıvanç, Akdeniz İhracatçı Birliği ile stratejik ortaklık içinde yürütülen etkinliğin Adana'daki diğer kurum ve kuruluşların da yeni işbirlikleri geliştirmelerine örnek olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.

ADASO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen 'Sertifikalı A'dan Z'ye Dış Ticaret Eğitim Programı'nda ilk ders, İzmir Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Öğretim Görevlisi Gümrük Müşaviri Ahmet Özken tarafından verildi.

Toplam 66 saat eğitimin verileceği 3 haftalık kurs sonunda, eğitimin en az yüzde 80'ine devam eden ve başarılı olan katılımcılara sertifika verilecek. BY(BY)(16.02.2014, FOTOĞRAF) //////////// JMO Adana Şubesi'nde görev dağılımı JEOLOJİ Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şubesi'nin yeni yönetim kurulu görev bölümü yaptı, Dr. Mehmet Tatar, yeniden başkan seçildi.

Geçen 9 şubatta gerçekleşen 10'uncu genel kurulun ardından mazbatalarını alan yönetim kurulu üyeleri, ilk toplantısını yaptı. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Dr. Mehmet Tatar yeniden seçildi. 2'nci Başkanlığa Doç. Dr. Mustafa Akyıldız, Saymanlığa Meltem Akdoğan, Yazmanlığa İsmail Ergan getirildi. Burak Benlioğlu, Kemal Mengeloğlu ve Hande Gümüş üye olarak kaldı.

Görev dağılımının ardından konuşan Başkan Mehmet Tatar, "Asil olsun, yedek olsun uyum içerisinde çalışan bir yönetim kurulumuz var. Bu yüzden kentleşme ile ilgili, doğal afet ve yeraltı suları gibi konularda çalışmalarımız artacak, ara vermeden devam edeceğiz. Aldığımız karar gereği yönetim kurulu toplantılarımız tüm üyelerimize açık olacaktır. Genç meslektaşlarımız toplantılarımıza katılarak işleyişle ilgili tecrübe sahibi olabileceklerdir. Deprem kuşağında bulunan ülkemizde bir doğa olayı olan depremlerin afete dönüşmemesi için alınacak önlemlerin başında, günü kurtaran rantçı, spekülatif ve faydacı anlayışların terk edilerek, akla, bilime ve plana dayanan yerleşim politikalarının hayata geçirilmesi ve mühendislik ilke ve normlarına dayanan güvenli yapılaşmanın sağlanması gelmektedir" diye konuştu. BY(BY)(16.02.2014, FOTOĞRAF) /////////// Çalışkan'dan genç girişimcileri öğüt ADANA Ticaret Odası (ATB) Başkanı Muammer Çalışkan, genç girişimcilerle bir araya geldiği toplantıda bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Adana Burç Mezunları Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Emrah İlbilgi ve yönetim kurulu üyeleri, ticari bilgi almak ve deneyimlerinden yararlanmak için Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan'ı makamında ziyaret etti.

BUGİAD Başkanı Emrah İlbilgi, bir yıldır faaliyet gösteren çok genç bir dernek olduklarını belirtip "Bizler Burç okullarından mezun olmuş, ticaretle uğraşan, üretim yapan iş adamlarıyız. Ticaretle uğraşıp, belli mevki ve makamlarda olan büyüklerimizin tecrübelerinden yararlanmak, düşüncelerini almak ve derneğimizi tanıtmak için ziyaretler yapıyoruz. Dernek olarak amacımız girişimciliği arttırmaktır. Ayrıca yurtdışına geziler düzenleyerek üyelerimizin yeni iş fırsatları yakalama şansını da arttırıyoruz" dedi.

'DERNEĞİNİZ BİR GİRİŞİMCİ TARLASI OLACAK'

ATB Muammer Çalışkan ise, özellikle gençlerin kurduğu girişimcilik derneklerini çok önemsediğini söyledi. Yeni girişimciler olmazsa ekonominin gelişemeyeceğini vurgulayan Çalışkan, BUGİAD üyelerini kutlayıp, başarılar diledi.

Girişimci derneklerinin özendirme ve motivasyon attırıcı rolü olduğunu kaydeden Çalışkan, şunları söyledi:

"Girişimcilik aslında koca bir fabrika kurmak değildir, küçük bir dükkan bile açsanız girişimci olursunuz. Küçük bir imalat yapar, satarsınız, o da bir girişimciliktir. İnsanın örnek aldığı kişiler girişimci olursa, arkadan gelenler de girişimci oluyor. Siz bir araya geldiğinizde birbirinizin yaptığı işleri konuşacaksınız. Toplantılarınızda hep girişimcileri konuşturacağınız için eminim sizlerden de hep girişimci çıkacak. Derneğiniz bir girişimci tarlası olacak. Önce Adana'nın, sonra ülkenin gelişmesine ciddi katkılarda bulunacağınızı düşünüyor tekrar tebrik ediyorum."

Çalışkan, genç girişimcilere ATB'nin kuruluşunun 100'üncü Yılı anısına hazırlatılan 'Çukurova'da Tarımın Tarihi' kitabını hediye etti. BY(BY)(16.02.2014, FOTOĞRAF) ///////////////// Çocuklar Üşümesin Kampanyası'na bir destek de Kızılay'dan DÜNYA Türkmenler Birliği'nce 'Yalnız Değilsiniz' sloganı ile hayata geçirilen, 'Çocuklar Üşümesin Kampanyası' kapsamında projeyi tanıtmak amacıyla düzenlenen programda, Aladağ'dan gelen 70 öğrenci, eğlenceli bir gece geçirdi. Kızılay, Aladağlı yoksul çocuklara gıda ve giyim yardımında bulundu.

Adana'da Dünya Türkmenler Birliği tarafından 'Çocuklar Üşümesin Kampanyası'nın tanıtımı amacıyla Seyhan Oteli'nde düzenlenen programa Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un yanı sıra çok sayıda davetli ve protokol üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, sosyal yardımlaşma, birlik ve beraberliğin ne anlama geldiği ve bunun ne kadar önemli olduğunu bilen bir milletin evlatları olduklarının altını çizdi. Türkiye'nin 1980'li yıllardan bugünlere nasıl geldiğini örnekler vererek anlatan Vali Coş, geleceğin güvencesi olan çocuklara yönelik her türlü çalışmanın yanında yer alıp, gereken desteği de vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Öte yandan, Türk Kızılayı Adana Şubesi de minik öğrencileri yalnız bırakmayarak, onlara gıda ve giyim yardımında bulundu. Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, "Yarınlarımızı, geleceğimizi emanet edeceğimiz yavrularımız soğukları değil, sevginin sıcaklığını hissetmeli. Bizler her zaman, her dönemde ihtiyaç duyanın yanında olduk, şimdi de çocuklarımızın yanındayız. Projeyi hazırlayan gönlü güzel Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Sayın İsmail Demirdüzen ve üyelerine, tüm hayır işlerinde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Hüseyin Avni Coş'a en kalbi teşekkürlerimi sunarım" dedi.

Ayrıca, Çukurova Öğretmenler Korosu, yurdumuzun dört bir yanından seçtikleri türkü repertuarı ile gecenin anlam ve önemine birlikteliğe çağrı yaptılar. Aladağlı çocuklar, gecenin sonunda Hacivat ve Karagöz'ün sahnelendiği gölge oyununu izledi. BY(BY)(16.02.2014, FOTOĞRAF)

//////////////// Diyet mutfak Adana'da DİYETİSYEN Elvan Odabaşı Kanar'ın 2010 yılında diyet marketi olarak Ankara'da hizmete giren Fitiz Diet Market'nin, Ankara dışındaki ilk şubesi Adana'da açıldı. Sağlıklı yaşam programında olan bireylerin diyetlerini çeşitlendirmek, çölyak, fenilketonüri, diyabet gib özel sağlık problemleri olan kişilere hizmet vermek amacıyla açılan işyeri, market ve restoran olarak hizmet verecek. Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, Fitiz Diet Mutfak'ın adını 'Doya Doya Zayıflatan' mekan olarak duyurduklarını belirterek "Türkiye'nin diyetisyen kontrolündeki ilk ve tek mutfağı olma özelliğini taşıyan bu mutfak menüsündeki lezzetlere sonuna kadar güveniyoruz. Adana'ya da işletmecimiz Yeşim Gülay ile açıldık. Çok güzel bir mekanımız oldu. Burada Adanalılara da hizmet vereceğimiz için çok mutluyuz" dedi. AÖ(ES)(16.2.2014 FOTOĞRAF)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.