Öne Çıkanlar kurban mardin esed Recep Tayyip Erdoğan Şehit

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (ADANA-1)   Turist rehberlerinden sokak sağlıklaştırmasına tepki ADANA Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, merkez Seyhan İlçesi Büyüksaat mevkisindeki Ali Münif Yeğenağa Caddesi üzerinde bulunan binalarda 'sokak sağlıklaştırma projesi' adı altında adeta bir tarih katliamı yapıldığını iddia etti.
İsa Akdağ, yaklaşık bir yıldır yürütülen Ali Münif Yeğenağa Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi'ni eleştirirken, "Görünürdeki tablonun gelecek için umut vaat etmesine karşın, yapılan çalışmaların aslında kısa vadede planlanmış, günün karı sayılacak yatırımlar olduğunu görmekteyiz" dedi.
Akdağ, şunları kaydetti; "Buna restorasyon diyorlar, sokakları güzelleştirme diyorlar, tarihi doku diyorlar; ama gel gör ki, bu tarihi dokuların bir bölümünü yıkıp, baştan aşağı sıvayla kapatıyorlar. Restorasyon demek yok olan tarihi dokuyu geri getirmek, canlandırmak, yaşatmak demektir. Yapılan çalışmalarda tarihi doku yok edilip, modern bir bedesten yapılmış olduğunu görüyoruz. Adana'ya turist modern bir çarşı yada Bedesten için gelmeyecek. Yerli ve yabancı turistler sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde tarihi dokuları ve geçmişi yaşamak için gezip görmektedir. Biz Adana'mız için, tarihimiz için ve geleceğimiz için her kim taş üstüne taş koyarsa minnettarlık duyarız. Ancak burada kurtarma değil bir 'tarih katliamı' yapılıyor. Biz rehberler olarak Türkiye ve dünyayı geziyoruz, bütün restorasyon çalışmalarının orijinaline sadık kalınarak yapıldığını görüyoruz. Tarihi dokuların sıvayla kapatıldığı nerede görülmüştür. Bu acımasızlıktır, tarihe saygısızlıktır."
'AYNI HATA TARİHİ TAŞ KÖPRÜ İÇİN DE YAPILMIŞTI'
Aynı hatanın geçmişte tarihi Taş Köprü için de yapıldığını anımsatan Akdağ, "Dünya'da yaşayan, kullanılabilen en eski köprülerden birine sahibiz, ama restorasyonu maalesef aslına sadık kalınarak yapılmamıştır" dedi. Akdağ eleştirilerini şöyle sürdürdü:
"Evet, belki eskiden değil, ama bu yenilemeden sonra taş yığını haline dönüşen tarihi köprümüz orijinalliğini kaybetti, hatta projesi yarım bırakıldı diyebiliriz. Çünkü hem doğudan hem de batıdan iki kemerli kapısı olduğu bilinmektedir ancak bunlar ya görmemezlikten gelindi, yada sehven unutuldu. Taşköprü için de sağlıklaştırma projesi titizlikle başlatılmalıdır. Modern beyaz sıvalar çıkarılmalı, aslına uygun taşlar kullanılmalı, dikkat çekici bir ışıkla aydınlatılmalı ve turistik eşya dükkanları yapılmalıdır
Tepebağ için de aynı hassasiyet gösterilmeli ve bir cazibe merkezi yaratılmalıdır. Bütün tarihi evler ortaya çıkarılmalı, doğal dokuya uymayan binalar kamulaştırılıp yıkılmalı, yürüyüş rotaları belirlenmeli, yön levhaları ve turistik alışveriş dükkanları kurulmalıdır. Avrupalılar küçücük bir tarihi taş buluntu ile harikalar yaratıyor, reklamlarla dünyayı oraya yığıyor. Bizler ise eşsiz güzellikte tarihi dokuları bozmakla meşgul olduğumuzdan dünya ölçeğinde yeteri ölçüde pazarlayamıyoruz. Bir yanımız deniz, diğer yanımız tarihle çevrili, Kilikya'nın göbeğinde bulunuyoruz. Tepebağ neden dünyadaki benzer sit alanlarına alternatif olmasın? Bu çalışmalara ilgimizi esirgemeyeceğiz ve her zaman takipçisi olacağız. Eğer ülkemizde iyi bir şeyler yapılacaksa biz, rehber örgütleri olarak her zaman içinde olmalıyız. ADRO sadece Adana ile kalmayıp sorumluluk bölgesinde bulunan Mersin ve Osmaniye illerimizle birlikte Türkiye'deki bütün tarihi değerlere de sahip çıkmaktadır. Bu bağlamda yetki sahipleri ile konu ile ilgili tüm akademik personeli sesimizi duymaya çağırıyoruz." BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF)
Otoda ÖTV zammı ikinci ele yaradı YENİ yılla birlikte binek otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) motor hacmine göre yüzde 5, 10 ve 15 oranında arttırması Adana'da ikinci el pazarını hareketlendirdi.
Sıfır otomobil fiyatlarına yüzde 3,57 ila yüzde 6,52 zam olarak yansıya vergi artışını değerlendiren Adana Oto Galericiler Sitesi (Auto Center) Başkanı İbrahim Öcal, bilinçli tüketicinin ikinci el arabalara yöneldiğini belirtti.
Bankaların sıfır kilometre araçlarda anahtar teslim fiyatının yüzde 90'ı, ikinci el araçlarda aracın kasko değerinin yüzde 80'ine kadar kredi kullandırmasında da değişikliğe gidildiğini kaydeden İbrahim Öcal, "Eskiden bankalar ikinci el araç satın salmak isteyene yüzde 80'e kadar kredi veriyordu. Kullanıcılar araç satın almak için geriye kalan yüzde 20'yi nakit olarak karşılıyordu. Şimdi bu oran yüzde 60'a kadar düşürüldü. Böylece bilinçli tüketici, parasının yetmediği sıfır aracı almıyor, ikinci el araçlara yöneliyor" diye konuştu. AÖ (/) 03.02.2014 FOTOĞRAF) /////// 'Adana'nın, 30 yıllık hizmet alacağı var' AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, akademisyenler, bürokratlar ve işadamlarınca oluşturulan Platform Adana'nın konuğu olup, "Adana'nın 30 yıllık hizmet alacağı var" dedi.
Abdullah Torun, 'Adana Geleceğini Tartışıyor' konulu toplantıda, Adana'nın içinde bulunduğu durumu, eksikliklerini, yapılması gerekenleri ve kentin gerçek anlamda vizyon kazanması için hazırladığı projeleri anlattı.
Torun, "Adana'nın sahip olduğu zenginliklerin ortaya çıkarılıp, layıkıyla değerlendirilmesi, kentin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkınmasında, Büyükşehir Belediyesi'ne çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Büyükşehir Belediyesi; ulaşılabilirlik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık temelleri üzerinde hizmet vererek, Adana'nın kalkınmasında lokomotif olmalı" dedi.
Belediyenin bugüne kadar kavgacı ve uzlaşıdan uzak anlayışla yönetildiğini öne süren Torun, şunları söyledi:
"Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar kavgacı ve uzlaşıdan uzak zihniyetle yönetilmesinden dolayı, maalesef hizmetin lokomotifi olma becerisini gösteremedi. Geldiğimiz noktada, çalışanlarının maaşını ASKİ'den aldığı borçla ödeyen, Adanalıyı borç batağına sokan zihniyet yüzünden, Adana'nın ve tüm Adanalı hemşerilerimin, 30 yıllık hizmet alacağı var. İşte bu yüzden, 'Sensiz olmaz!' diye seslendiğimiz hemşerilerimizin desteğiyle göreve geldiğimizde, vatandaşlarımızı slogan değil, hizmet belediyeciliği ile tanıştırmaya kararlıyız."
PROJELERİNİ ANLATTI
Toplantıda, platform üyelerinin yönelttiği soruları da yanıtlayan Abdullah Torun, Adana için hazırladıkları ve görsel çalışmalarının tamamlanmasının ardından, önümüzdeki günlerde kamuoyuna tüm ayrıntılarıyla açıklayacağı projeler hakkında bilgiler verdi. Torun, "Tarım arazileri dışında kurulacak uydu kentler, Seyhan Nehri çevre düzenlemesi, mevcut metroyu otogar, hastane, üniversite, alışveriş merkezleri gibi ana arterlere bağlayacak hafif raylı sistem, Afet Parkları, Balcalı Köprüsü, Işıksız Bulvarlar, Tepebağ Arkeo-Park, Sahil Yolu, Sinema ve Film Platoları, Kent Meydanı, Çevre Yolları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle yapılacak 100 bin yatak kapasiteli oteller ve daha bir çok projemiz ile Adana'yı marka kent yapmaya kararlıyız. Adana'nın saklı zenginliklerini bir bir ortaya çıkaracağız. Daha modern, daha güvenli, daha huzurlu bir Adana'yı, kısır çekişmelerden uzak bir anlayışla, merkezi hükümetimizin de desteğini alarak, tüm halkımızla birlikte inşa edeceğiz" diye konuştu. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) /////// ABD'li Belediye Başkanı Rogero, CHP'li kadınlarla buluştu ABD'nin Konoxville Şehri Belediye Başkanı Demokrat Partili Madeline Rogero, CHP Adana İl Başkanlığını ziyaret ederek CHP'li kadınlarla bir araya geldi.
CHP Adana İl Sekreteri Nadir Mayaoğlu'nun konuk ettiği Konoxville Belediye Başkanı Madeline, CHP'li kadınlarla yaptığı sohbette hemcinslerinin siyasetteki önemine değinerek Adana'dan ve CHP'den oldukça etkilendiğini söyledi.
Kendi siyasi yaşamından örnekler veren Rogero "Ben bir dönem önce de belediye başka adayı olmuştum, çok az oyla o seçimi kaybettim. Ancak seçimi kaybetmem beni daha da cesaretlendirdi, yılmadan, durmadan halkın arasına karıştım, halka yönelik çalışmalara hız verdim ve bu dönemde yeniden aday olup seçimden başarıyla çıktım. Benim bu çalışmalarımda başarıyla çıkmamın en büyük nedeni halkla iç içe olmam ve halktan yana politika üretmemdir. Bu da şunu gösteriyor ki halkla kaynaşmayı başaramayan politikacının başarıyı yakalama şansı olamaz" dedi
CHP Adana İl Sekreteri Nadir Mayaoğlu ise Amerikan Demokrat Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi'nin birbirlerine çok benzediğini belirterek "Sosyal demokrat partilerin halktan yana çalışmalar ve projeler üretmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur, biz Cumhuriyet Halk partisi olarak halktan yana projelerimizle başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum" diye konuştu. .
CHP'nin son tüzük değişikliği ile kadınlara siyaset yapmaları konusunda büyük destek verdiğini de sözlerine ekleyen Mayaoğlu "CHP'de kadınların ve gençlerin siyasette daha etkin olmaları için kadın ve genç kotasını arttırdık. Şu ana partimizde daha önce yüzde 25 olan kadın kotası yüzde 33 ve ilk kez yüzde 10'luk gençlik kotası tüzüğümüzde yer aldı" diye ifade etti. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) /////////////   //////// Sözlü'den hayvanlara şefkat MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, hayvan severliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.
Sözlü, gerek kent merkezinde olsun, gerekse köylerde olsun gördüğü her hayvana sevgisini hissettiriyor. Ama özellikle köpeklere olan ilgisi hayli fazla. Kendisi de köy çocuğu olan Sözlü bu sevgisinin sırrını ise "İnsanlara en sadık varlık" olarak açıklıyor.
Hayvanların yaşam hakkına vurgu yapan Başkan Hüseyin Sözlü, "İnsanlar sanıyor ki bu dünya sadece bizim için yaratılmış, bize bahşedilmiş. Hayır değil; yaşam, biz insanların olduğu kadar onların da hakkı. Dünya bizim için olduğu kadar onların yaşamaları için de yaratılmıştır. Bizler her türlü ihtiyacımızı karşılayabiliriz ama onların bu imkanı yok. İnsanlar aç kalsa da susuz kalsa da herhangi bir tehlikeyle karşı karşıya kalsa da sorununu çözebilir. Ama hayvanlar çaresizdir" dedi.
"Hayvanların da aşa, sevgiye, ilgiye ihtiyacı var" diyen Sözlü göreve seçilmesi halinde sadece insanlar için değil, hayvanlara da hizmet vereceklerini, çağdaş barınaklar yapıp, doğal yaşam alanları oluşturacaklarını belirtti. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) ////////// Miniklerden, Aldırmaz'a teşekkür İNCİRLİK 10. Tanker Üs Komutanlığı Gökkuşağı Çocuk Yuvası'nın öğrenci ve öğretmenleri, okullarına oyun grubu hediye eden ve park düzenlemesi yapan Adana Büyükşehir belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a teşekkür ziyaretinde bulundu. Zihni Aldırmaz'a teşekkür eden minikler, kendi yaptıkları resimleri, bir çiçek demetiyle birlikte sundu. Aldırmaz çocuklarla tek tek ilgilendi ve onlarla fotoğraf çektirdi. Çocuklara ve öğretmenlere çeşitli hediyeler veren Zihni Aldırmaz, okulun ihtiyaçlarından haberdar edilmesi halinde elinden gelen desteği vereceğini söyledi. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) /////// Gençlerin mutluluğuna ortak oldu ADANA Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Mustafa Dinç ile Dilek Kılıç'ın (Dinç) hayatını birleştirdiği düğünde, genç çiftin nikahını kıydı. Sular Vip Salonu'nda gerçekleştirilen düğün törenine çok sayıda davetli katıldı. Nikahı kıyan Zihni Aldırmaz, genç çifte mutluluklar diledi. Dinç çiftine fincan takımı hediye eden Zihni Aldırmaz, "Törelerimize göre bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Sizden iki fincan kahve içme sözü istiyorum. Böylece 80 yıl mutluluk garanti" dedi. Halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı düğünde çiftin nikah şahitliklerini ise eski Doğru Yol Partisi Adana İl Başkanı ve eski milletvekili İbrahim Cevher Cevheri, Kazım Ağcabay, Şinasi Karaaslan ve Mustafa Çekintaya yaptı. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) ///////// Adana'ya yoga merkezi ADANA'da birçok kişinin merakla beklediği ve orijinal yoga sisteminin uygulandığı Yoga Academy, hizmete girdi. Gazipaşa Bulvarı Kısacık Apartmanı 3'üncü katta hizmete giren merkezin açılışına Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Genel Sekreteri Kenan Akçay, uzman doktorlar, iş kadınları ve davetliler ilgi gösterdi.
Ekip çalışmasıyla açılan Yoga Academy Adana'nın yöneticilerinden Ece Akçay, buranın İstanbul merkezli profesyonel bir yoga okulu olduğunu söyledi. Akçay, merkezin Türkiye ve dünya çapında 80'den fazla şehirde hizmet sunduğunu vurguladı.
Günümüzde yaygın olan sözde yoga türlerinin aksine Yoga Academy Adana'nın orijinal kaynaklara göre yoga uygulayacağını belirten yönetici ve eğitmen Eyüp Başaran, "Yoga, insanı her yönüyle geliştiren ve bilimsel gerçeklere dayanan 8 basamaklı bir yöntem bilimdir. Orijinal yoga sistemi, fiziksel, zihinsel ve duygusal işlevlerin dengelenmesini ve gelişmesini sağlayan, sağlık ve huzuru koruyan, gevşetici, dinlendirici ve keyifli bir uygulamadır" dedi. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) /////// MMO'da Atıcı yeniden başkan TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Makine Mühendisler Odası (MMO) Adana Şubesi'nde güven tazeleyen Demokrat Mühendisler Grubu Yönetim Kurulu görev bölümü yaptı. Hüseyin Atıcı yeniden şube başkanlığı görevine seçildi.
MMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine Hüseyin Kalantör, Şube Yönetim Kurulu Sekreterliğine Erdal Taş, Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyeliğe ise Ümit Galip Uncu getirildi. Hasan Emir Kavi, Berrin Ataşer ve Mustafa Demiryürek yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. MMO Adana Şubesi Yedek Yönetim Kurulu ise Cem Boğa, Özgür Habib Tuştaş, Arzu Pekdur, Erol Zorlu, Onur Sami Yalaki, Uğur Özel, M. Kerem Fetullahoğlu'ndan oluştu.
MMO Adana Şube Başkanlığı'na yeniden seçilen Hüseyin Atıcı, üyelerle birlikte karar alma, birlikte üretme, birlikte yönetme ilkesiyle hareket etmeyi sürdüreceklerini belirtti. Atıcı, "MMO Adana Şubemizi çağdaş, aydınlık, demokratik, ilerici, toplumcu, laik bir anlayışla birlik içinde koruyup, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da; üyelerle birlikte karar alma, birlikte üretme, birlikte yönetme ilkesiyle hareket ederek, toplumsal sorumluluğumuz gereği toplumsal muhalefetin odağında yer almayı, onurlu yürüyüşünü ve dik duruşunu sürdüreceğiz" diye konuştu. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) /////////// CHP'li Çetin'den dönüşümü birlikte yapma sözü CHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Avukat Soner Çetin, Belediye Evleri sakinlerine 'kentsel dönüşümü birlikte yapma', öğrencilere de yurt açma sözü verdi. Çetin, "Halkın karar vermediği bir dönüşümü kabul etmem, öğrencileri yurtsuz bırakmam" diye konuştu.
Soner Çetin'in önceki akşamki programına CHP PM üyesi ve eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın da eşlik etti. Çukurova Belediyesi'nde düzenlenen toplantıda partililere ve Belediye Evleri'nden gelen vatandaşlara hitap eden Soner Çetin, "Kentsel dönüşüm ve yenileşme çalışmaları konusunda bir efsane olan sayın Murat Karayalçın'ın yanında söz veriyorum; Belediye Evleri'ndeki yenileşme halkın rızası alınarak gerçekleşecek, rahat olun" dedi.
KENT KONSEYİNE ÖZEL BİNA
Halen Çukurova Belediye binası içinde bir ofisi kullanan Kent Konseyi için özel bir bina yapma sözünü de vere Çetin, şöyle devam etti:
"Mahalle birimlerinden oluşan Kent Konseyi halkın her kesiminin temsil edileceği bir büyük oluşum olacak. Konseyden alınan kararları belediye olarak önemle değerlendireceğiz. Belediye Evleri için planladığımız çalışmayı da halkın oluru, rızası, talebi ve hiç kimsenin mülkiyet hakkını zedelemeden gerçekleştireceğiz; çünkü biz sosyal demokratız."
ÖĞRENCİLERE MODERN YURT
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun özellikle üniversite öğrencileri için yurt yapılması yönünde kararlı bir yaklaşım sergilediğini hatırlatan Çetin, "Ne yapıp edip, bir formül üreteceğiz ve özellikle de ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine yasal altyapısını da hazırlayarak modern bir yurt yapacağız" diye konuştu. CHP Çukurova İlçe Başkanı Haşmet Biçer'in ardından kürsüye gelen CHP PM üyesi Murat Karayalçın büyük ilgiyle izlenen bir konferans verdi, ardından seçim merkezini ziyaret etti. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF) ////////// 'Güney Seyhan'a yeni Hayal Park kurulacak' AK Parti'den yeniden aday gösterilen Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, seçilmesi halinde Seyhan'ın güney mahallelerinin tümüne hitap edecek kapasitede bir Hayal Park inşa edileceğini açıkladı.
İlk hizmet döneminde kuzeye yapılan Hayal Dünyası'nın çok beğenildiğini belirten Azim Öztürk, yürüyüş yolları, açık hava spor aletleri, yüzme havuzu, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ile süs havuzları ve dinlenme alanlarının bulunacağı yeni Hayal Park'ın öncekinden daha çok beğeni toplayacağını ifade etti. Öztürk, yeni Hayal Park'ın Barbaros, Akkapı, Yenibey, Bey, Gülpınar, Meydan, Dağlıoğlu, Mirzaçelebi, Dumlupınar, Havuzlubahçe, Gülbahçesi, Hürriyet, Mıdık ve Hadırlı Mahalleleri başta olmak üzere tüm güney bölgesi mahallelerine hitap edeceğini kaydetti.
Öztürk, "Seyhan'ımızın her mahallesi bizim için aynı öneme sahiptir. Yediden yetmişe herkesin hizmetlerimizden adaletli bir şekilde yararlanması önceliğimizdir. Bu anlamda güney mahallelerimizde kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarımızı planlarken öncekinden daha büyük ve içerik açısından daha zengin olacak bir Hayal Park'ın yerini şimdiden belirledik. Yeni hizmet dönemimizin ilk yılında bu önemli projemize başlamış olacağız" diye konuştu. BY(BY)(03.02.2014, FOTOĞRAF)  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.