Öne Çıkanlar kurban polis deprem darbe meteoroloji

Bu haber kez okundu.

Dha Çukurova Bölge Haberleri (Adana-1)
ÇUKUROVA BÖLGE HABERLERİ (ADANA-1)
Çelikcan'dan asfalt denetimi ADANA'nın merkez Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Kazım Başer Mahallesi'ndeki asfalt çalışmalarını yerinde inceleyip, vatandaşların memnuniyetini ölçtü.
AK Parti'den yeniden aday olan Mahmut Çelikcan, "Bizim görevimiz vatandaşımıza en iyi şekilde hizmet etmektir. Bunu da geride kalan 5 yıl boyunca çok şükür en iyi şekilde başardık. Yüreğir'de bir çok ilklere gerçekleştirerek halkımızı AK Parti belediyeciliği ile tanıştırdık. Bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek" dedi.
Yüreğir'in sokaklarına karayolları standardında asfalt döküldüğüne dikkat çeken Çelikcan'la sohbet eden Kazım Başer sakinleri de hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) /////////// 'Gazetecilik yargılanıyor' ÇUKUROVA Kitap Fuarı'nda söyleşi ve imza günü etkinliği için Adana'ya gelen CHP İzmir Milletvekili ve Gazeteci Mustafa Balbay, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni (ÇGC) ziyaret edip, meslektaşlarıyla sohbet etti. Balbay, 65 gazetecinin tutuklu olduğunu belirtip, "Türkiye'de gazeteciler değil gazetecilik yargılanıyor" dedi.
Mustafa Balbay, beraberinde CHP İl Başkanı Orhan Sümer, CHP Çukurova Belediye Başkan Adayı Soner Çetin, CHP Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş ile birlikte ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyeleriyle buluştu.
Adana'nın çok sayıda ünlü gazeteci ve kültür insanı yetiştirdiğini belirten Balbay, Adana'nın Türk medyası için önemli bir yere sahip olduğunu bildirdi. Balbay, basın örgütlerinin Silivri'deki tutuklu ve hükümlü gazetecilere sahip çıktığını hatırlatarak, "Silivri'deki asker, polis ve rektör gibi diğer meslek grubu tutuklu ve hükümlüler bize imreniyorlardı. 'Bizim meslektaşlarımız sizin meslektaşlarınız gibi bize sahip çıkmıyorlar' diyerek sitemde bulunuyorlardı" dedi. ÇGC Başkanı Esendemir'in 65 tutuklu gazetecinin bulunduğunu söylemesi üzerine Balbay, "Türkiye'de gazeteciler değil, gazetecilik yargılanıyor" diye konuştu. Balbay, gazetecilerin sorunlarının her geçen gün arttığını, bunların çözümü konusunda, yapılacak çalışmalara her türlü katkıyı sunacaklarını kaydederek, "Gazete patronları ve gazeteciler mürekkep dışında başka bir şey yalamamalıdır" dedi. Esendemir de gazetecilerin sorunlarının artmasına rağmen çözümü ve örgütlenme konusunda sıkıntılar çekildiğini, bu yapılandırmaların özellikle sendikalaşma alanında geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.
Esendemir, TBMM'deki gazeteci kökenli milletvekillerinin ifade özgürlüğünün geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarına inandığını vurgulayarak, "Sayın Balbay'ı TBMM'deki sesimiz olarak görüyoruz" dedi. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) //////////////// Aldırmaz'dan köylü öğrencilere kitap ÇUKUROVA Kitap Fuarı'nı ziyaret eden Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, belediye standında çok sayıda öğrenciye kitap hediye ederken, köylü öğrencilerin okul kütüphanesine kitap desteği sağladı.
Stantları geçen Zihni Aldırmaz, Aladağ İlçesi'ne bağlı Gerdibi Köyü'nden gelen öğrencilerle karşılaştı. Gerdibi İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri, yeni açtıkları okul kütüphanesi için kitap desteğinde bulunmalarını istedi. Köylü öğrencilerin kitap sevgisi karşısında duygulanan Aldırmaz, miniklerin beğendikleri kitapların kütüphaneye ulaştırılması için talimat verdi.
Adanalı Yazar Muzaffer İzgü, Vehbi Vakkasoğlu, Vural Savaş ve Yüksel Mert'in kitap imzaladığı stantları da ziyaret eden Aldırmaz yazarlarla bir süre sohbet etti. Vehbi Vakkasoğlu ve Yüksel Mert, Aldırmaz'a imzalı kitaplarını hediye etti.
Fuarı değerlendiren Aldırmaz, "Adanalılar fuara yoğun ilgi gösterdiler. Görüldüğü gibi öğrencilerimiz ve halk fuara akın etmiş durumda. Bu görüntü Adana'nın bugünü ve geleceği adına bizi mutlu ediyor. Bu tür fuarlar kentin zaten güçlü olan kültür-sanat altyapısını daha sağlam hale getirecektir" dedi. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) ///////////// Trafik 3 alt geçitle rahatlayacak ADANA Büyükşehir Belediyesi'nce Atatürk Caddesi ve Türkmenbaşı Bulvarı'nda projelendirilen 3 alt geçit, hizmete girdiğinde kent içi ulaşımda rahatlama sağlayacak.
Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Sular mevkiindeki demiryolu alt geçidinin tamamlanma aşamasına geldiğini, kısa süre sonra Atatürk Caddesi ile Kenan Evren Bulvarı'na doğrudan ulaşım sağlanacağını söyledi. Denizli Mahallesi'ne de demiryolu üzerinde iki alt geçidin yapımının sürdüğünü aktaran Aldırmaz, bunlardan birinin Türkmenbaşı Bulvarı ile Havaalanı Kavşağı'nı bağlayacağını, diğerinin ise Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ile Havaalanı Kavşağı'na ulaşacağını bildirdi.
Aldırmaz, görevde oldukları süre içinde önemli projelere imza attıklarını belirterek, "Kentin ulaşım sorununu çözmek için önemli hamleler yaptık. Tüm yolları asfaltladık, yeni bulvarlar açtık ve 48 köprüyü Adana'nın hizmetine sunduk. Şimdi alt geçitleri tamamlıyoruz. Adana'yı kuzeyden güneye, doğudan batıya birbirine bağlıyoruz" diye konuştu. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) //////////// Zenbilci'den dayanışma sözü ADANA'nın merkez Sarıçam Belediye Başkanı AK Parti'li Ahmet Zenbilci, yeniden aday gösterilmesinin ardından belediye personeliyle bir araya gelip, dayanışma mesajları verdi.
Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalışan işçilerle buluşan Başkan Ahmet Zenbilci, birlik ve beraberlik içinde yeni dönem için çalışarak Sarıçam'ı daha iyi yerlere getireceklerini söyledi.
Sofulu Belde Belediyesi ile Sarıçam İlçe Belediyesinde 10 yıldır hizmet verdiklerini anımsatan Başkan Zenbilci, "Geride kalan süre içinde hiçbir çalışanımızın maaşını geciktirmedik. Tüm işçilerimizin maaşlarını zamanında ödedik. Biz 2004'de belediye başkanı olduğumuzda o gün çalışan arkadaşlarımız 3 yıl boyunca maaş alamamış ve içerde tam 36 aylık maaşları ve ikramiyeleri vardı. Tamamını bu kardeşiniz ödedi. Hiçbir çalışanın ve işten çıkartılan tazminatçının alacağı kalmadı. Ayrıca hiçbir arkadaşımız da siyasi tercihinden dolayı işten çıkartılmadı. Geride kalan 5 yıllık süre içinde ilçemizin tüm alt yapı hizmetlerini tamamladık. İmar planlarımızın bir kısmı Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçti. Önümüzdeki 5 yıl Sarıçam'ın büyümesi ve gelişmesi sürecidir" diye konuştu. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) ///////// 'Seyhan'da 21 bin seçmen silinmiş' CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, ilçede 21 bin 656 seçmenin listelerden silindiğini iddia etti. Karalar, "Listelerden silinmenin üç nedeni olabilir. Ya bu seçmenler ölmüştür. Ya ikametlerini taşıdılar, hala yeni adreslerine kayıt yaptırmadılar, ya da aynı ikamette yaşamaya devam ederken listelerden silinmiş olabilir" dedi.
Zeydan Karalar, Seçim Koordinasyon Merkezi'ndeki ekip arkadaşlarının 2011 yılı seçmen listeleri ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden yaptıkları araştırma sonucu 21 bin 656 seçmenin silindiği sonucunun ortaya çıktığını açıkladı.
Karalar, "Araştırmalarımızda anayasal hak ve vatandaşlık görevi olan oy kullanma işlemini 21 bin 656 vatandaşın yapamayacağını gördük. Her seçmen üzerine düşen görevi yerine getirerek, muhtarlıklarda askıya çıkan listeleri kontrol etmelidir. Seçmen liste sorgulaması CHP Genel Merkezi'nin oluşturduğu ve internet üzerinden ulaşılabilen e-seçmen uygulamasıyla yapabilecek. Bununla birlikte yine internet üzerinden www.ysk.gov.tr adresinden bilgilere ulaşılabilecek" dedi.
Listelere itirazların 23 Ocak'a kadar yapılabileceğini vurgulayan Karalar,
seçmen kütüğünde yer almayan kişilerin ne yapması gerektiği konusundaysa şu bilgileri verdi:
"Seçmen listesinde adı olmayan kişinin, bulunduğu ilçenin belediyesine elektrik, su, sabit telefon faturası, kira sözleşmesi ya da tapu kaydıyla başvurarak 'numarataj belgesi' alması gerekiyor. Kişi aldığı belgeyle İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne başvuruda bulunup adres kaydını yaptıracak ve sonra İlçe Seçim Kurulu'na başvurarak seçmen listesine kaydının yapılmasını talep edecek." BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) ///////// 'Bu şehir artık ayağa kalkmalı' AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun,
Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) üyelerine görüş ve projelerini anlattı. 'AGİAD Adayları Dinliyor' etkinliğinde Adana'nın gelişmesi üzerine tespitlerde bulunan Abdullah Torun, "Amacımız Adanalılık ruhu ortak paydasında buluşup çatışma ve çekişmelere son vermek, uzlaşı kültürünü hakim kılıp, hak ettiği hizmetlerle Adana'yı ayağa kaldırmak" dedi.
Kentlerin; tarımda, sanayide, ticarette, ekonomide, istihdamda ve şehircilik hizmetlerinde kalkınabilmeleri yolunda, uzlaşı kültürüne ve hizmete odaklı bir zihniyete sahip yerel yönetimlere çok büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Abdullah Torun, Adana'nın sahip olduğu potansiyelin layıkıyla değerlendirilmesi, kente yeni ve büyük yatırımların kazandırılması için, tüm girişimcilerin ve iş dünyasının temsilcilerinin, çözüm ortağı ve kolaylaştırıcıları olacağını anlattı.
'KENTE HİZMET EDECEK HER PROJEYİ DESTEKLERİZ'
Genç işadamlarının sorularını da yanıtlayan Torun'un, başta trafik olmak üzere, çevre yolları, yeni uydu kent alanları, alt ve üst yapı eksiklikleri gibi sorunları kısa sürede çözerek, kente soluk aldıracaklarını ve modern bir şehirde olması gereken çok çeşitli projeleri hızla gerçekleştireceklerini ifade etti.
AGİAD Başkanı Tamer Gülcan ise "Bu yerel seçimin Adana için büyük önemi var. Nasıl bir Adana hayal ettiğimizi Sayın Abdullah Torun ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Seçildiği takdirde, Adana'ya çok güzel ve kalıcı hizmetler yapacağının umudunu taşıyor, kendisine teşekkür ediyoruz" diye konuştu. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) /////////// Sokak kedilerinin dedesi! ADANA'nın Karaisalı İlçesi'nde emekli işçi 70 yaşındaki Ercan Kuşçu, bahçeli evinde 30 sokak kedisinin beslenme ihtiyacını karşılıyor. Her gün tavuk eti ve ciğeri satın alıp, bahçesine gelen kedilere veren Ercan Kuşçu, emekli olduktan sonra en büyük dostlarının kediler olduğunu söyledi.
Kedilerini çok sevdiğini belirten Kuşçu, "Onlar benim için çok değerli, onları beslemek bana büyük mutluluk veriyor. Şuan da 30'a yakın kedi besliyorum. Eve geldiğim zaman beni kapıda karşılıyorlar. Kedilerim için her gün kasaptan tavuk, ciğer alıyorum" dedi.
Hayvan sever Kuşçu, ilçedeki sokak hayvanlarının beslenmesi için hemşehrilerinin artık yemekleri çöpe atmayıp, bir duvar kenarına bırakmalarını da istedi. OK(BY/ )(20.01.2014, FOTOĞRAF) ///////////// Optimum'da resim sergisi ADANA'da çocukların yaş ve gelişim evreleri dikkate alınarak çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Optimum Çocuk Kulübü'nde geçtiğimiz yıl boyunca minik ellerin ortaya çıkardığı eserlerin sergisi açıldı.
Yüzlerce çocuk için sanatın, bilimin, düşüncenin ve hayata dair birçok şeyin yanı sıra doyasıya eğlencenin adresi olarak da gösterilen Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Eğlence Merkezi'ndeki '2013 Çocuk Kulübü Sergisi' büyük beğeni kazandı. Aileleri alışveriş yaparken Çocuk Kulübü'nde güvenli bir ortamda, uzman eğitmenler nezaretinde el becerisi ve zeka yeteneğini geliştirici etkinliklere katılan çocukların birbirinden güzel eserlerinin yer aldığı sergi 31 Ocak tarihine kadar gezilebilecek.
Çocukların, tüm yaratıcılıklarını kullanarak oluşturdukları eserlerin özenle saklanmasıyla oluşturulan sergiyi, eserleri ortaya çıkaran çocuklar ve aileleri de gezdi. Hem eğlenip hem öğrenerek yaptıkları eseri sergide gören çocuklar önce şaşkınlık sonra sevinç yaşadılar. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) ///////////// Baro'da şiir-müzik dinletisi ADANA Barosu, şiir ve müzik dinletisi etkinliği gerçekleştirdi. Şair Ataol Behramoğlu ile Besteci Haluk Çetin, birlikteliklerinin 20'inci yılında Adanalı avukatların huzuruna çıktı. Adana Barosu Tesisleri'ndeki etkinlikte Ataol Berhamoğlu, hem kendi şiirlerinden, hem de sevdiği şairlerin eserlerini okudu. Müzisyen Haluk Çetin de gitarı eşliğinde şarkılar söyledi.
Yoğun ilgili gören etkinlikte Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Berhamoğlu'nun, 'Yangın Yeri' adlı şiirini yorumladı. Program sonunda sanatçılara çiçek takdim edildi. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF) ///////// MHP'li Çalışkan Şeyh Cemil Nardalı'yı yad etti MHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Abdullah Çalışkan, Akkapı Mahallesi'ndeki Şeyh Cemil Nardalı'nın mezarını ve Şeyh Cemil Nardalı Konağı'nı ziyaret edip, Kurtuluş Savaşı'nda verdiği mücadele ve sonrasında bölge halkına yaptığı katkı nedeniyle Şeyh Cemil Nardalı'nın halkın gönlünde 'paşa' unvanını hak ettiğini söyledi.
Adana'yı düşman işgalinden kurtarma adına Fransız işgaline karşı ve yerli işbirlikçileri olan Ermenilere karşı çok şanlı bir mücadele verildiğini vurgulayan Abdullah Çalışkan "Bu şanlı mücadelenin içerisindeki en önemli şahsiyetlerden biri de şu anda içerisinde bulunduğumuz bu kutsal mekanda yatmakta olan Şeyh Cemil Nardalı Efendi'dir. Bu şeyh Cemil Nardalı Efendi o zaman Adana'mızın diğer büyüklerinden olan Karaafad, Karafatma, İbo Osman gibi büyüklerle birlikte Adana'nın kurtuluşu için çok büyük mücadeleler vermiştir. Şeyh Cemil, bu mücadele ile kalmamıştır, aynı zamanda Adana'nın kurtuluşundan sonra bu bölgenin imarı için, bu bölgede yetim kalan çocuklar için yaptıklarıyla ve her bakımdan gerçek bir beyefendi olarak aslında bir paşalık unvanını hak ediyordu. Şeyh Cemil Nardalı bu nedenle bizim nezdimizde paşadır. Adana'nın kurtuluşu için çok büyük mücadeleler vermiştir. Biz onu verdiği mücadeleden dolayı hürmetle yad ediyoruz" diye konuştu. BY(BY)(20.01.2014, FOTOĞRAF)
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.