Öne Çıkanlar Öğretim Üyesi AB Konseyi Başkanı çin patlama Bitlisteki Çığ Faciasında Şehit Sayısı 5e Yükseldi! Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor Başbakan Binali Yıldırım: Yargı muafiyeti düzenlemesinde değişiklik olmayacak

Bu haber kez okundu.

Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

En İyi Kamu Yönetimi Kategorisi'nde Adana firması Türkiye 1'incisi SAMPAŞ'a Avrupa'dan ödül Merkezi Adana'da bulunan Uluslararası Bilişim Şirketi SAMPAŞ, Euro Cloud Awards (Avrupa Bulut Ödülleri) En İyi Kamu Yönetimi Kategorisi'nde Türkiye 1'incisi oldu.
Vodafone bponsorluğunda, Intel, Oracle, EMC ve IDC gibi şirketlerin desteğiyle ve Bizz Consulting temsilciliğinde Türkiye'de ilk kez düzenlenen Euro Cloud Awards'ın Türkiye ayağı, Avrupa'nın bulut bilişim konusundaki en saygın kuruluşu olan Euro Cloud tarafından gerçekleştirildi. Türkiye 1'incisi seçilmesinin ardından, SAMPAŞ'ın ülkeyi Avrupa'da temsil etme süreci başladı. Avrupa'dan 30 ülkenin katılımıyla düzenlenecek yarışmada dereceye girenlerin ödülleri, Lüksemburg'da yapılacak Euro Cloud Kongresi'nin ilk günü gala gecesinde verilecek.
TÜRKİYE VE ADANA ADINA MUTLUYUM
SAMPAŞ'ın İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, "Ülkem adına çok mutlu oldum. Dünyada henüz 4-5 yıldır uygulama alanı bulan bu yeni teknoloji, bilişim dünyası ve insanlığa yeni hizmetler sunuyor. Dünya için dahi henüz yeni sayılan yüksek teknolojili bu alanda, ülke birincisi olmak bizi çok onurlandırdı. Üstelik kamu hizmetlerini daha hızlı ve kaliteli yürütmek adına yaptığımız bu projeyle Türkiye 1'incisi olmak, ödülü çok daha anlamlı kılıyor" dedi.
YENİ BİR DÜNYA TEKNOLOJİSİ
Aynı zamanda Adana'da son 3 yıldır vergi rekortmeni olan SAMPAŞ'ın sektörün en güçlü Ar-Ge'sini bünyesinde barındırdığını belirten, Karakaya, şöyle konuştu: "SAMPAŞ, kentler ve kentte yaşayan yurttaşlar için insan odaklı çözümler üretiyor. Bu anlamda teknolojinin insanın hizmetinde olmasını çok önemsiyoruz. Euro Cloud'un Avrupa toplumlarında yaygınlaşması için desteklediği bu yeni bulut bilişim teknolojisi, bizim de hızlı ve kaliteli çözüm ve hizmetleri Türk insanına sunmak için benimsemiş olduğumuz bir teknolojidir. Biz SAMPAŞ olarak bu teknolojiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarına 3 yıl önce başladık. Kamu kuruluşlarının verdiği kamu hizmetlerinin optimal maliyetlerle sunulmasını sağlamak ve bilişimin etki alanını bütün ülkeye yaymak için kapsamlı çalışmalar yaptık. Şimdi ülkemizi Avrupa'da temsil etme sürecimiz başlıyor." -KUTU-1
EURO CLOUD NEDİR?
EuroCloud, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 Avrupa ülkesinin içinde yer aldığı bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon. EuroCloud'un amacı; Bulut Bilişim konusunda toplumda farkındalık yaratmak, Bulut Bilişim standartlarının belirlenmesinde aktif rol almak, şirketler arasında bir bilgi paylaşım ağı kurmak ve Avrupa yönetimleri ile endüstriyi bir araya getirmek. KUTU-2
BULUT BİLİŞİM (CLOUD COMPUTING)
Bulut Bilişim, kullanıcıların yerel konumlarında; herhangi bir işlem, yazılım, veri erişimi veya servis altyapısı gerekmeksizin, alınacak hizmetin uzaktan sağlanabilmesini içeren servisler bütünüdür. Bilgi teknolojileri kapsamında mevcut yazılım, donanım, veri saklama gibi temel ihtiyaçların uzak bir bilgisayardan internet bağlantısıyla sunulmasıdır. Bulut Bilişim ile yerel ve merkezi kamu kuruluşları; donanım, veri ve yazılım ihtiyaçlarını istedikleri kadar genişletebilecekleri esneklikte bir merkezden sağlayabilmektedirler. Bu sayede, kamu çalışanları ve vatandaşlar tüm hizmetlere internete erişen her türlü cihazdan anında erişerek gereksinimlerini giderebilmektedirler.
EŞ(12.10.2013 FOTOĞRAFLI) /////////////// Adana'nın Türk edebiyatına son armağanı Elvan Ebinç'ten 'Kağıttan Köprüler' TÜRK edebiyatına çok sayıda yazar, şair ve edebiyatçı kazandıran Adana'da, son olarak kadın yazar Elvan Ebinç 'Kağıttan Köprüler' romanı ile dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz temmuz ayında piyasaya çıkan roman, ülke genelindeki edebiyat çevrelerinden olumlu tepkiler aldı.
Kapağında 'Doğuyla batı arasında geçen mistik bir papirüsün izinde unutulmaz bir aşk ve dram hikayesi' sözleriyle tanıtımı yapılan 'Kağıttan Köprüler'in hikayesini, yazarı Elvan Ebinç ile konuştuk.
Yazar kendisini ve doğduğu kenti şöyle tanımlıyor: "Adanalıyım. Aslında bir şehri bir ülkeyi belirten kimliklerimize rağmen dünya insanıyım demek her zaman daha anlamlı olmuştur benim için. Türkiye'nin her yöresinde olduğu gibi üstünde barındırdığı uygarlıklarla yani tarihiyle, sofrasıyla, iç içe girmiş kültürel alt yapısıyla, etkinlikleriyle karma kültürümüzün rengarenk bir yansımasıdır Adana."
EN BÜYÜK HAYALİMDİ
Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul merkezli iki bankanın teftiş kurullarında, sonra da
Adana'da kendi aile şirketlerinde Kalite Yönetim Sistemleri- Bilgi işlem sektöründe çalıştığını anlatan Elvan Ebinç'in edebiyata olan ilgisi, yaşamı sorguladığı bir dönemde başlamış:
"İnsanın kendisiyle tanışması oldukça zorlu bir süreç. Bu süreçte ara sıra bir gökkuşağı gibi görünürdü yazma isteği bana. Sonra malum koşuşturmalar arasında eriyip giderdi. Ben bile unuturdum kendimdekini. İşte kendim için zorlu bir sürecin sonunda aldığım radikal kararlarla kendimde olana döndüm. İçimdeki sesi dinledim. O sesi dinledikçe kendim için doğru olanı seçtiğimin gün be gün ayrımına varıyordum. Kâğıttan Köprüler romanı benim için çok özeldir. Çünkü yıllarca içimde taşıdığım yazma isteğini ve bu dünyaya bir eser bırakma arzusunu aynı isim altında buluşturduğum 'Kâğıttan Köprüler' yaşamımdaki en büyük hayalimdi. Bu anlamda 'Kâğıttan Köprüler' romanı yıllarca içimde yaşattığım bir arzunun, düşüncenin eyleme geçmesiyle o düşünce ve arzunun bir nesne olarak bana geri yansımasıdır. Yani bu dünya ile benim aramda kurulmasına vesile olan kâğıttan bir köprüdür."
MİSTİK KAVRAMLARLA ÖRÜLÜ
Mistisizme inanan bir insan olduğunu belirten Elvan Ebinç, romanında da bu temelden yola çıkarak bir öykü kurgulamış: "Kâğıttan Köprüler aslında Karma Yasasının nasıl işlediğini anlatan küçük bir prototiptir. Her karakterime Karma görüşünden ayrı bir kimlik giydirdim. Bir karakterimde; geçmişindeki eylemlerinin, seçimlerinin kendi geleceğini nasıl belirleyip, şekillendirdiğini ve evrende yansıdıktan sonra kendisine nasıl geri döndüğünü görürken, diğer karakterde başka bir özelliği görürsünüz. Tabii bunu anlatırken karakterlerimin hayatlarını, hayattaki duruşlarını, görüşlerini, yaşam ve düşünce biçimlerinin okuyucuya aktarımının yanı sıra bir de onların aile bağları, dostlukları, aşkları, hayal kırıklıkları, yaşadıkları bir ihanet sonucu yaşamlarının nasıl tepetaklak olduğunu okursunuz. Bir anda tepetakla olan yaşamlarda verilen tepkiler yani seçimlerle karakterler bu dünyadaki kendi karmasını yani eylemini oluşturur. Ama tüm bunların yanı sıra o duygularımız var ya o duygularımız. İşte o yoğun duygularımızın eyleme geçirdiği fakat elde olmayan nedenlerle sekteye uğrayan bazı girişimlerin zaman içinde ölsek bile bu grift içinde nasıl yavaş yavaş gerçekleştiğini göreceğiz 'Kâğıttan Köprüler'de. Aslında tüm karakterlerimin insana dair doğruları ve hatalarıyla, tüm insani duygu ve çelişkileriyle yaşamın bir etkileşim olduğudur tüm hikâye süresince anlatılan."
EŞ(12.10.2013 FOTOĞRAFLI) ///////////////////////// Mersin'in işgücü araştırması tamamlandı MERSİN Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşgücü Piyasası Talep Araştırması tamamlandı. Yapılan araştırmada her 100 işyerinden 21'inde çalışacak eleman ihtiyacının duyulduğu, il genelinde 3 bin 618 açık iş olduğu belirlendi. Her 100 işyerinden 38'i eleman bulmakta zorlanırken, en fazla açık ise güvenlik görevlisinde.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, işgücü piyasasının talep boyutunu belirlemek amacı ile yapılan 2013 Yılı 1'nci Dönem "İşgücü Piyasası Talep Araştırması" yaptı. Mersin'de, Mayıs-Haziran 2013 döneminde, 10 ve daha fazla istihdamlı 2 bin 915 işyerinde, yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Araştırma sonucuna göre, il genelinde her 100 işyerinden 21'inde açık iş olduğu belirlendi. Her 100 işyerinden 38'i eleman temininde güçlük çekerken, 3 bin 618 açık iş olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, sektörlere göre en yüksek açık iş oranı yüzde 13.6 ile "İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri" sektöründe. Bunu yüzde 9 açık iş oranı ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor faaliyetleri ve yüzde 4.9 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtım sektörü izledi.
Araştırmada, Mersin'de en fazla açık bulunan meslek güvenlik görevlisi olarak belirlendi. Bu mesleği el ve makine dikişçisi, beton ve betonarme kalıpçısı, demirci, beden işçisi, satış ve pazarlama ve kaynakçı meslekleri izledi. Açık işler için yüzde 73.1 oranında asgari bir eğitim düzeyi talep edilirken, yüzde 31 oranında lise ve dengi, yüzde 21 oranında lise altı ve yüzde 21.1 oranında lise üstü eğitimliler talep ediliyor.
İşverenlerce açık işler için iş arayanlardan talep edilen ek beceriler incelendiğinde ise yüzde 80'inin mesleğe ilişkin yeterli bilgiyi, yüzde 67'sinin fiziksel yeterliliği, yüzde 62'sinin takım çalışması becerilerini, yüzde 49.5'inin iletişim ve ifade etme becerisini, yüzde 38.7'sinin hesap yapabilmeyi, yüzde 31.2'sinin bilgisayar destekli çalışmayı, yüzde 30.6'sının sorun çözebilme kabiliyetini, yüzde 20.4'ünün proje tabanlı çalışabilmeyi, yüzde 18.1'inin satış ve pazarlama kabiliyetini, yüzde 7.8'inin de yabancı dil yeterliliğini talep ettiği belirlendi.
Eleman temininde en fazla güçlük çekilen diğer meslekler ise güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi, şoför, satış ve pazarlama, kaynakçı, ambalajcı ve beden işçisi. İşverenlerin yüzde 59.5'i eleman temininde güçlük çekilme nedeni olarak tecrübeli eleman bulunamama, yüzde 51.3'ü yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulunamama, yüzde 46.4 ü meslekte eleman bulunamama, yüzde 17.8'i çalışma ortam ve koşullarının beğenilmeme ve yüzde 15.2'si ücretin yeterli bulunamamasını gösterdi.
AŞ(EŞ)(12.10.2013)(FOTOĞRAF) ///////////// Hyundai Noyaner Plaza açıldı

Hyundai Noyaner Plaza Adana'da törenle açıldı. Açılışta konuşan Hyundai Noyaner Plaza Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Noyaner, otomotiv sektöründe Adana'ya yakışan bir plaza yatırımı kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Konuşmasında Noyaner ailesinin faaliyet gösterdiği sektörler hakkında bilgi veren Sefa Noyaner, grup şirketlerinde 150 kiyiyi istihdam ettiklerini, 5 yıl içindeki hedeflerinin 250 kişi oldugunu belirtti. Noyaner "Yatırımını gerçekleştirdiğimiz plaza, bize ve Adana'ya yakışmalıydı. O yüzden Çukurova Bölgesi'nin en büyük, Türkiye'nin en büyük palazalarından birini Adanamıza kazandırdık" dedi. Yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırımlarıyla 60 kişiye istihdam olanağı sağladıklarını ifade eden Noyaner, şöyle devam etti:
"Öncelikle plazamıza hangi amaçla gelinirse gelinsin hiç kimsenin engelle karşılaşmasını istemedik. O yüzden girişten asansöre 'engelsiz bir plaza' yaptık. Tedarikcilerimizden müşterilerimize plazamızın misafiri olacak herkesin en iyi hizmeti alabileceği konforlu bir ortam yarattık. O yüzden plaza bünyesine çocuk oyun alanları, emzirme odası, gazete okuma alanları kazandırdık. Her türlü iklim şartlarında klimatize edilmiş showrooma farklı özellikler ekledik. İstedik ki, müşterilerimiz kahvesini yudumlarken servisteki otomobilini izlesin. Böylesi ferah alanların yanı sıra insan kaynağına büyük önem verdik. Alanında sektörün tecrübeli isimlerini ailemize dahil ettik. Bütün bunların yanı sıra özellikle servis bölümümüzde bölgede henüz olmayan teknolojik makine ve techizatı da hizmet kalitemiz açısından önemli görerek kentimize kazandırdık. Plazamıza 250 kişilik eğitim ve konferans salonu yaptırdık. Gururla söyleyebiliriz ki, bölgemiz Akdeniz başta olmak üzere Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgesi Hyundai'nin teknik servis personelinden satışçılarına artık eğitim için İstanbul yerine burada yani Adana'da olacaklar."
Hyundai Noyaner Plaza'nın açılışına Hyundai Genel Müdürü Önder Göker, Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü, Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez, Genç İşadamları Derneği Başkanı Tamer Gülcan ve çok sayıda davetli katıldı.
EŞ(12.10.2013 FOTOĞRAFLI) ///////////// 'İçerdekiler' Adana'da sahnelendi LEVENT Kırca Tiyatrosu 'İçerdekiler' adlı oyununu Adana'da sahneledi. Semih Çetin'in 'Hasdal'da Bir Amiral', Gülşah Balbay'ın 'Bir Tek Hasretin İlacı Yok', Nilgül Doğan'ın 'Adını Siz Koyun', Tuncay Özkan'ın 'Hapiste Yatacak Olana Öğütler', Güldal Mumcu'nun 'İçimden Geçen Zaman' isimli kitaplardan esinlenerek Levent Kırca tarafından yazılıp yönetilen oyun, Doğal Park Amfi Tiyatro'da izleyici ile buluştu. Müziklerini ünlü müzisyen Fazıl Say'ın yaptığı oyuna Adanalılar büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık bin 200 kişinin izlediği oyun Andımızın okunması ile başladı. Levent Kırca ve 7 kişilik ekibinin performansı büyük alkış aldı.
SÜ(EŞ)(12.10.2013, FOTOĞRAF) ////////////// Akdeniz'in bütçesi belirlendi MERSİN'in merkez Akdeniz İlçesi 2014 yıl bütçesini 92 milyon 800 bin TL olarak belirleyip onaylandı. Akdeniz Belediye Meclisi, ekim ayı olağan toplantısının 2'nci birleşimini gerçekleştirdi. Toplantıda, ilk birleşimde komisyonlara havale edilen teklifler karara bağlanırken, 2014 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programı da meclis üyeleri tarafından onaylandı.
Akdeniz Belediyesi konferans salonunda yapılan meclis toplantısına Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk Başkanlık etti. Belediye Meclis Başkanı ve üyelerine, 2014 yılında meclis ve komisyon toplantılarında katıldıkları her gün için ödenecek huzur hakkı miktarını içeren Plan ve Bütçe Komisyonu raporu, oybirliği ile kabul edildi. Gündemin 4'üncü maddesinde yer alan, 2014 Mali Yılı Performans programını içeren Plan ve Bütçe Komisyonu raporu, meclis üyelerinin oybirliği ile onaylandı. Yine bir sonraki maddede bulunan 2014 Mali Yılı ücret, vergi, resim ve harç tarifelerini içeren Plan ve Bütçe Komisyonu raporu, kabul edilerek yürürlüğe girdi. Gündemin 6'ncı maddesindeki Akdeniz Belediyesi 2014 Mali Yılı Bütçesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu ile Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu raporları meclis üyeleri tarafından görüşüldü. Akdeniz Belediye Bütçesi, görüşmeler sonunda ve komisyon raporları doğrultusunda 92 milyon 800 Türk Lirası olarak onaylandı. Belediye Zabıta Memurlarına 2014 yılı için uygulanacak fazla mesai ücretinin tespitini içeren Plan ve Bütçe Komisyonu raporu da meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.
ME(AŞ/EŞ)(12.10.2013, FOTOĞRAFLI) /////////// Sanatkarlara iş güvenliği belgesi MERSİN'in Tarsus ilçesinde Madeni Sanatkarlar Odası'nca düzenlenen 'İş sağlığı ve iş güvenliği' eğitimini tamamlayan 375 oda üyesi esnaf sanatkara törenle sertifikaları verildi.
Tarsus Sanayi Sitesi'nde düzenlenen törene Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Tarsus SGK Müdürü Yılmaz Karakoç, oda başkanları ile sertifika alma hakkı kazan esnaf sanatkarlar katıldı. Sertifika dağıtım töreninin açılış konuşmasını yapan Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş, 1 Ocak 2013 tarihinde çıkan 6331 sayılı iş sağlığı ve iş güvenliği yasası gereğince oda üyelerine yönelik iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri düzenlediklerini söyledi. Daha sonra söz alan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer "Üyelerimize en uygun fiyat üzerinden eğitim alma imkanı tanıdık. Bugün bu eğitimlerini tamamlayarak belgelerini almaya hak kazanan üyelerimize sertifikalarını vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Üyelerimizin sorun ve beklentilerine yönelik her konuda oda başkanlarımız ve yerel-genel idare temsilcileriyle görüşme halindeyiz. Esnafımızın menfaatine, esnafımızın lehine olacak her kararı birlikte alıyoruz. Esnafımızla iç içe, omuz omuza çalışmaya devam ediyoruz" diye konuştu
Yapılan konuşmaların ardından iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerine tamamlayan esnaf sanatkarlara sertifikaları Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, Tarsıs SGK Müdürü Yılmaz Karakoç ve diğer protokol üyelerince verildi.
ME(AŞ/EŞ)(12.10.2013, FOTOĞRAFLI) ///////////// Belediyeler Birliği'nden aidat çağrısı Silifke ve Taşeli Belediyeler Birliği Başkanı Bayram Ali Öngel, birliğe üyelik aidatı borcu olan belde belediyelerinin borçlarını ödemesi çağrısında bulundu.
Taşeli Belediyeler Birliği olağan meclis toplantısı, Bayram Ali Öngel başkanlığında Silifke Belediyesi Meclis Salonu'nda yapıldı.
Toplantıya Akdere Belediye Başkanı Şahin Akış, Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuşlu, Narlıkuyu Belediye Başkanı Ali Okur, Yeşilovacık Belediye Başkanı İhsan Küpük, Taşucu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Koçak, Atakent Belediye Başkanvekili Alaattin Ateş ve birlik üyesi meclis üyeleri katıldı. Gündem maddelerinin görüşülerek oy birliği ile kabul edildiği toplantıda, ayrıca belde belediyelerinin birliğe olan üyelik aidatlarının ödenmesi ve birliğe yeni alınan araç konusu ele alındı.
Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Başkan Öngel, birliğin çalışmaları hakkında bilgi vererek "Ancak tüm yürütülen hizmetlerin birliğimize bir mali yükü vardır. Birliğimize üyeli aidatı borcu olan belde belediyelerimiz bu borçlarını kısa sürede ödemeleri gerekir. Bertaraf tesisinin işletilmesi her belediyenin iş makinesi ve iş gücü desteklerinin yanı sıra mali desteğinin de şart olduğu bir hizmet alanıdır. Birliği borcu olan belediyelerimiz bu borçlarını ödesinler" dedi.

Mehmet OKUR / SİLİFKE(Mersin),()
MOAŞ/EŞ)(12.102.2013, FOTOĞRAFLI) ///////////// Silifke'ye yabancı öğretmen ilgisi AVRUPA Birliği Comenius Projesi kapsamında Mersin'in Silifke İlçesine gelen Avrupalı öğretmenler proje ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, çeşitli ziyaretler de gerçekleştirdi. Koordinatörlüğünü Romanya'nın yaptığı Almanya, İtalya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Türkiye'den Silifke Cumhuriyet İlkokulu'nun bulunduğu projenin "Bilgisayar Tabanlı Matematik Eğitimi Uygulamaları Projesi'nin ilk toplantısı Silifke'de gerçekleştirildi. Silifke' ye gelen 23 kişilik yabancı öğretmen grubu, Taşucu Belediye Başkanı Yaşar Açıkbaş'ı makamında ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi. Taşucu'nu da gezen konuk öğretmenler beldenin doğan güzelliklerini görme olanağı buldu. AB fonlarından destek alarak 2 yıl boyunca sürecek öğretmen değişimi projesini başlattıklarını söyleyen Okul Müdürü Ali Tezcan, Proje kapsamında okul öğretmenlerinin de Avrupa'ya gideceklerini ifade etti.
MOAŞ/EŞ)(12.10.2.2013)(FOTOĞRAF) ////////////// Ata Koleji'nden Bir İstanbul Masalı Antakya Ata Koleji Vakfı 2. Başkanı Dr. Cem Tosyalı yönetiminde 2008 yılında kurulan Antakya Ata Koleji Türk Müziği Topluluğu, Kültür Merkezi'nde 'Bir İstanbul Masalı' temalı konser verdi. Koro şefliğini Dr. Cem Tosyalı'nın üstlendiği konserin repertuarında İstanbul şarkıları yer aldı. Ata koleji idarecileri, öğretmenleri, mezunları ve velilerinden oluşan topluluk performanslarıyla beğeni topladı.
Antakya Ata Koleji Vakfı Başkanı Av. Rana Salih konser sonunda Şef Dr. Cem Tosyalı ve topluluk üyelerini kutlayarak "Bu konsere yoğun bir emekle hazırlanan Türk Müziği topluluğumuz bizlere gerçek bir İstanbul masalı yaşattı. Şef Dr. Cem Tosyalı, konser başlarken 'Biz çok amatör bir topluluğuz' dedi ama konseri dinledikten sonra görüyorum ki profesyonellere taş çıkarttılar. Çok keyifli anlar yaşadık" dedi.
ME(EŞ)(12.10.2013 FOTOĞRAFLI) /////////////// Kurban Bayramı'nda diş hekiminden öneriler Kurban Bayramı'nda et ve şeker tüketiminin arttığını hatırlatan Diş Hekimi Dt. Erkut Akçalı, konuyla ilgili vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu. Bilinçsiz kürdan kullanımının diş kaybına yol açacağını ifade eden Akçalı, "Yediğiniz her şeker, tatlı ya da çikolatadan sonra mutlaka bir bardak su içiniz. Kurban bayramınızı kürdan eziyetine dönüştürmeyin" dedi.
Bayramda dişlere daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dt. Erkut Akçalı, diş aralarına sıkışıp rahatsızlık veren artıkları çıkarmak için kürdan kullanmak zorunda kalındığında, diş etinin tahrip edilmemesi gerektiğini söyledi. Dt. Akçalı, bayramda dişlerin çürümesini engelleyecek bazı basit önlemleri ise şöyle sıraladı.
"Bayram gezmelerinde yediğiniz her şeker, tatlı ya da çikolatadan sonra mutlaka bir bardak su içiniz. Yiyeceğimiz etlerin çoğu bildiğiniz gibi diş aralarına girer o nedenle diş ipleri ve kürdanlarla o etler oradan çıkartılmalı. Fakat kürdan kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Kürdanın aşırı baskısı diş etlerinde çekilmelere hatta diş kayıplarına yol açabilir. Kürdan kullanırken sağlıklı yapılmış kürdan kullanılmalı. Kürdan seçiminde hijyenik ve dayanıklı ağaçtan yapılmış olmasına dikkat edilmeli. Kürdanı iki diş arasında kırmadan kullanmaya özen göstermeli. Burada dikkat etmeniz gereken başka bir şey de eğer diş aralarına yemek artığı giriyorsa o bölgede çürümeye aday bir diş var demektir. Bu bölge dikkatle takip edilmeli ve diş hekimi tarafından çözüm yolu bulunmalıdır. Yenilen yemekler ve tatlılar rutin hayatımızdaki ağız florasında da değişikliklere sebep olacağından mutlaka bayram süresince ya da yapabiliyorsak sonrasında ağız temizleme solüsyonları ve gargaralarıyla temizlenmeli. Haftada iki ya da üç defa tuzlu su ile gargara yapılmalı."
EŞ(12.10.2013 FOTOĞRAFLI) ////////// Avukatların ruhsat mutluluğu ADANA Barosu'nda staj dönemlerini tamamlayan stajyer avukatlar için Mahmut Esat Bozkurt Salonu'nda ruhsat töreni düzenlendi. Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, genç meslektaşlarını ve ailelerini kutlayarak başarılar diledi. Çıtırık, "Sizlerin hukuk devleti ve demokrasi mücadelesine katkı koyacağınızdan asla kuşku duymuyorum" dedi. Törene, Baro Başkan Yardımcısı Murat Loğoğlu, Baro Genel Sekreteri Veli Küçük, Baro Saymanı Ümit Büyükdağ Özdemir, Yönetim Kurulu üyeleri Ziya Yalaz, Zehra Bulut ve Osman Olcay da katıldı. Törende ruhsat alan avukatlar şunlar: Zümrüt Başkan Başar (Çukurova Üniversitesi), Mahmut Gülpınar, Fatma Kelebek, Gamze Eroğlu, Yağmur Ertik ve Pelin Mayuk (Çağ Üniversitesi), Ayşe Taşpınar (Kadir Has Üniversitesi), Büşra Baynaz ve Gamze Gizem Boylu (Selçuk Üniversitesi), Pınar Aydın (Doğu Akdeniz Üniversitesi), Sümeyya Türkmenoğlu (Kırıkkale Üniversitesi)
EŞ(12.10.2013 FOTOĞRAFLI) ///////////////// İki haftada 30 kişi yakalandı OSMANİYE'de çeşitli suçlardan aranan ve aralarında 'uyuşturucu, uyarıcı madde ticareti yapmak veya sağlama' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası bulunan kişinin de bulunduğu 30 şüpheli yakalandı, 17'si sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Büro Amirliği görevlilerince, çeşitli suçlardan aranan ve kesinleşmiş hapis cezaları bulunanların yakalanmalarına yönelik iki hafta süreli çalışma yapıldı. Çalışmalarda aralarında, hakaret, hırsızlık, yaralama, silahla tehdit ve taklit anahtarla kilit açmak suretiyle hırsızlık suçlarından olmak üzere kesinleşmiş hapis cezaları bulunan kişilerin de bulunduğu toplam 30 kişi yakalandı.
Emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edilen bu kişilerden 17'si tutuklandı.
İE (EŞ)(12.10.2013 (FOTOĞRAFLI)      
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.