Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Trabzonspor'u 3-2 yendikleri maçtan sonra, sarı lacivertli futbolculara düzenlenen saldırıyla ilgili gündem sarsan açıklamalar yaptı.

Süper Lig 31. haftasında Trabzonspor'a konuk olan Fenerbahçe, maçın bitiş düdüğüyle galibiyeti kutlamak için sahanın ortasında toplandı. Ancak sahaya atlayan bazı Trabzonsporlu taraftarların saldırısına uğrayan Fenerbahçeli futbolcular, saldırganlara karşılık verince saha içi karıştı.

Yaşananların ardından, İçişleri Bakanlığı 12 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Olaylardan sonra Fenerbahçe cephesi ilk kez sessizliğini bozdu. Olağanüstü genel kurulda, ligden çekilme kararı alabileceklerini söyleyen Ali Koç, bu durumda bir alt lige düşmeye hazır olduklarını belirtti.

Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığından istifa ettiğini duyuran Başkan Koç, ligden çekilmeleri halinde başkanlığı bırakmayacağını ifade ederken, Trabzon'daki saldırıya birilerinin göz yumduğunu söyledi:

"Bugün çok uzun tutmayacağım. Birkaç konuda bilgi vermek istiyorum. Dün gece yaşananlar Türk sporu için utanç vesilesidir. Bugün bu iki kulübü birbirine vurdurtmaya, kafa kafaya getirmeye, iki kulüp arasında şiddet ve nefret tohumları ekmeye son 13-14 yıldır emek verenler var."

"1995-96 yılında, Fenerbahçe Trabzonspor'u 2-1 yenerek şampiyon olunca tansiyon yükselmişti. Ama tansiyon ne kadar yüksek olursa olsun, her zaman futbol dinamikleri içerisinde olmuştur. Hiçbir zaman bu kadar nefret tohumu ekilmemiştir."

"BU TUZAĞA DÜŞMEDEN..."

"Kardeşi kardeşe kırdıran, 3 Temmuz'un ve birçok konunun sebebi olan bu terör örgütü, belki de dün gece itibarıyla iki kulüp arasındaki çatışma seviyesini başka bir evreye ulaştırmıştır. Muhtemelen 2015'te yaşanan kurşunlama olayı da bunların ürünüdür. Bu camiaların aklıselim insanlarının bu tuzağa düşmeden, bu iki camiayı birbirine vurdurmadan uzun vadeli ve akil düşünüp bu sorunların altından kalkmamız lazım."

"AKIL TUTULMASIDIR"

"Trabzonsporlu yöneticileri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık. Bununla beraber Ertuğrul Doğan da bu yönde açıklamalarda bulundu. Dün onlar da bizi çok iyi ağırladılar. Belki bizden daha iyi ağırladılar. Yönetimsel bir sorun yok, başkanlar olarak aynı noktadayız. Dolayısıyla yönetimler, futbolcular arasında bir sorun yokken bunların yaşanması akıl tutulmasıdır."

Buraya gelmeden taraftarın sevgisini hissetmeye başlamıştım Buraya gelmeden taraftarın sevgisini hissetmeye başlamıştım

"ÜZÜLEREK ÖĞRENDİM Kİ..."

"Hem kendimize, hem Trabzonspor camiasına hem de Türk futboluna geçmiş olsun diliyoruz. Bu kavgayı iki camia boyutuna taşımamak gerekiyor. Ama üzülerek öğrendim ki, Trabzon tarafında belli çalışmalar olduğu. Yaşanan gerginlikleri Fenerbahçeli futbolculara bağlayacakları duyumları alıyoruz. İnşallah böyle bir yanlışın içine girmezler."

"OLAYLARIN MAĞDURU FENERBAHÇE'DİR"

"Dün gecenin mağduru Fenerbahçe Spor Kulübü'dür. Linçten, fiziki saldırdan kendini koruyan Fenerbahçe sporcularıdır. Televizyonlarında gördüklerinden endişe eden futbolcuların aileleridir. Bir avuç güvenlik görevlisidir. Turuncu yelek giyen özel güvenlik görevlilerine de teşekkür etmek istiyorum. Var güçleriyle olayların büyümemesi için büyük çaba sarf ettiler."

"ARTIK BU İŞ ÇIĞRINDAN ÇIKMIŞTIR"

"Biz bugün sabahtan beri yönetim kurulu olarak konuştuk. Artık bu iş çığrından çıkmıştır. Fenerbahçe'nin bu ülkede gördüğü muamele, tahammül edeceğimiz bir muamele değildir. 3 Temmuz'da yaşananları biliyorsunuz. Maddi, manevi mağdur edildi. Herkesin önündeydik, ondan sonraki 13-14 senelik süreçte nereye geldiğimiz herkesin malumudur."