Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly ile görüştü. İkili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Fidan, görüşmede Kıbrıs meselesi, Ukrayna’daki savaş ve Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleleri  ele aldıklarını söyledi.

fizden 2

Altınok: Saygı duyarız, hayırlı olsun Altınok: Saygı duyarız, hayırlı olsun

'TÜM İMKANLARIMIZI KULLANMA ARZUSUNDAYIZ'

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly ile görüşmesini değerlendiren ve görüşme hakkında bilgilendirmelerde bulunan Bakan Fidan, “Değerli mevkidaşımla görüşmelerimizde ikili ilişkilerimize dair kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduk. 2007 yılından bu yana stratejik ortak olarak tanımladığımız ikili ilişkilerimiz her alanda derinleşerek gelişmekte. Üst düzey temaslarımızın devamına önem vermekteyiz. Tatlı Dil Forumu’nun sekizinci toplantısını ülkemizde gerçekleştirmeye hazır olduğumuzu bugün Sayın Bakan’a bir kez daha aktardım. Bu vesileyle Başbakan Sayın Sunak’ı ülkemizde misafir etmek istediğimizi söyledim. Birleşik Krallık ihracatta dördüncü sırada yer alan önemli bir ticaret ortağımızdır. Geçtiğimiz yıl itibariyle 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefimize de yaklaşmış bulunmaktayız. Ticaretimizi çeşitlendirmek için karşılıklı olarak tüm imkanlarımızı kullanma arzusundayız. Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin yedinci toplantısını ülkemizde düzenleyeceğiz. Aramızdaki serbest ticaret anlaşmasını kapsamını genişletmeye yönelik ön hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Müzakereleri başlatarak hızla sonuçlandırmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

'ORTAK HAREKET ETMEK İSTİYORUZ'

Birleşik Krallık ile birçok konuda iş birliği yapıldığına dikkati çeken Fidan, “Birleşik Krallık ülkemize en çok turist gönderen üçüncü ülke sırasına yükselmiş durumda. Savunma sanayi ayrıca önem verdiğimiz diğer bir işbirliği alanı. Mevkidaşımla bu alandaki stratejik iş birliğimizi somut projeler üzerinden ilerletmek konusunda mutabık kaldık. Birleşik Krallık’ı terörizmle mücadelemize müttefikimiz olarak değerlendiriyor, ortak hareket etmek istiyoruz. Görüşmelerimizde Sayın Bakan’a bu konudaki görüşlerimizi aktardım, beklentilerimizde ayrıca yineledim. Düzensiz göçle mücadele konusu da gündem maddelerimiz arasında yer aldı. Göçmen kaçakçılığı ile mücadelede ve düzensiz göçün yönetilmesi için çalışmaktayız. Birleşik Krallık da bu alanda ortak çalıştığımız ülkelerden biridir. Tecrübe paylaşımının arttırılması için iki ülke arasındaki çeşitli düzeylerde temaslar gerçekleştirmekte” ifadelerine yer verdi.