İstanbul merkezli ACM Holding bünyesindeki ACM-Air şirketinin bir İspanya vatandaşına kiraladığı jette Brezilya'da yapılan aramada valizlere doldurulmuş 1,3 ton kokain yakalandı. Gazeteci Timur Soykan, söz konusu jetin, eskiden Başbakanlığa ait olan TC ATA adlı uçak olduğunu söyledi.

İş insanı Şehmuz Özkan'a ait ACM Holding'in kiraladığı TC-GVA kuyruk tescilli Gulfstream IV tipi jet, önceki gün Riyad'dan 4 Türk mürettebat ile İspanya'nın Malaga şehrine uçtu. Uçak, dün ise Malaga'dan havalanarak Brezilya'ya hareket etti. Brazilya'daki Fortaleza Uluslararası Havaalanı'na bu sabah ulaşan uçağa Gonzalez Valdes adında İspanyol bir yolcu bindi. Uçak tekrar havalandı ve aynı ülkedeki ikinci durağı olan Ribeirao Preto Havalimanı'na indi.

Uçakta, bu havalimanında gümrük muhafaza ekipleri tarafından yapılan aramada 24 valiz kokain bulundu. Brezilya polisi operasyonu kaydetti. Bu kayıtlarda bavullardan birinin Gonzalez Valdes'in önüne açıldığı görülüyor. Brezilya polisi önce Türk kaptana bavulu soruyor, ancak kaptan yolcuya ait kişisel bir bavul olduğunu söyleyince polis yolcuya yöneliyor. Polis, yolcudan bavulu açmasını istiyor. Açılan bavuldaki toz üzerinde yapılan test ile maddenin kokain olduğu ortaya çıkıyor.

İspanyol yolcu Gonzalez Valdes, uçakta bulunan 2 pilot ile kabin görevlisi ve teknik personelin gözaltına alındığı öğrenildi. Uçağın bir sonraki sefer noktasının ise Brüksel olduğu aktarıldı. Yakalanan uyuşturucu miktarı ise 1304 kilo.

İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık, görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Kıdık, paylaşımında "Türk iş jetinde onlarca valiz dolusu kokain yakalandı. Brezilya Fortaleza Havalimanı’ndan Belçika’ya uçacak olan yolcunun olduğu iddia edilen kokainlere el konuldu. Yolcu ve pilotlar gözaltına alındı" ifadelerini kullandı.

Reklam

Gazeteci Timur Soykan da söz konusu jetin Başbakanlığa ait eski TC ATA uçağı olduğunu söyledi. Soykan, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Brezilya'da içinde valizler dolusu kokain yakalanan Türk jeti, eskiden çok meşhur olan Başbakanlığa ait TC ATA uçağı. Adı daha sonra değiştirilip TC GVA yapılmış ve satılmıştı."

ŞİRKETTEN "HİÇBİR İLGİMİZ YOK" AÇIKLAMASI

ACM Air, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada "Söz konusu müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş ekibimiz ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının kontrol sorumluluğunun tamamen havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş ekibimiz ve uçağımızın en kısa sürede Türkiye'ye geleceği tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

Reklam

Açıklamanın tamamı şöyle:

"ACM Havayolları'na ait ticari hava taşımacılığı yapan TC-GVA tescilli uçağımız 4 Ağustos'ta Brezilya Ribeirao Preto Havalimanı'ndan Belçika Brüksel Havalimanı'na uçuş gerçekleştirmek için İspanya pasaportuna sahip yolcu tarafından kiralanmıştır. Brezilya Ribeirao Preto Havalimanı'nda gümrük kontrol noktası olmadığından yine Brezilya Fortaleza Havalimanı'na gümrük çıkışı için inişi gerçekleştirmiştir. Takiben uçağın Belçika Brüksel Havalimanı'na kalkış için hazırlıkları yapıldığı esnada uçağı kiralayan İspanya pasaportuna sahip yolcuya ait şahsi bavullarda, Brezilya güvenlik güçleri tarafından yapılan arama sonucu uyuşturucu madde bulunmuştur. Sözkonusu müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş ekibimiz ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının kontrol sorumluluğunun tamamen havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş ekibimiz ve uçağımızın en kısa sürede Türkiye'ye geleceği tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur." (HABER MERKEZİ)